Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2021-04-23, 03:54
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 172911 postów, 3745 tematów
Mamy 647 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: KazimierzCzajka


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Kloos Marko Wojny Paladynowe t1 Wstrząsy Wtórne
Autor: Tanatos @ 2021-01-19, 12:18Wstrząsy wtórne to pierwszy tom cyklu Wojny Paladynowe nowej serii autora Frontlines Marko Kloosa.

Uniwersum

Gretia, jedna z planet układu Gaja, wywołała długoletnią krwawą wojnę. Gdy pozostałe planety zjednoczyły się przeciwko niej poniosła klęskę. To jednak nie koniec a dopiero początek tej opowieści. Aukcja rozpoczyna się 5 lat po wojnie, gdy jeden z głównych bohaterów Aden wychodzi z obozu jenieckiego. Poświęcił dwanaście lat przegranej sprawie, na rękach ma krew pół miliona ofiar, a teraz próbuje znaleźć sposób, by wieść dalsze życie.

Jednocześnie w innej części układu oficer marynarki jest świadkiem niepojętych ataków na unieszkodliwioną flotę przegranych a sierżant z sił okupacyjnych stąpa po coraz mniej przyjaznym gruncie. Nawet młoda kobieta, na którą spadły obowiązki wiceprezesa rodzinnego imperium surowców, staje w obliczu zagrożenia, jakiego nigdy się nie spodziewała.

Krajobraz po wojnie

Kloos jest świetny w przedstawianiu innego oblicza wojny, w Frontlines pokazuje ludzkie oblicze żołnierzy w Wojnach Paladynowych ciekawym motywem są koszty przegranej. Pokonania Gretia obarczona kosztownymi repatriacjami, z rozwiązanym rządem, pod quasi okupacją sił zwycięzców wydaje się nie stanowić zagrożenia. Jednak konsekwencje finansowe i społeczne rozejmu coraz bardziej ciążą jej obywatelom i rodzą coraz większy opór. Z czasem dodatkowo okazuje się, że przyczyny konfliktu nie był wcale czarno-białe i każda ze stron miała swoje racje.

Realne postacie

Jak zwykle u tego autora nie zawodzi kreacja postaci. Choć bohaterów nie ma tak wielu to każdy z nich jest unikalny ma swoją osobowość i historię. Narracja prowadza z puntu widzenia poszczególnych postaci pozwala lepiej zrozumieć ich motywacje. Były oficer pogardzanej czarnej gwardii Aden ucieka przed przeszłością i cieniem zaborczego ojca, Soverein chce spełnić pokładane w niej ambicje. Porucznik Idina z jednej strony nienawidzi gretejczyków za śmierć siostry z drugiej strony z upływem czasu uświadamia sobie, że w każdej nacji są porządni ludzie.

Ocena

Akcja jest dynamiczna i nie zwalnia ani na minutę, nie brakuje potyczek w przestrzeni kosmicznej i walki o przetrwanie. Nawet zwykła podróż może wiązać się z atakiem piratów zaś wycieczka do kawiarni z ucieczką przed pościgiem. Intrygi są wszechobecne mimo 5 lat pokoju komuś wciąż zależy na wznieceniu chaosu i roznieceniu zarzewia konfliktu. Z potencjalnych wad cyklu (co jednak może się zmienić z kolejnymi tomami) widzę tylko brak przedstawienia punktu widzenia czarnych charakterów i kolejne uniwersum sci-fi bez obcych ras, co ogranicza różnorodność stron konfliktu.

Więcej moich recenzji https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Ryk Brown Legenda Corinar
Autor: Tanatos @ 2021-01-07, 16:03


W trzecim tomie The Frontiers Saga kapitana Nathana Scotta i jego załogę czekają nowe, przygody oraz eksploracja nieznanych i niebezpiecznych obszarów kosmosu.

