Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2017-06-26, 10:32
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 165497 postów, 3672 tematów
Mamy 590 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: utracony_nick


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Cholewa Michał - Algorytm Wojny, Echa
Autor: Tanatos @ 2017-04-18, 10:21


Fabuła

Nagle oszalałe Sztuczne Inteligencje zniszczyły znany nam świat. Wędrujemy wśród gwiazd i w blasku supernowych toczymy wojny. Na ponurych planetach i ciemnych księżycach walczymy o artefakty sprzed Dnia. Zbiór opowiadań ze świata „Algorytmu wojny”. Niezwykłe historie, echa wydarzeń z czasów po Dniu. Doskonały sposób, by dowiedzieć się więcej o uniwersum Michała Cholewy lub rozpocząć przygodę, która rozwija się w Gambicie, Punkcie cięcia, Forcie oraz Inwicie. Co szmugluje frachtowiec „Verona”? Jakie tajemnice Łeby odkrywa pozornie niegroźna awaria? Jak radzi sobie z odosobnieniem załoga wojskowej stacji łącznościowej? Do czego zmierza kult na pokładzie Arki? Czy „Mephisto” przywiózł do bazy Sheringham złe wieści?

Różni bohaterowie i gatunki

Autor w Echach udowadnia, że dobrze radzi sobie z krótszymi tekstami jak też, iż różne gatunki nie są dla niego problemem. Choć poszczególne opowiadania nią są zbyt długie to w każdym z nich udało się stworzyć jakaś postać, którą czytelnik może polubić, czy będzie to dowódca stacji nasłuchowej, sprytny przemytnik, zatroskany ojciec martwiący się o córkę, czy prokurator służbistka mająca swoje słabości.

Echa to ciekawa próba autora by sprawdzić się w różnych stylach twórczości. Pierwsza z opowieści „Samotne światło” to wręcz psychologiczny thriller, opowiadający o odizolowanej placówce, który wydaje się przez swoją atmosferę zagubienia swoistym hołdem dla twórczości Stanisława Lema. „Argument siły” to historia o tym jak daleko potrafią się posunąć zwykli zdesperowani ludzie walczący o przeżycie. Tytułowe „Echa” to emocjonująca opowieść o ojcu starającym się ochronić swoją córkę przed światem po apokalipsie. „Wyższa konieczność” przedstawia jak bezwzględni musieli się stać ludzie by móc przetrwać w uniwersum Algorytmu Wojny. „Osaczonym” blisko do kryminalnej powieści utrzymanej trochę w klimatach Blade Runnnera i niepewności co do tego kto jest człowiekiem a kto androidem. Wreszcie kończące zbiór opowiadanie „Smok, Czarownica i Stara Szafa” to humorystyczne mrugnięcie okiem do czytelnika i pokazanie mu, iż świat Algorytmu Wojny nie zawsze musi być ponury i przytłaczający.

Inny punkt widzenia na wojnę

Podobnie jak w grze This Was of Mine, historie przedstawione w Echach są prezentowane z nietypowej perspektywy. W przeciwieństwie do”Invita” czy pozostałych części Algorytmu Wojny bohaterami z reguły nie są wojskowi z zadaniem do wypełnienia a zwykli ludzie usiłujący odnaleźć się w świecie po katastrofie. Głównym przeciwnikiem bohaterów stają się często zwykłe codzienne problemy jak zdobycie pożywienia, samotność czy wręcz samo przetrwanie kolejnego dnia.

Ponura wizja przyszłości

Podobnie jak cały cykl Algorytmu Wojny, Echa zmuszają czytelnika do zastanowienia się jakie będą konsekwencje, jeśli ludzkość odda za dużo kontroli w ręce sztucznej inteligencji. Zwłaszcza, iż w wizji Michała Cholewy niejednokrotnie to SI jest dużo bardziej przewidująca i sprytniejsza niż ludzie.

Innym ważnym motywem mocno podkreślanym w całym uniwersum jest to jak daleko ludzie mogą się posunąć starając się przetrwać, znajdując się w jakiejś sytuacji kryzysowej. Bohaterowie tutaj często stają się wyborem mniejszego zła, poświęcenia jednostki czy grupy.

– Tam jest jeden człowiek, zapewne potencjalnie wspaniały i wartościowy. Możemy go ocalić lub zająć się ocalaniem kilku setek innych, zapewne równie wartościowych osób. Więc wybór nie dotyczy tego, czy ratujemy pani pacjenta, czy nie. Wybór dotyczy tego, czy prawie na pewno zabijamy jego, czy też prawie na pewno zabijamy ich.

– Nie wie pan tego.
– Przypuszczam. I dysponuję uprawnieniami, żeby podjąć ryzyko pomyłki. Uprawnieniami, które-jak pani widzi wykorzystuję. Bo, pani doktor, kiedy na jednej szali mam jednego człowieka, a na drugiej kilkuset, nie pozwalam sobie na przesadnie długie rozpatrywanie moralnych aspektów śmierci pojedynczej osoby.


Reasumując

„Echa” przede wszystkim pozwalają świetnie wczuć się w klimat i atmosferę uniwersum, z tego powodu mogą być interesującą pozycją nie tylko dla fanów, ale też osób, które jeszcze nie miały styczności z cyklem. Pewnym mankamentem jest brak większej ilości informacji o przyczynach „Dnia”, ale liczę, iż nadchodzący 5 tom cyklu odsłoni w końcu więcej tajemnic w tej kwestii. Pozostaje tylko obawa czy ludzkość przetrwa w Algorytmie Wojny?

Pierwotnie opublikowano https://solaris7.pl/2017/04/14/zaginione-opowiesci-23-michal-cholewa-echa/

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Salon Literacki
Autor: jacek @ 2017-03-16, 10:30
"Salon Literacki" - Internetowa gazeta kulturalna:Cytat:
Przedstawiamy Państwu trzeci numer Internetowej Gazety Kulturalnej Salonu Literackiego w tym roku. Zapraszamy do lektury.


O nowych numerach będę już informować na bieżąco.

"Salon Literacki" #3

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Szuflada.net
Autor: jacek @ 2017-03-12, 18:08
Szuflada.netCytat:
Szuflada.net to serwis internetowy w dużej mierze poświęcony literaturze, ale również kulturze i sztuce. To co wyróżnia Szufladę na tle innych portali, to jej niezwykła otwartość na nowe trendy, promowanie nazwisk autorów i artystów z różnych kręgów literackich począwszy od literatury obyczajowej i kobiecej, poprzez literaturę gender na fantastyce i kryminałach skończywszy, oraz odwaga w poruszaniu niebanalnych tematów. Szuflada stawia na ludzi i na ich artystyczny potencjał.


Szuflada
Szuflada na fb
Szuflada na twitterze

Ja będę tam oczywiście sięgał po recenzje komiksów ale Wy przecież możecie korzystać z czego chcecie.
:)

Komentarze: 9 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 10:32
26 6 2017
Do końca roku zostało 189 dni.
Imieniny obchodzą: Jan, Jeremiasz, Jeremi, Paweł, Zdziwoj
Użytkownicy obchodzący dziś urodziny:  Reinhard (30) (złóż życzenia)
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
blue(35) miki(31)

Ostatnie tematy
» Poparcie w internecie
» Nie znam się, to się wypowiem
» Strefa Komiksu
» Szlag mi trafił Firefoxa
» Cholewa Michał - Algorytm Wojny, Echa
» Komiksy (w tym również za free) po angielsku
» konkurs na opowiadanie o mieście
» BatCave
» Nowa strona Marcina Podolca
» Salon Literacki

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione