Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: angel
2007-10-27, 09:37
Murakami Haruki
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-07-22, 20:38   Murakami Haruki

Urodził się w Kyoto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadkiem był buddyjski duchowny.

Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio w 1975 r. W latach 1974-1981, razem z żoną Yoko, prowadził klub jazzowy "Peter Cat" w dzielnicy Kokobunji w Tokio.

W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść Hear the Wind Sing (1979). Po napisaniu powieści, wysłał ją na konkurs literacki, i zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Gunzou. Kolejnymi utworami Murakami były: Pinball, 1973 (1980) i A Wild Sheep Chase (1982). Trylogia (tzw. Trylogia Szczura) została uhonorowana Nagrodą Literacką Naoma dla Początkujących Pisarzy. Następne książki takie jak: Hard-Boiled Wonderland and the End of the World (1985, nagroda Junichi Tanizaki), Dance, Dance, Dance (1988) i South of the Border, West of the Sun (1992) ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także zyskały mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach 1986-1988 mieszkał we Włoszech, gdzie napisał jedyną z nielicznych realistycznych książek w swoim dorobku, Norwegian Wood (1987). Książka odniosła oszałamiający sukces, a Murakami stał się gwiazdą mediów. Nie mogąc znieść złych stron sławy, w 1991 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Princeton, a od 1993 na Uniwersytecie Williama Howarda Tafta w Santa Ana. Po trzęsieniu ziemi w Kobe, a także ataku gazowym sekty Najwyższa Prawda w tokijskim metrze w 1995 r. powrócił do kraju. W tym samym roku ukazała się Kronika ptaka nakręcacza, oceniana przez krytyków jako największe osiągnięcie literackie pisarza (nagroda Yomiuri w 1996 r.). W 1997 napisał Underground, w 1999 r. Sputnik Sweetheart, a w 2002 - Kafka on the Shore. Jest autorem kilku zbiorów opowiadań.

Murakami jest także tłumaczem, przełożył z angielskiego utwory takich autorów, jak m.in. Francis Scott Fitzgerald, Raymond Carver, John Irving, Truman Capote.

Jak sam mówi, poczuł chęć pisania na meczu baseballowym w 1978 r., sam nazywa to "objawieniem".

Regularnie bierze udział w maratonach.

(źródło: wikipedia)

W Polsce do tej pory przetłumaczono:
Kafka nad morzem
Koniec świata i Hard-Boiled Wonderland
Kronika ptaka nakręcacza
Na południe od granicy, na zachód od słońca
Norwegian Wood
Przygoda z owcą
Sputnik Sweetheart
Tańcz, tańcz, tańcz
Wszystkie boże dzieci tańczą

Tyle na temat biografii :)

Na temat twórczości wywiązała się malutka dyskusja w innym wątku ;)
http://f451.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=1197

Do tej pory przeczytałam tylko "Koniec świata ..." i "kroniki ptaka nakręcacza" oraz opowiadanie "Tony Takitani"... (w planach mam zakupiona niedawno "Przygodę z owcą"), ale już na podstawie tego wiem, że książki Murakamiego mają specyficzny klimat... Oczywiście troszkę jest "grzebania' w psychice bohaterów (lubię takie książki ;) )... ale też pewna dawka magii i pewnej metafizyki...
Jeśli ktoś lubi książki w stylu Jonathana Carolla, to Murakami też powinien mu się spodobać :)
Ostatnio zmieniony przez angel 2007-10-27, 11:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-27, 15:05   

Polecam z czystym sumieniem. W szczególności "Norwegian Wood" i "Przygodę z owcą".
_________________
Silva hevsum
 
 
 
zuraw 
Dziejopis
#13


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 2163
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-06-12, 08:29   

w Trójce mówili o jego nowej książce wydanej w Japonii, ponad 1000 stron, nawiązania do Orwella..
tytuł "1Q84"
_________________
Własna niemoc jest tak niebezpieczna jak cudza przemoc.. Stanisław Jerzy Lec
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-06-13, 18:25   

O. Ciekawam bardzo, mam nadzieję, ze jakoś w miarę szybko się ukaże w Polsce :)
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Alternative 4 
Wierszokleta


Wiek: 34
Dołączył: 03 Kwi 2010
Posty: 510
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-05-05, 18:10   

Dobra, mam za sobą już: "Norwegian Wood", "Przygodę z Owcą", "Tańcz, tańcz, tańcz", "Sputnik Sweetheart", "Kafka nad morzem" i "Po zmierzchu", a z biblioteki przyniosłem sobie "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta" - czyli całkiem sporo, sporo bo jestem zachwycony jego książkami. Jego obserwacją ludzi, zwykłymi, prostymi opisami, możliwością zapoznania się z odmienną kulturą. Jeden z moich ulubionych autorów :)
 
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-05-31, 00:35   

Ja właśnie kończę pierwszę część "1Q84" (wcześniej przeczytałem tylko "Norwegian Wood"). Rozbrajać znienacka Murakami potrafi na pewno ;-)
 
 
Alternative 4 
Wierszokleta


Wiek: 34
Dołączył: 03 Kwi 2010
Posty: 510
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-06-10, 09:02   

http://2.bp.blogspot.com/...rakami-blog.jpg <3
 
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-06-30, 00:56   

O ile pierwszy tom "1Q84" wydawał się ciekawy, to po drugim bardzo wątpię, żeby z tego wszystkiego mogło wyniknąć coś sensownego. Ale przeczytam następny, skoro ostatni. Jak już zdążę odpocząć od smęcenia o samotności i masturbacji ;-)
 
 
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-10-15, 11:55   

Ja właśnie czytam 1Q84 i cieszę się niezmiernie, że mam to w jednym kindlowym pliku - bo po pierwszym tomie kompletnie nie wiadomo co z tego wyniknie. To jednak raczej było napisane jako całość i już widzę, że tak się to powinno czytać ;)
_________________
:dora:
 
 
kenaz 
Gryzipiórek

Dołączył: 09 Lip 2012
Posty: 260
Wysłany: 2012-10-16, 09:49   

Dora napisał/a:
To jednak raczej było napisane jako całość i już widzę, że tak się to powinno czytać

Tak.. a ja przeczytałem pierwsze dwa tomy, trzeci wyszedł później i teraz już się pogubiłem i musze od nowa... Za jakiś czas z chęcią przeczytam całość od nowa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group