Fabuła

Po bitwie z Ta’Akarami załoga „Aurory” wycofuje się na bezpieczną odległość, korzystając z eksperymentalnego napędu skokowego, a następnie zamierza jak najszybciej wrócić na Ziemię. Nie jest to jednak proste chociażby z powodu konieczności naprawy okrętu. Bezpieczna kryjówka zaoferowana przez Kazuari jest obiecująca, ale czy są oni godni zaufania? Sytuacje kompiluje fakt, że jak się okazuje kapitan ma imię brzmiące podobnie do imienia legendarnego bohatera Nat hana, który zgodnie z przepowiednią uwolni mieszkańców planet od ciemiężących ich najeźdźców…

Kwestia zaufania

Tom 3 serii skupia się bardziej sytuacji wewnętrznej okrętu. Z jednej strony uszkodzony po walkach kadłub wymaga okrętu z drugiej stan osobowy załogi nawet na początku wyprawy nie był zadowalający. Czy jednak wszystkim można ufać i dopuszczać do sekretów Aurory?

To nie nasza wojna

Kazuari w zależności od odpowiadającego – bojownicy o wolność bądź terroryści oferują swoją pomoc załodze Aurory, jednak raczej nie jest to pomoc bezinteresowna.

Wewnętrzny konflikt kilka tysięcy lat świetnych od domu wydaje się mało istotny w stosunku do problemów macierzystego świata, któremu grozi inwazja. Jednak metody Caiusa polegające na bezwzględnym terrorze wobec niepokornych budzą oburzenie. Czy Nathan będzie stał bezczynnie gdy cierpią niewinni?

W duchu Star Treka

Bardzo podoba mi się klimat Star Trek The Next Generation widoczny zwłaszcza w sposobie podejmowania decyzji – narady starszych oficerów budzą jednoznaczne pozytywne skojarzenia. Każdy z bohaterów również Ci nowi którzy dopiero niedawno dołączyli do załogi statku – Jalea, Tug, Josh, czy też Marcus, skrywa swoje liczne sekrety i ma interesującą osobowość. Szkoda trochę, że autor uciął ciekawie rozwijający się motyw romansu kapitana i szefowej sztabu, ale biorąc pod uwagę długość cyklu nie tracę nadziei na jakieś rozwinięcie.

Ocena

Podtrzymuje moje zdanie o serii dalej jest dynamiczna a postacie dość ciekawie przedstawione. Tylko jedna bitwa na tom jest rozczarowująca, ale można to przeboleć. Sporą wadą wydaje się brak obcych w tym uniwersum, spory ludzi w istocie opierają się o ideologie zaś inne rasy mogłyby ciekawie rozbudować świat przedstawiony.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Ryk Brown The Frontiers Saga 3: Legenda Corinair
Autor: Tanatos @ 2020-09-07, 09:01

Premiera 27 sierpnia 2020

W trzecim tomie The Frontiers Saga kapitana Nathana Scotta i jego załogę czekają nowe, ekscytujące przygody oraz eksploracja nieznanych i niebezpiecznych obszarów kosmosu. Po bitwie z Takaranami załoga „Aurory” wycofuje się na bezpieczną odległość, korzystając z eksperymentalnego napędu skokowego, a następnie zamierza jak najszybciej wrócić na Ziemię. Pojawiają się jednak niespodziewane przeszkody, które nie pozwalają na realizację tego planu. Okazuje się, że Nathan Scott ma imię brzmiące podobnie do imienia legendarnego bohatera, który zgodnie z przepowiednią uwolni mieszkańców planet od ciemiężących ich najeźdźców...

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 3:54
23 4 2021
Do końca roku zostało 253 dni.
Imieniny obchodzą: Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
TheMan(32) weronik(43)

Ostatnie tematy
» Książkowe podsumowanie roku 2020
» Kloos Marko Wojny Paladynowe t1 Wstrząsy Wtórne
» Ryk Brown Legenda Corinar
» Ku przygodzie 5e! [blog]
» Gry hazardowe
» Warszawska Orkiestra Symfoniczna
» Ryk Brown The Frontiers Saga 3: Legenda Corinair
» Czy obejrzeliście już film dokumentalny "Plandemia&quot
» Brown Ryk - The Frontiers Saga - Aurora CV-01
» Alanson Craig - Dzień Kolumba

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione