Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Facebook
Autor Wiadomość
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-10-26, 09:38   Facebook

Dostałem dziś maila z info, ze sąsiad zaprasza mnie na Facebooka. Spoko, znał adres mailowy, rozumiem, że to możliwe.. ALE! Poniżej w mailu mam listę osób, o których Facebook twierdzi, że mogę je znać. Na liście mam kumpelę ze studiów, Toudiego i Kamilę. Żadnej z tych osób mój sąsiad nie zna i na mur beton nie ma w znajomych. Ja sam konta na Facebooku oczywiście nie mam, bo wszelkie serwisy społecznościowe to dla mnie dno. Moje pytanie brzmi - skąd Facebook tak trafnie dobrał tych znajomych?
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-10-26, 09:51   

W facebooku istnieje możliwość wyszukania znajomych po mailu - trzeba udostępnić swoją skrzynke i podaje osobę na tacy.. wystarczy że poszukiwany ktoś użyje danego maila do rejestracji ;-)

Jeśli jednak nie wyszukiwałeś znajomych poprzez skrzynkę to może zrobili to inni i facebook pokojarzył na tej podstawie? Ale jakoś dziwne to... Nie spotkałam sie z czyms takim u mnie, choć mam konto :)

Ale może własnie dlatego że mam konto to takiego czegoś nie mam - wg mnie serwis chce zachęcic do rejestracji podając jak największa liste twoich znajomych którzy juz tam sa ;-)
_________________
...
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-10-26, 10:35   

Ale ja nie mam konta na Facebooku i nigdy nie podawałem im swojego maila, w ogóle może z kilka razy wszedłem na tę stronę, więc skąd Facebook wie, że znam te osoby? To one gdzieś podały mój adres mailowy, np. szukając mnie w serwisie po mailu,czy jak? Nie kumam po prostu mechanizmu ułożenia (trafnego przecież) tej listy osób, które mogę znać.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-10-26, 10:47   

batou napisał/a:
To one gdzieś podały mój adres mailowy, np. szukając mnie w serwisie po mailu,czy jak?

właśnie tak myśle :)

a co dalej to juz gdybam, ale wydaje mi sie ze powiązania mailowe miedzy użytkownikami są zapisywane i podczas gdy do potencjalnego nowego użytkownika ktos wysyła zaproszenie, to automatycznie facebook dopisuje inne osoby, u których wcześniej wypatrzył że też ciebie znają.

osobiście nigdy bym nie pozwoliła zeby Facebook mial prawo przegrzebac moją skrzynke i porównac sobie z bazą. Miałam juz taki przypadek że znajoma nierowaznie udostępniła skrzynke jakiemus portalowi celem wyszukania znajomych.. i wszyscy nagle dostali zaproszenie (takze koledzy, ludzie z pracy, uczelni, itp ;-) ) Facebook może nie wysyła agresywnie zaproszeń ale najwyraźniej też COŚ z tym robi..

Najlepiej zapytać Kamile i inne osoby czy udostępniły kiedykolwiek skrzynke celem wyszukania znajomych i będzie wszystko jasne :)
_________________
...
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-10-26, 11:02   

No dobra, ale ja nie mam pretensji do kogoś kto w szukajce facebookowej próbował mnie znaleźć wpisując mój adres email tylko do Facebooka, który te informacje o moim adresie przechowuje i wykorzystuje. Bo zaprezentowanie mi listy moich znajomych, którzy mają u nich konto jest formą reklamy. Do tej reklamy wykorzystali mój adres mailowy bez mojej wiedzy. Na moje proste pojmowanie świata jest to czyste :cenzura:
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-10-26, 15:37   

Nie tylko Facebook tak robi, kilka innych serwisów także; sama wysyłam sporo maili służbowych i dość często dostaję zaproszenia wysyłane automatycznie, gdy ktoś rejestruje w takim serwisie (często są to osoby, z którymi nie utrzymuję kontaktów towarzyskich, a jedynie służbowe, np. tłumacze itp.). Nie ma się co łudzić, nie jesteśmy anonimowi w internecie - jeśli kiedyś napisaliśmy do kogoś, to jego mail jest z naszym kojarzony i na tej podstawie serwisy internetowe wyszukują kolejnych "znajomych".
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-10-26, 18:36   

Facebok sam wysyla zaproszenia do siebie z kont Twoich znajomych - wystarczy, ze Ci ludzie korzystaja z poczty na facebooku i maja Twoj mail wpisany w swojej poczcie.
Ja sie tez kiedys wkurzalam, na te ciagle zaproszenia od tych samych osob- oni nawet nie wiedza ze to jest rozsylane. Automat wysyla co jakis czas do ludzi ktorzy nie maja konta a ich @ pojawily sie na facebooku
_________________
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-10-26, 19:29   

Specjalnie człowiek nie zakłada profili w tych debilnych serwisach, a i tak go dopadną. Masakra.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2010-10-26, 20:01   Re: Facebook

batou napisał/a:
Dostałem dziś maila z info, ze sąsiad zaprasza mnie na Facebooka. Spoko, znał adres mailowy, rozumiem, że to możliwe.. ALE! Poniżej w mailu mam listę osób, o których Facebook twierdzi, że mogę je znać. Na liście mam kumpelę ze studiów, Toudiego i Kamilę. Żadnej z tych osób mój sąsiad nie zna i na mur beton nie ma w znajomych. Ja sam konta na Facebooku oczywiście nie mam, bo wszelkie serwisy społecznościowe to dla mnie dno. Moje pytanie brzmi - skąd Facebook tak trafnie dobrał tych znajomych?
tja.. mam tak samo.. jest to o tyle wkurzające że bardzo często coś takiego dostaję.. od osób nieznajomych ale w takim zaproszeniu od nieznajomego(?) jest lista osób które znam i które są na fejsbuku :/
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-10-26, 22:00   

Adas, ja tez nie zakladam i sie wkurzalam- ale dziwilam sie ze przysylaja mi zaproszenie ludzie z ktorymi mam kontakt jedynie zawodowo i maja po 50-60 lat.
Spytalam ich i okazalo sie ze nie maja pojecia o tym, ze to goowno jest wysylane w ich imieniu. Ale znajac ten portal- maja mozliwosc zablokowania - nie wiem czy tylko do mnie, czy w ogole zeby automat nie wysylal- w kazdym razie kazdemu z nich zwrocilam uwage i juz z rok mam spokoj.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group