Forum

Fahrenheit 451

RegulaminPomocSzukajZalogujZapomniałem hasłaRejestracja

Menu
Forum

Główne kategorie Forum
Na początek
Sprawy organizacyjne i techniczne
Fahrenheit 451 - Literatura
Fahrenheit 451- Kultura
Hyde Park
Dział techniczny

Witamy Gość
Obecny czas to 2018-11-20, 06:48
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 168010 postów, 3703 tematów
Mamy 626 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: Mól_książkowy


Motto

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." - Maria Dąbrowska (1889 - 1965)

Trzy słowa o nas

Witaj na stronie poświęconej książkom i całej literaturze. Przyłącz się do dyskusji na forum i wyrażaj swoje poglądy i opinie. A jeżeli szukasz informacji o książkach, pisarzach , potrzebujesz się dowiedzieć czegoś na ich temat, masz jakieś pytania - postaramy się pomóc.


Baxter Stephen Proxima
Autor: Tanatos @ 2018-11-15, 17:09


Nowy dom dla ludzkości

Motyw walki o przetrwanie na niegościnnym, obcym świecie od dawna mnie fascynuje. W Proximie autor zabiera nas w przyszłość w XXVII wiek, czas podboju kosmosu. Z uwagi na przeludnienie układu słonecznego nadzieją wydaje się nadająca się do zamieszkania planeta w układzie Proxima Centauri. Wyprawa na surową planetę nie zapewni splendoru ani żadnych gratyfikacji, a oferuje tylko trud, samotność, pustkę…

Z braku chętnych na misje zdobycia nowego przyczółka zostaje wysłanych 1000 przymusowych kolonistów.

Trudy nowego świata

Sam wątek kolonizacji został zrealizowany dość ciekawie. Nowa planeta to nowe problemy jak chociażby wieczny dzień z uwagi na inną prędkość wirowania planety, czy konieczność uprawy roli na planecie, gdzie gleba nie istnieje i trzeba ją niejako stworzyć. Początkowe rozdziały związane z odkrywaniem nowego środowiska niosą w sumie pewną nutkę odkrywania nieznanych lądów. Niestety ten motyw szybko się kończy o na pierwszy plan wychodzą typowe problemy stare jak sama ludzkość.

Bohaterowie

Pomysł z kolonizacją przez przestępców bardzo dobrze się sprawdza i pozwala ukazać trudy stworzenia funkcjonalnego społeczeństwa – konflikty o władze, zasoby bądź kobiety między kolonistami są na Proximie na porządku dziennym. Jeśli chodzi o bohaterów to ich plusem jest to, że nie są jednowymiarowi i zapadają w pamięć. Zarówno Yuri Eden jak i Stef Kaliński są charakterystyczni, mają swoje ciemne i jasne strony. Nawet sztuczne inteligencje jak ColU i Earthshine mające drugoplanowe role nie są przedstawiane w jednoznaczny sposób.

Natura ludzka

W miarę postępów lektury okazuje się, że opowieść o kolonizacji Proximy jest w istocie tylko pretekstem do tego by pokazać ludzką naturę. Na tle przyziemnych problemów kolonistów jak walka o zasoby czy kobiety, znacznie ważniejszy konflikt dojrzewa. W układzie słonecznym dwa potężne stronnictwa ONZ i Chiny mimo upływu lat wciąż nie potrafią dojść do kompromisu w kwestii kontroli nad nowo odkrytą technologią ziaren. Autor bardzo dobrze obrazuje do czego może doprowadzić przedłużający się konflikt, w sytuacji gdy żadna ze stron nie chce ustąpić. Z czasem konflikt prowadzi do coraz poważniejszych konsekwencji dla ludzkości, pokazuje też ryzyko związane z próbą użycia do swoich celów nieznanej technologii. Wątek polityczny skłania czytelników to do dość gorzkich refleksji nad tym jakie są priorytety naszego gatunku. Czy jest nim bezpieczeństwo, dobro ogółu, czy jednak władza i doraźne cele polityczne?

Ocena

Mimo, że główna fabuła czasem się dłuży, zaś tempo akcji jest nierówne to jednak książka skłania do przemyśleń o ludzkiej naturze. Nie jest to może dzieło wybitne, które czyta się z zapartym tłem, ale na swój sposób wciąga. Muszę przyznać, że na kolejny tom tej serii nie czekam z takim utęsknieniem jak ja nową część Honorverse lub Algorytmów Wojny to jednak w sezonie ogórkowym chętnie rzucę okiem na kontynuacje tej historii.

Więcej moich recenzji https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Spotkanie autorskie z Michałem Cholewą
Autor: Tanatos @ 2018-11-14, 10:17


Spotkanie autorskie z Michałem Cholewą w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, które poprowadzi Artur Olchowy.

