Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2019-10-20, 07:59
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 168098 postów, 3720 tematów
Mamy 634 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: Hunter89


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Miller Michale Strcikland Michakel Kroniki Kaidanu Cien
Autor: Tanatos @ 2019-10-13, 12:38


Uniwersum

Qole Uvgamut jest najlepszą poławiaczką cienia na Alaxaku, prymitywnej i biednej planecie na peryferiach. Cień to substancja, która stanowi niezwykłe źródło energii. Do załogi statku poławiaczy dołącza ładowniczy Nev. Nikt nie wie, że to dziedzic arystokratycznego rodu, chce skłonić Qole do wzięcia udziału w badaniach nad cieniem. Niestety okazuje się, że nie tylko ród Neva chce poznać sekret tej substancji. Po umknięciu wrogom poławiaczka zgadza się polecieć z Nevem do siedziby jego rodu i poddać się badaniom prowadzonym przez stryja młodego arystokraty. Niestety intencje rodu Dracortów nie okazują się tak czyste jak się wydawało. Nev staje przed wyborem: ocalenie Qole lub lojalność wobec rodziny.
Świat przedstawiony jest ciekawy. Pojawia się tu też tajemnicza katastrofa z przeszłości (zwana Wielkim Upadkiem) pozostawiła świat bez portali transportacyjnych i zmusiła ludzkość do cofnięcia się w rozwoju technologicznym. Mamy cień – z jednej strony źródło energii z drugiej substancje wpływającą na ciała i umysły ludzi dającą im nieludzkie wręcz umiejętności. Świat intryg i spiski rodów z jakiegoś powodu nieodwołanie kojarzyły mi się z Diuną Herberta choć cień jest historią dużo lżej napisaną.

Dwa światy i konflikt lojalności

Głównym motywem książki jest lojalność. Oto spotykają się dwa światy bogaty szlachetnie urodzony Nev od dziecka przygotowywany do rządzenia i Qole biedaczka żyjąca z dnia na dzień, której jedynym atutem są wyniszczające organizm zmiany genetyczne. Mimo wszystko okazuje się, że te dwa światy coś może połączyć a Ned zostanie postawiony przed wyborem by wyrzec się wszystkiego co zna dla nowopoznanych przyjaciół.

Dziedzictwo Kaitanu i jego załoga
Dużą zaletą książki są relacje między postaciami i to nie tylko tymi pierwszoplanowymi, także drugoplanowi bohaterzy są interesująco wykreowani, ciekawi, mają swoje tajemnice, charakter czy znaki szczególne. Tym co trochę psuje obraz całości, jest typowe dla literatury młodzieżowej nagromadzenie szczęśliwych zbiegów okoliczności. O ile spotkanie Neva i Qole nie było przypadkowe to fakt, że na tym samym okręcie ląduje jeden z najlepszych żołnierzy, super haker i szara eminencja finansjery jest odrobinę zbyt fartowne.

Walki i potyczki
O ile nie mam się do czego przyczepić pod względem uniwersum czy postaci o tyle dużo słabiej wychodzą wszelkie starcia. Ucieczki i drobne potyczki trzymają jeszcze formę, ale większe starcia w zasadzie ograniczają się do użycia mocy cienia przez Qole. Dodatkowo jak na powieść science fiction walki w kosmosie są właściwie nieobecne i mało interesujące.

OCENA
Książkę czytało się przyjemnie, to lekka lektura przy której czas płynie nie wiadomo kiedy. Mimo, że do bohaterów łatwo się przywiązać i chętnie poznam ich dalsze losy warto wspomnieć o pewnej istotnej wadzie. O ile można przymknąć oko na szczęśliwe zbiegi okoliczności czy słabo napisane starcia o tyle końcówka jest mało wiarygodna. Czym innym jest sprzeciwienie się rodzicom i pomoc w ucieczce czym innym to co zostało zaserwowane czytelnikom w końcówce Cienia.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Sanderson Brandon Do Gwiazd
Autor: Tanatos @ 2019-07-05, 14:03


Brandon Sanderson Amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka zabierze nas do swojego uniwersum.

UniwersumDetritus świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Lotnicy są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy.
Jarzmo przeszłości

Spensa „Spin”, córka „Ściganta”, znakomitego pilota myśliwskiego zawsze marzyła, że zostanie jednym z pilotów, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Niestety ciąży na niej niesława jest ojca, który z jednej z kluczowych bitew nieoczekiwanie zdezerterował z pola bitwy. Spin nie wierzy w oficjalną wersje, ale trudno dowieść swoich racji skoro nawet jej egzamin do szkoły pilotażu został specjalnie „przygotowany”. Nawet kiedy mimo wielu perypetii udaje jej się dostać do akademii i dowieść swojej wartości wciąż jest obserwowana. Dlaczego Żelazna Dama rektor akademii tak bardzo utrudnia jej życia a Cobb były skrzydłowy jej ojca czegoś się obawia? Czemu mają służyć czujniki medyczne w jej hełmie?

Problemy młodości

Jak w większości powieści dla młodzieży dużą rolę w powieści odgrywa szkoła. To nie tylko opisy szkolenia pilotów, ale też walka o akceptacje rówieśników i swoje miejsce w grupie. Rzutka, Jorgen, Arturo, FM i Kimmalyn każdy z kadetów jest inny, wywodzi się z innego środowiska a mimo to z czasem uczą się tworzyć sprawnie działający ufający sobie zespół. Wraz z postępami powieści bardziej ich poznajemy i odkrywamy ich drugie oblicze. „Palant” Jorgen okazuje się troskliwym dowódcą a pozornie wyniosła “FM” dobrą przyjaciółką.

