Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 13:00
Steinbeck John - "Tortilla Flat"
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2007-01-22, 11:08   Steinbeck John - "Tortilla Flat"

Jedną z moich ulubionych książek, do których częto i z ogromną przyjemnością wracam jest "Tortilla Flat" Steinbecka. Napisana żywym językiem, utrzymana w konwencji "romansu łotrzykowskiego" powieść wydana została po raz pierwszy w 1935r.

Rzecz dzieje się się w Kalifornii - co nie powinno nikogo specjalnie dziwić, jako że Kalifornia jest ojczyzną Steinbecka, i w niej osadzał akcję swoich najważniejszych dzieł.
Najpodlejsza dzielnica miasteczka Monterey jest tutaj domem grupki bezdomnych hultajów, bezrobotnych ale całkiem pogodnych kloszardów, dla których zmagania z życiem to głównie nieustająca walka o wino!

"Paisanos" to dość "wielorasowa", miejscowa wiejska społeczność, kompilacja wszystkich nacji tubylczych oraz tych przybyłych na amerykańsko - meksykańskie Pogranicze ze wszystkich stron świata.I to tu właśnie dopada ich niewesoła rzeczywistość początkowwych dekad ubiegłego stulecia.

Jednakże Danny i jego kompani - Pilon, Pablo, Jesus Maria, czy Wielki Joe Portugalczyk odnajdują się w niej zupełnie symptycznie. W ich postawie trudno by szukać jakichś pretensji czy to do świata całego, czy też do tego bliższego, bardziej konkretnego, czającego się tuż za rogiem najbliższej uliczki. Nie czują się ani trochę upokorzeni - sami też nie uważają się za parweniuszy. Nie zamierzają też w żaden sposób zmienić czegokolwiek w swoim zyciu. Bo i po co?

Tanie wino i uliczne dziewki w zupełności im wystarczają. Ale zarazem duch, który w nich mieszka to taki trochę duch Hucka Finna pomieszany z Trzema Muszkieterami i ich hasłem "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego".
I w tym tkwi chyba właśnie ten głębszy sens powieści Steinbecka...

Cytat:
Joe przehandlował płaszcz za galon wina i poszedł na poszukiwanie przyjaciół. Prawdziwych przyjaciół tej nocy nie znalazł, w Monterey natomiast nie brakowało przyjaciół fałszywych, do cna zepsutych alfonsów lub po prostu dziewek, zawsze gotowych udostępnić człowiekowi upadek na dno piekieł. Joe, który nie był bardzo moralny, nie miał wstrętu do piekła i upadku. Nawet to lubił.


cytat z okładki wydania z serii "Kolekcja Gazety Wyborczej"

"Tortilla Flat" w każdym bądź razie jest pełna ciepła i fantastycznego wprost humoru - i naprawdę "czyta się znakomicie".
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
Ostatnio zmieniony przez sirion 2007-10-27, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-01-22, 12:29   

Oj popieram, też uwielbiam tę ksiażkę :)

Znalazłam ją ze 3 lata temu u teściów jak poszukiwałam "lektury do poduszki", co w moim przypadku oznacza na noc ;)
Zachwycilam mnie zarowno sposobem narracji jak klimatem jak ze snu :)
Bardzo lubię takie małe udziwnione społecznosci, w których każdy ma swoje miejsce i nie próbuje tego zmienić - chyba takie zboczenie zawodowe.
Oczywisci połknęłam ksiażeczkę w jedną nockę i poszłam spac pod wrażeniem - zakończenie mnie powaliło zupełnie i nie wiedzieć czemu ;) po przeczytaniu go miałam przed oczami obraz Bosha "Statek szaleńców" i skojarzenie z łodzią z "lotu nad kukułczym gniazdem"- taką kulminacją szaleństwa.

A najśmieszniejsze jest to ze po powrocie do domu nie pamiętałam ani tytułu tej ksiażki ani autora - coś mi się ubzdurało ze akcja dzieje sie w jakimś kraju ibero, więc pisarz pewnie tez z tego kręgu pochodzi. (teśc komuś ksiazkę pożyczył chyba albo sprezentował)
Dopiero jakos pisząc na forum zaczęłam dopytywac co to za ksiażka i pomogliście mi ją odszyfrować :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group