Michał Cholewa to pisarz znany w szczególności z serii science fiction zatytułowanej „Algorytm wojny”, w ramach której powstały cztery powieści: „Gambit”, „Punkt cięcia”, „Forta” (doceniona pierwszą nagrodą w plebiscycie Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), „INWIT” (nominowany do Nagrody Zajdla) oraz zbiór opowiadań „Echa”. Cykl stanowi opowieść, którą zaliczyć można do podgatunku militarnego science fiction. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów naukowych. Na co dzień pracuje w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Jest miłośnikiem twórczości Stanisława Lema, George`a R.R. Martina i Rogera Zelaznego. A także słodyczy. Fantastyką zaraził go ojciec Piotr W. Cholewa – tłumacz książek Terry’ego Pratchetta.
Link do wydarzenia

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Domagalski Dariusz Hajmdall Tom 2 Księżyce Monarchy
Autor: Tanatos @ 2018-11-08, 20:46


Fabuła

Po opisanej w 1 tomie bitwie w systemie Epsilon Eridani okręt „Hajmdal” kieruje się ku rubieżom Galaktyki. Ucieka przed pościgiem wrogów pragnących końca ludzkości. Ratunkiem może okazać się Monarcha olbrzymia gazowa planeta w układzie Zeta Monocerotis, wokół której krąży ponad siedemdziesiąt księżyców. Na niegościnnych globach, na pustynnych piaskach, skutych lodem powierzchniach, w tropikalnych dżunglach, na cuchnących błotem księżycach żołnierze terrańskich sił zbrojnych wypełniają misje zwiadowcze. Czy zdążą znaleźć metan i potrzebne surowce zanim nieprzyjaciele ich odnajdą?

Zmiana teatru walki

O ile w pierwszym tomie mieliśmy do czynienia głównie z bitwami kosmicznymi o tyle w kontynuacji następuje zmiana akcentów na działania naziemne. Autor cyklu również z nimi radzi sobie bardzo dobrze. Akcja jest wartka, pozbawiona przestojów zaś naprzemienne opisywanie losów 2 drużyn zwiadowczych mających do czynienia z odmiennymi niebezpieczeństwami dodaje książce dynamiki.

Tajemnice z przeszłości i romans w tle

Niejako w tle akcji mamy kontynuacje kilku wątków z pierwszego tomu. Ciekawie rozwija się wątek pająkowatej rasy Khon-Ma i ich planów wobec ludzkości. Dowiadujemy się więcej o tym jak wyglądała zagłada Ziemi, choć wciąż nie otrzymujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało? W Księżycach Monarchy poznajemy kilka odpowiedzi, które jednak rodzą nowe pytania, co pozwala na utrzymanie zainteresowania czytelnika serią. Także drugi motyw – komisji śledczej szukającej winnego sabotażu Hajmdalla – budzi najlepsze skojarzenia z motywami znanymi w serialu Battlestar Galactica.
Odrębny motyw to nieodwzajemnione uczucie kaprala Ezra Leahy do towarzyszki broni. Tu również wraz z zaginięciem partnera kobiety w akcji, oraz pojawieniem się na scenie pięknej córki Prezydenta ludzkości, sytuacja się nieco komplikuje. Sam wątek romansu jest o tyle ciekawy, gdyż pokazuje, że nawet w walce o przetrwanie rasy wciąż jest miejsce na osobiste dramaty.


Ocena


Dariusz Domagalski kolejny raz nie zawiódł moich oczekiwań. Ponownie otrzymałem sprawnie napisaną pełną akcji książkę, która potrafi wciągnąć w lekturę. Postacie bohaterów nie są może tak ciekawie przedstawione jak w Skoku Donaldsona czy Głębi Podlewskiego, ale mają swój charakter i można je polubić. Akcja jest warta i nie ma przestojów. Wszystko to sprawia, że otrzymujemy tytuł po który warto sięgnąć.

Więcej military sci-fi https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 6:48
20 11 2018
Do końca roku zostało 42 dni.
Imieniny obchodzą: Anatol, Edmund, Feliks, Jeron, Oktawiusz, Sędzimir
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
BrandEqc(40) Dannika Ree(29) khala(41) Marcin79(39) morwen(29)

Ostatnie tematy
» Baxter Stephen Proxima
» Spotkanie autorskie z Michałem Cholewą
» Wskazówki co do recenzji
» KLER
» Domagalski Dariusz Hajmdall Tom 2 Księżyce Monarchy
» "Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018&
» Mass Effect Andromeda Nexus Poczatek
» Philips Richard Projekt Rho
» Legimi za darmo na 7 dni
» Domagalski Dariusz - Hajmdall Początek Podróży

Linki

Nakarm głodne dziecko


Nasi przyjaciele


Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Portal Forum F451 * © 2006-2015
kopiowanie materiałów własnych forumowiczów bez ich zgody zabronione