Akademia nie jest jednak zwyczajną szkołą, tu brak biegłości w nauce może skończyć się tragicznie gdy kadeci wysyłani są na misje bojowe. Dzięki temu Do gwiazd to opowieść o szukaniu odpowiedzi na pytanie czym jest w swej istocie tchórzostwo i odwaga, gdzie przebiega granica między nimi.

Ocena

Choć seria Skyward jest skierowana do młodzieży nie tylko młodzi ludzie ją docenią. Akcja jest wartka i nie zwalnia nawet na chwilę, zagrożenia z kosmosu jest nieustanne, opisy pojedynków myśliwskich świetnie napisane. Całość uprzyjemnia kilka tajemnic z przeszłości do rozwiązania. Głównej bohaterki Spensy nie sposób nie polubić i nie kibicować jej uporowi w dążeniu do własnych marzeń. To książka o przezwyciężaniu przeciwności losu i dążeniu do upragnionego celu, zwłaszcza wtedy gdy los rzuca nam kłody pod nogi.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Larson Brian V.
Autor: Tanatos @ 2019-05-28, 13:14


Brian V. Larson jest autorem, który dotarł do publikacji drogą self publishing, wydając sam własne książki i sprzedając je na Amazonie, gdzie zdobyły sporą popularność. Jego najnowszą serią jest Rebel Fleet w Polsce wydana przez wydawnictwo Drageus.

Uniwersum

Zaawansowana kosmiczna cywilizacja co jakiś czas organizuje “ćwiczenia” w ramach, których przelewana jest krew pośledniejszych istot. Tymczasem na Ziemi tajemnicze światła porywają ludzi, którzy potem poddawani są seriom testów. Leo Blake były marine szukający swojego miejsca w życiu również zostaje poddany próbom. Szybko okazuje się, że to dopiero początek jego problemów a stawka jest większa niż tylko jego życie.

Star Force i Złota Orda

Jeśli powyższy opis wzbudził w Was uczucia deja vi znana wam jest pewnie seria Star Force tego samego autora. Obie serie mają pewne elementy wspólne jak olbrzymie kosmiczne zagrożenie, okrutne testy mające wyłonić najlepszych rekrutów i ten jeden wybraniec, najlepszy z najlepszych mający uratować sytuacje.

Po bliższym przyjrzeniu istnieją jednak pewne różnice między Star Force a Rebel Fleet. Flota Rebelii składa się z przedstawicieli wielu ras, którzy mieli pecha stanąć na drodze zaawansowanej kosmicznej cywilizacji dla sportu niszczącej całe światy. Wybór liderów w takim konglomeracie nie jest prosty, dlatego tym razem próby nie kończą się na rekrutacji, zaś o pozycji we flocie decydują punkty przyzwane za wszelkie zwycięstwa. Awansować w rankingu można zarówno pokonując wrogów jak i wbijając nóż w plecy sojusznikowi. Zmienia to trochę dynamikę serii, do walki z przeciwnikiem dodając knowania przełożonych walczących o jak najlepszą pozycje. W kosmosie Larsona spryt i blef to najważniejsze cechy dobrego dowódcy.

Bohater i tło

Hollywoodzkie podejście do pisania książek ma swoje konsekwencje w konstrukcji bohaterów. Leo Blake główny bohater serii to typowy macho, potrafiący poradzić sobie z każdym problemem, jeśli nie siłą to przebiegłością. Niestety podobnie jak w Star Force wszyscy pozostali bohaterowie to ledwie tło dla tego supermana i są bardzo słabo lub wręcz archetypowo przedstawiani. Kobiety jeśli się pojawiają z reguły romansują z Leo, jego obcy dowódca wysyła go na samobójcze misje widząc w nim rywala zaś jego konkurencji we flocie jak pierwszy oficer Miller z reguły są mało elastyczni i niekompetentni. Problem jest też z emocjami choć bezlitosny wróg niszczy całe cywilizacje nie ma tu miejsca na smutek czy żal za utraconymi towarzyszami.

Walki i bitwy

Akcja serii jest wartka i dynamiczna nie zwalniając ani na chwilę, od testów rekrutacyjnych do floty, po bitwy w kosmosie. Starcia nie wiążą się z jakąś wyrafinowaną taktyką jak chociażby w Zaginionej Flocie Jacka Cambella.

O ile w pierwszym tomie bitwy przypominają bardziej starcia myśliwców w drugim dzięki maskowaniu okrętu zbliżają się bardziej do opisów potyczek z perspektywy kapitana okrętu podwodnego. Nie jest to może finezja Man of War Hoonsingera, ale utrzymuje w napięciu.
Ocena

Seria Rebel Fleet podobnie jak Star Force to lżejsza, mniej wymagająca pozycja, której bliżej do blockbustera niż wysokogatunkowego kina. Choć nie ma tutaj dyplomacji Honor Harrington, czy głębokich bohaterów Skoku Donaldsona, jako niewymagająca lektura jest całkiem przyjemna.

Więcej moich recenzji https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 1 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 7:59
20 10 2019
Do końca roku zostało 73 dni.
Imieniny obchodzą: Budzisława, Irena, Jan Kanty, Kleopatra, Wendelin, Witalis
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
ziemiajestplaska(25)

Ostatnie tematy
» Miller Michale Strcikland Michakel Kroniki Kaidanu Cien
» Wybory - gra o wszystko?
» Sanderson Brandon Do Gwiazd
» Pokemon Go
» NG, Historia.org, Kopalnia Wiedzy, archive.org, Histmag
» Larson Brian V.
» Witam
» Nieściur Sławomir Kurs na kolicje
» Scalzi John Upadające Imperium
» Upadające Imperium John Scalzi

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione