Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaki interpunkcyjne
Autor Wiadomość
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 21:13   Znaki interpunkcyjne

Interesuje mnie to, czy prawdą jest, że wykrzykniki i pytajniki można stosować tylko pojedynczo bądź potrójnie. Czy może jednak można je stosować w takiej formie "??". Jeśli ktoś zna odpowiedź na to pytanie prosiłbym o podanie źródła, gdzie można znaleźć info na ten temat.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
Ostatnio zmieniony przez sirion 2010-02-03, 01:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 21:27   

Wykrzyknik - zasadniczo jeden (zbyt wiele uznawane jest za oznakę egzaltacji), ale dopuszczalne są dwa lub trzy.
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629842
Pytajnik - jeden.
http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629834
Każdy większy słownik ortograficzny ma przed częścią właściwą zasady interpunkcji, można sprawdzić - odnośniki, które podałam, to internetowa wersją dobrego słownika, a nie wymysłami internautów.
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 21:40   

Właśnie chodziło mi o coś takiego, w domu słowników i poradników dot. pisowni mam od groma, ale w akademiku ani jedno, dlatego potrzebowałem pomocy. Dziękuję bardzo :)

edycja

Jeśli chodzi o wymysły internautów to można znaleźć przeróżne opinie o poprawności, ale nie wiem skąd zasłyszałem (i byłem pewien, że to racja), że wykrzyknik i pytajnik może być stosowany tylko pojedynczo bądź potrójnie, a nigdy podwójnie.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 21:46   

sirion napisał/a:
Jeśli chodzi o wymysły internautów to można znaleźć przeróżne opinie o poprawności, ale nie wiem skąd zasłyszałem (i byłem pewien, że to racja), że wykrzyknik i pytajnik może być stosowany tylko pojedynczo bądź potrójnie, a nigdy podwójnie.

Może poprzez analogię z kropką? :) Prawidłowo jest tak, jak napisałam powyżej. Pytajnik można jedynie wzmocnić jedynie poprzez dodanie po nim wykrzyknika (nie przed - bo to inny przypadek).
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 21:48   

ale niestety nigdzie nie widzę informacji, że można stosować pytajnik tylko pojedynczo.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 21:53   

A widzisz informację, że można wielokrotnie? ;)
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2010-02-02, 21:55   

korektorka zawsze mi wywala zduplikowane pytajniki czy wykrzykniki - ogolnie stwierdza ze w wiekszosci wypadkow to nie ma uzasadnienia ale ogolnie jak ktos np. ma wrzeszczec ze strachu to mozna nawet piec czy dziesiec wykrzyknikow i nie marudzi ;)
ale ogolnie stwierdza ze naduzywanie tych znakow swiadczy o tym ze w zdaniu niedostatecznie jest pokazany stan psychiczny bohatera/bohaterki, ze to powinno wynikac z reszty ;)
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 21:56   

Niby nie ma takiej informacji, ale wychodzę z takiego założenia, że z tym jest jak z prawem. To co nie jest zakazane, jest dozwolone ;) Więc oczekiwałem widocznej informacji na ten temat :)
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 21:58   

Najwyraźniej układającym nawet nie przyszło go głowy, że może być inaczej - bo jak może (np. w kwestii wykrzyknika) to napisali. ;-)
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-02, 23:10   

blue napisał/a:
Wykrzyknik - zasadniczo jeden (zbyt wiele uznawane jest za oznakę egzaltacji), ale dopuszczalne są dwa lub trzy.

nom. EGZALTACJA. Przeciez po to daje trzy wykrzykniki albo trzy pytajniki.

I to bylo do tej pory nieczytelne? :szok:
_________________
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 23:12   

Ja tam nie używam, bom nieegzaltowana ;) . A pytajniki trzy to błąd. Wielbłąd.
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 23:14   

Ja też nie używam i próbuję nawrócić osobę, która chce dać kilka pytajników na czymś co będzie pokazywane w tv, ale nie wiem czy mi się to uda, bo ta osoba w ogóle uważa poprawność za nieistotny szczegół.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-02, 23:15   

a ja mam zawieche prawej lapki jak se tak pieknie lokiec opre na poduszeczce... rotfl
_________________
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 23:18   

nie rozumiem przesłania
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-02, 23:18   

sie czepiacie- trzy daje w necie wlasnie to - moze slowo egzaltacja to jest za duzo- ale trzy pytajniki zastepuja :wielkiszok: szczegolnie jak ktos pisze dlugo na grupach dyskusyjnych - na ktorych nie ma emot graficznych, a pozostaja interpunkcyjne. Jak ktos wali powyzej trzech- to uznaje to za naduzycie- albo jak naduzywa tych trzech- stosujac je co kilka slow.

[ Dodano: 2010-02-02, 23:22 ]
sirion napisał/a:
nie rozumiem przesłania

malo miejsca na biurku= wkomponowanie łapki- jak ja dopsz wkomponuje na takiej specjalnej poduszeczce pod mysz co chroni nadgarstek- to niekiedy mi sie paluszek zawiesza przy klikaniu- i wiecej znakow wysylam nizbym chciala- a potem wchodze we wlasny post i kasuje.
Niekiedy waznym czynnikiem jezt uzycie substancji slodkich przez dzieci w danym dniu przy kompie - bo palec sie moze rowniez przykleic do myszy :hehe:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group