Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2018-11-12, 23:32
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 168004 postów, 3701 tematów
Mamy 625 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: CptNemo


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Domagalski Dariusz Hajmdall Tom 2 Księżyce Monarchy
Autor: Tanatos @ 2018-11-08, 20:46


Fabuła

Po opisanej w 1 tomie bitwie w systemie Epsilon Eridani okręt „Hajmdal” kieruje się ku rubieżom Galaktyki. Ucieka przed pościgiem wrogów pragnących końca ludzkości. Ratunkiem może okazać się Monarcha olbrzymia gazowa planeta w układzie Zeta Monocerotis, wokół której krąży ponad siedemdziesiąt księżyców. Na niegościnnych globach, na pustynnych piaskach, skutych lodem powierzchniach, w tropikalnych dżunglach, na cuchnących błotem księżycach żołnierze terrańskich sił zbrojnych wypełniają misje zwiadowcze. Czy zdążą znaleźć metan i potrzebne surowce zanim nieprzyjaciele ich odnajdą?

Zmiana teatru walki

O ile w pierwszym tomie mieliśmy do czynienia głównie z bitwami kosmicznymi o tyle w kontynuacji następuje zmiana akcentów na działania naziemne. Autor cyklu również z nimi radzi sobie bardzo dobrze. Akcja jest wartka, pozbawiona przestojów zaś naprzemienne opisywanie losów 2 drużyn zwiadowczych mających do czynienia z odmiennymi niebezpieczeństwami dodaje książce dynamiki.

Tajemnice z przeszłości i romans w tle

Niejako w tle akcji mamy kontynuacje kilku wątków z pierwszego tomu. Ciekawie rozwija się wątek pająkowatej rasy Khon-Ma i ich planów wobec ludzkości. Dowiadujemy się więcej o tym jak wyglądała zagłada Ziemi, choć wciąż nie otrzymujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało? W Księżycach Monarchy poznajemy kilka odpowiedzi, które jednak rodzą nowe pytania, co pozwala na utrzymanie zainteresowania czytelnika serią. Także drugi motyw – komisji śledczej szukającej winnego sabotażu Hajmdalla – budzi najlepsze skojarzenia z motywami znanymi w serialu Battlestar Galactica.
Odrębny motyw to nieodwzajemnione uczucie kaprala Ezra Leahy do towarzyszki broni. Tu również wraz z zaginięciem partnera kobiety w akcji, oraz pojawieniem się na scenie pięknej córki Prezydenta ludzkości, sytuacja się nieco komplikuje. Sam wątek romansu jest o tyle ciekawy, gdyż pokazuje, że nawet w walce o przetrwanie rasy wciąż jest miejsce na osobiste dramaty.


Ocena


Dariusz Domagalski kolejny raz nie zawiódł moich oczekiwań. Ponownie otrzymałem sprawnie napisaną pełną akcji książkę, która potrafi wciągnąć w lekturę. Postacie bohaterów nie są może tak ciekawie przedstawione jak w Skoku Donaldsona czy Głębi Podlewskiego, ale mają swój charakter i można je polubić. Akcja jest warta i nie ma przestojów. Wszystko to sprawia, że otrzymujemy tytuł po który warto sięgnąć.

Więcej military sci-fi https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

"Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018&
Autor: jacek @ 2018-10-11, 16:50
"Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018":Cytat:
Centralnym punktem odniesienia jest odzyskanie przez Polskę suwerenności, co w większości miejscowości ówczesnego powiatu puławskiego przypadło na pierwsze dni listopada. Chcąc zobrazować sytuację gospodarczą i atmosferę panującą w społeczeństwie przed tym wydarzeniem, książka opisuje wydarzenia od połowy roku 1915 do końca 1920, daty gdzie praktycznie już na dobre odzyskaliśmy Niepodległość.


"Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018"

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Mass Effect Andromeda Nexus Poczatek
Autor: Tanatos @ 2018-08-25, 14:11

Jedną z kilku wartych zapamiętania decyzji w grze Mass Effect Andromeda była ta dotyczącą dlaczego losu Kelly Sloane byłego dyrektora bezpieczeństwa stacji. Pamiętam że zastanawiałem się wtedy co skłoniło oddanego żołnierza do buntu? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Mass Effect Andromeda Nexus początek.
Blurp z okładki

Nexus to olbrzymia stacja kosmiczna, centrum dowodzenia i zarządzania kolonizacją. Kiedy jego załoga budzi się z wieloletniej podroży, odkrywa wszechobecne zniszczenia na statku, do którego zdążają już arki z kolonistami. Cała misja staje pod znakiem zapytania. Sloane Kelly, dyrektor do spraw bezpieczeństwa, musi zmierzyć się z niełatwym zadaniem: zaprowadzić porządek i zidentyfikować zagrożenie. Jeśli nie uda się jej tego dokonać, Inicjatywa Andromeda może zakończyć się fiaskiem.
Gratka dla fanów serii

Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów uniwersum Mass Effect. Autorzy w żaden sposób nie wprowadzają czytelnika ani w uniwersum, stąd ktoś nie znający wcześniej trylogii lub gry Mass Effect Andromeda może poczuć się lekko zagubiony. Niestety również Ci fani, którzy zdążyli już poznać fabułę najnowszej gry Bioware mogą się rozczarować ta pozycja. Gra video już na początku zdrada przebieg powstania na stacji, co sprawia że fabuła książki staje się w dużej mierze przewidywalna.
Przyczyny i motywacje

Choć w momencie rozpoczęcia lektury książki znałem już fabułę gry video nie zmniejszyło to przyjemności z lektury. Papier dość sensownie uzupełnia wątki elektroniczne. Dowiadujemy się między innymi dlaczego Sloane Kelly wybrana osobiście przez Jien Garson na dowódcę ochrony stacji – stala się jednym z przywódców powstania. Dzięki Nexus początek mamy też szansę lepiej poznać i zrozumieć dowództwo stacji czyli Foster Addison i Jaruna Tana. Swoje małe role maja też Kesh Nakmor oraz Drack dobrze znani z gry video.
Ocena

Nexus początek nie jest to książka idealna akcja dzieje się tylko na stacji, ilość bohaterów jest ograniczona, ale mimo to oferuje wartką akcje dość ciekawe postacie oraz uzupełnia fabułę gry Mass Effect Andromeda. O ile nie mogę jej polecić bardziej wymagającym fanom science fiction o tyle dla fanów gry video powinna być miłym uzupełnieniem.

Więcej military science fiction https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 23:32
12 11 2018
Do końca roku zostało 50 dni.
Imieniny obchodzą: Czcibor, Cibor, Izaak, Jonasz, Jozafat, Konradyn, Konradyna, Krystyn, Marcin, Renata, Renat, Witold, Witolda, Witołd
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
angleblue63(26) DRAGOON(47)

Ostatnie tematy
» Wskazówki co do recenzji
» KLER
» Domagalski Dariusz Hajmdall Tom 2 Księżyce Monarchy
» "Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018&
» Mass Effect Andromeda Nexus Poczatek
» Philips Richard Projekt Rho
» Legimi za darmo na 7 dni
» Domagalski Dariusz - Hajmdall Początek Podróży
» Dwa Brzegi 2018. Wiemy kto przyjedzie na festiwal (PROGRAM)
» Wspomnieniowo

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione