Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Weber Dawid Schronienie Tom 4 Poteżna Forteca
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2013-01-05, 18:21   Weber Dawid Schronienie Tom 4 Poteżna Forteca

To już 4 tom serii Schronienie Webera.

Nie znających serii odsyłam tu Rafa Armagedonu.

Cytat:
Cayleb Ahrmahk odniósł największe morskie zwycięstwa w historii ludzkości. Rozbił w pył wrogie przymierze i wspólnie z królową Sharleyan utworzył Imperium Charisu, największą potęgę morską w dziejach Schronienia i ostoję dla ceniących sobie wolność uciekinierów z innych krain. Jednakże Grupa Czworga, klika rządząca Schronieniem, poprzysięgła zniszczenie Imperium Charisu. Potężna flota, wyposażona w najnowszą broń, wkrótce zostanie wysłana przeciwko Charisowi.
Tymczasem dla Kościoła nadal tajemnicą jest osoba doradcy Cayleba i Sharleyan, mnicha-wojownika zwącego się Merlin Athrawes. Merlin wie, że Schronienie to ostatnia planeta zamieszkana przez ludzi, a narzucony przez Kościół Boga Oczekiwanego zastój technologiczny może się okazać wyrokiem śmierci dla ludzkości.
Ślepa niszczycielska siła Matki Kościoła przetacza się przez Charis, lecz Merlin Athrawes i garstka bohaterów stają na jej drodze. Grupa Czworga ma się niebawem przekonać, jaką potęgą jest w rzeczywistości ludzka wolność.


Seria ma już 6 tomów i zapowiada się na więcej, przypuszczam że są 2 wersje rozwoju serii:
1) długa walka na Schronieniu z Grupą Czworga ( jeszcze kilka tomów:P ) i jeden szybki tom walka z Gbaba
2) długa walka na Schronieniu z Grupą Czworga i tyle samo z Gbaba ( może w 20 tomach autor się zmieści)

Co mogę powiedzieć od siebie?
Fabuła nie posuwa się wiele do przodu, Charis nie jest dużo bliżej pokonania Kościoła Boga Oczekiwanego,
:
nadal walka nie przenosi się na ziemie Kościoła
, w zasadzie w tym tomie autor koncentruje się mniej na sytuacji globalnej a skupia się na pokazaniu sytuacji wewnętrznej zarówno w Świątyni oraz w Charisie. Mamy więc spiski zdrady i walki wewnętrzne.

Nowym motywem jest pokazanie że nawet wysoko rozwinięta technika nie gwarantuje nieomylności, zbytnia pewność siebie jest zgubna a każdy nawet Merlin ma swoje ograniczenia.

Czy polecam? Jeśli chcesz poznać dalsze losy konfliktu z Gbaba poczekaj jeszcze parę tomów, jeśli zaś wciągnął Cię konflikt Charis-Świątynia to jak najbardziej.

W tym tomie nie zbliżamy się za bardzo do końca serii ale za to możemy ujrzeć inne oblicze stron konfliktu akcja zaś wciąga.

Ocena 4,5/5

Akcja 4/5
Fabuła 4/5
Dynamika 4/5
 
 
derbullaw 
Bajarz


Wiek: 111
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 1463
Skąd: Pępek Wszechświata
Wysłany: 2013-01-06, 22:35   

Przeczytałem niedawno "Potężną fortecę" i mogę wymienić jeden plus i jedną wadę, które w pełni wszystko wyjaśnią:

+ znowu to samo

- znowu to samo

Kto zna i lubi Webera niech czyta. Kto zna, a nie lubi niech nie rusza. Zaś jak ktoś zna, a nie czytał, to niech powie skąd :-P .

To jak z tym powiedzeniem "Jaką muzykę lubisz? Taką którą znam".

Tu jest podobnie. Jak komuś Weber "wpadł w ucho", to pewnie wcześniej czy później weźmie do ręki, ale cudów niech się nie spodziewa ;-) .
_________________
Kiedy w życiu jest źle
Gdy wszystko wk... Cię
Jeśli ochoty wciąż brak
Przebrzydły osrał Cię ptak

Na jedno przyszła pora
Wezwij Inkwizytora!
 
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2013-01-07, 08:47   

derbik ja generalnie webera bardzo lubie a jednak... jedna po dwoch tomach tej serii sobie darowalam ;)
jak dla mnie za duzo polityki za malo przygody
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
derbullaw 
Bajarz


Wiek: 111
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 1463
Skąd: Pępek Wszechświata
Wysłany: 2013-01-07, 11:11   

Dla mnie dużo polityki, to akurat nie jest przeszkoda, a wręcz zaleta. Pewnikiem dlatego, że tej rzeczywistej to od jakiegoś, dłuższego już czasu nie trawię..

Tak sobie myślę, że Weber zaczął tworzyć ten cykl bo chciał sobie poopisywać bitwy morskie dla odmiany.
_________________
Kiedy w życiu jest źle
Gdy wszystko wk... Cię
Jeśli ochoty wciąż brak
Przebrzydły osrał Cię ptak

Na jedno przyszła pora
Wezwij Inkwizytora!
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-07, 16:24   

Fakt, te bitwy były niezłe.


W przeciwieństwie do tłumaczenia ==" Traumę mam po doprowadzaniu tego do stanu względnej używalności.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group