Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2019-02-18, 09:19
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 168043 postów, 3710 tematów
Mamy 626 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: Mól_książkowy


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Rebel Fleet 1: Rebelia
Autor: Tanatos @ 2019-02-11, 10:48


Polują na nas. Dla treningu bombardują nasze światy. Gromada gwiazd w konstelacji Oriona co tysiąc lat wykonuje pełny obrót. Rządzący hołdują pradawnej tradycji: na koniec każdego cyklu wysyłają floty na ćwiczenia, podczas których przelewana jest krew pośledniejszych istot.

Wrogie floty znów nadciągają. W tej sytuacji Światy Rebeliantów gromadzą okręty wojenne, by stawić czoła przerażającemu zagrożeniu. Tym razem ludzkość jest proszona o wsparcie. Gdy ostatni raz rozważano udział Ziemi w konflikcie, wikingowie w swoich drakkarach plądrowali wybrzeża Anglii. Dziś jesteśmy mniej prymitywni. Dziś stanowimy cel.

Jeden człowiek zostaje wybrany na dowódcę jedynego reprezentującego Ziemię okrętu we Flocie Rebeliantów. Kiedy wojna wybuchnie, Leo Blake musi ją wygrać… albo zginie, próbując.

Autor B.V. Larson
Tytuł Oryginału Rebel Fleet
Data Wydania 21/03/2019

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Shadow Raptors 1: Kurs na kolizję
Autor: Tanatos @ 2019-02-11, 10:44


Rok 2017. W Układzie Słonecznym po raz pierwszy pojawia się okręt Skunów. Ludzkość nadaje mu nazwę Oumuamua. Dwa lata później obiekt znika w tajemniczej anomalii, znajdującej się pomiędzy Marsem i Jowiszem. Wkrótce przybywają następne okręty obcych. Wysłane ich tropem ziemskie sondy badawcze odkrywają w tym rejonie przejście, prowadzące do odległego o dziesięć lat świetlnym układu gwiezdnego Epsilon Eridani, zamieszkałego przez rasę Skun.
Rok 2045. Do układu Epsilon Eridani wlatują pierwsze ziemskie okręty kolonizacyjne.
Rok 2205. Dominium Skun jest już tylko wspomnieniem. Zdziesiątkowani obcy ukrywają się w pasie planetoid na obrzeżach układu, skąd przypuszczają atak na kolonistów. W kierunku jedynej w układzie planety i jej księżyca wyrusza gigantycznych rozmiarów okręt wojenny Skunów. Strzegąca planety Flota ludzi jest rozproszona, w układzie znajduje się jedynie niewielki zespół uderzeniowy, złożony z krążownika i kilku okrętów eskorty. Czy pojedynczy okręt potrafi powstrzymać przeważające siły wroga? Czy ludzkość będzie w stanie uchronić nową domenę przed zagładą? Jak wiele ludzie są w stanie poświęcić, by tego dokonać?

Data Wydania 17/04/2019

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Pierumow Nik Magia i Stal
Autor: Tanatos @ 2019-02-09, 12:00


Nik Pierumow rosyjski pisarz fantasy zabiera nas do swojego uniwersum, w którym ścierają się dwa światy wiktoriański steampunk i słowiańska magia.

Starcie światów

W wyniku kataklizmu świat zostaje podzielony na dwie krainy: Królestwo, gdzie rządzą prawa fizyki i racjonalizm oraz ziemię tajemniczych Rooskies – dziką i nieskażoną krainę magów. W Królestwie magia budzi przerażenie. Departament Specjalny gorliwie śledzi wszelkie jej przejawy i skutecznie izoluje ludzi dotkniętych tą przypadłością. O ile mieszkańcy Rooskies zadowalają się tym, co zostało im dane, o tyle Królestwo potrzebuje nowych ziem, lasów, zasobów naturalnych – tego wszystkiego, w co obfituje kraj Rooskies. Zaczyna podbijać barbarzyńskie tereny i usuwać tych, którzy stoją na drodze “postępu”.

Konflikt lojalności

Główna bohaterka 12 letnia Molly od zawsze mieszka w Nord Yorku mieście-molochu przypominającym steampunkową wizje Londynu. Wszędzie obecne maszyny parowe, smog oraz zastępy robotników żyjących na marginesie egzystencji za sprawą postępującej rewolucji technologicznej. Nastolatka zna tylko Królestwo, uwielbia wszelkie urządzenia zaś w ramach prac domowych wylicza o ile zmieni się masa pociągu pancernego po wystrzeleniu salwy pocisków w dzikich. Zwrot akcji, w którym dziewczynka odkrywa u siebie zakazane magiczne zdolności i musi porzucić życie jakie zna jest dość przewidywalny.

Wraz z postępami fabuły okazuje się, że wyobrażenia Molly o barbarzyńcach nie były prawdziwe. Rooskies z czasem zyskują w oczach nie tylko bohaterki, ale też czytelników. Mimo, że technologicznie zacofani pielęgnują inne cnoty wspólnotę, dumę, życie w zgodzie z naturą. Im więcej zaś dowiadujemy się o Królestwie tym bardziej widzimy jego nierówności społeczne, totalitaryzm i żarłoczną ekspansje.

W pewnym stopniu powieść to hymn ku czci czegoś, co nazwać można słowiańską (a już na pewno rosyjską) duszą z licznymi nawiązaniami do mitologii i legend. Być może autor na emigracji zatęsknił za ojczyzną i postanowił w pewien sposób poprawić wizerunek “barbarzyńców”.
Bohaterowie

Swoich bohaterów autor kreuje dobrze, każdy z nich ma jakaś rolę w historii czy to surowej mistrzyni, przyjaciółki czy adoratora. Czasem jednak irytuje dziecięca naiwność głównej bohaterki jak przykładowo jej infantylne przekonanie, że wystarczy powrót do domu by wszystko było dobrze.

Ocena

Autor ciekawie odmalował konflikt pomiędzy dwiema siłami reprezentującymi skrajnie inne podejście do otaczającego ich świata. Z tego powodu całkiem dobrze się czyta „Magię i stal” jako ilustrację pewnych tarć cywilizacyjnych. Fabularnie jest dobrze, mimo że dostajemy tu powieść młodzieżową, to z doroślejszymi tematami takimi jak wojna, śmierć, lojalność. Porównując tą serie z poruszającym identyczny motyw starcia techniki z magią Multi-uniwersum Webera na chwilę obecną u Perumowa moje największe obawy budzą bitwy opisane dość jednostronnie (w zasadzie ograniczone do użycia magii przez Molly) i bez większego polotu. Na szczęście Nik w pierwszym tomie nie zdradza też wszystkich tajemnic co zachęca by w kolejnych tomach poznać odpowiedzi na kilka istotnych pytań związanych z uniwersum.

Więcej military sci-fi https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 9:19
18 2 2019
Do końca roku zostało 317 dni.
Imieniny obchodzą: Albert, Alberta, Albertyna, Fryda, Konstancja, Krystiana, Maksym, Sawa, Sylwan, Sylwana, Symeon, Więcesława, Zuzanna, Zula
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
Lean val Tirach(35) Myszor(32)

Ostatnie tematy
» Rebel Fleet 1: Rebelia
» Shadow Raptors 1: Kurs na kolizję
» Pierumow Nik Magia i Stal
» Weber Dawid Zahn Timothy Wezwanie do Zemsty
» opowiadanie noir sf
» Cholewa Michał Sente
» Anderson Daniel - Ziemia Osamotniona
» Baxter Stephen Proxima
» Spotkanie autorskie z Michałem Cholewą
» Wskazówki co do recenzji

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione