Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ellroy James
Autor Wiadomość
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2010-09-23, 13:56   Ellroy James

Ellroy James

James Ellroy, właściwie Lee Earle Ellroy (ur. 4 marca 1948 w Los Angeles) – amerykański pisarz.

Autor powieści kryminalnych, które stały się światowymi bestsellerami. Znany z telegraficznego stylu pisania (omija zbędne słowa), zagmatwanej akcji i pesymistycznej wizji świata. Według jego powieści nakręcono już 6 filmów fabularnych, a najbardziej znane to Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential, 1997) i Czarna Dalia (The Black Dahlia, 2006). W planach są ekranizacje 3 kolejnych powieści.

Gdy miał 10 lat została zamordowana jego matka, a sprawców nie wykryto. Odtąd zaczął interesować się pracą policji w Los Angeles. Jako młody człowiek nadużywał alkoholu, spędził nawet pewien czas w więzieniu. Wydźwignął się z nałogu dzięki pracy nosiciela kijów golfowych i poważniejszemu zajęciu się pisaniem. Pierwsza jego powieść ukazała się w roku 1981. W 1995 roku przeprowadził się z Los Angeles do Kansas City.



Serie


:arrow: Lloyd Hopkins - Lloyd Hopkins

1. Blood On the Moon (1984) - Noce krwi
2. Because the Night (1984) - Mroczny powód
3. Suicide Hill (1986) - Wzgórze Samobójców


:arrow: L.A. Quartet - L.A. Quartet

1. The Black Dahlia (1987) - Czarna Dahlia
2. The Big Nowhere (1988) - Wielkie nic
3. L.A. Confidential (1990) - Tajemnice Los Angeles
4. White Jazz (1992) - Biała gorączka


:arrow: Underworld U.S.A. - Amerykański spisek

1. American Tabloid (1995) - Amerykański spisek
2. The Cold Six Thousand (2001) - Sześć tysięcy gotówką
3. Blood's a Rover (2009)


Powieści

Brown's Requiem (1981) - Requiem dla Browna
Clandestine (1982) - Tajna sprawa
Killer On the Road (1985) aka Silent Terror - Śmierć w podróży


Zbiory opowiadań

Dick Contino's Blues: And Other Stories (1982)
Hollywood Nocturnes (1994)
Crime Wave: Reportage and Fiction from the Underside of L.A. (1999)
Destination: Morgue (2003)


Non fiction

Murder and Mayhem: More Than 75 Case Histories of Heinous Crimes (1991)
My Dark Places (1996)
The Hilliker Curse: My Pursuit of Women (2010)
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2011-06-02, 21:39   

Skończyłem właśnie Czarną Dahlię i muszę przyznać, że tak brudnej, plugawej i nasączonej złem powieści chyba w życiu nie czytałem. Wciągające jak bagno, rewelacyjna książka, ale trzeba się przygotować na mocne doznania.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2011-07-10, 21:18   

W miarę szybko machnąłem kolejną z cyklu, czyli The Big Nowhere no i już nowe doświadczenia, bo...
jam to napisał/a:
tak brudnej, plugawej i nasączonej złem powieści chyba w życiu nie czytałem

... to jest jeszcze mocniejsze. Oprócz wątku politycznego, który na początku mi nieco wadził, cała reszta jest równie dobra jak pierwsza z cyklu.

Derb marudził, że nie ma co czytać, więc może poczytać Ellroy'a. Taka męska proza ;-)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2011-08-18, 14:40   

No to jedziem dalej. L.A. Confidential . Coś kojarzę, że nawet oglądałem ekranizację, ale z pewnością wierna książce nie jest, bo bym ją zapamiętał. Powieść rewelacyjna i soczysta jak poprzednie. Tu już wyraźnie widać ten telegraficzny styl pisania. Ellroy np. wywala z dużych części tekstu wszystkie czasowniki. Ponoć na większą skalę zastosował to w kolejnej książce z cyklu, żeby zejść z liczbą stron do akceptowalnego przez wydawcę poziomu. Już mnie korci, żeby się za nią zabrać, ale się wstrzymam trochę.
Z czystym sumieniem polecam ten cykl, chociaż raczej facetom.

BTW. Ciekawe, czy on jest w ogóle w stanie wykreować jakiegoś pozytywnego bohatera i jak by to wyglądało...
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
derbullaw 
Bajarz


Wiek: 111
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 1463
Skąd: Pępek Wszechświata
Wysłany: 2011-08-18, 15:30   

batou napisał/a:
Derb marudził, że nie ma co czytać, więc może poczytać Ellroy'a. Taka męska proza


Poszukam, zobaczę, ocenię.
_________________
Kiedy w życiu jest źle
Gdy wszystko wk... Cię
Jeśli ochoty wciąż brak
Przebrzydły osrał Cię ptak

Na jedno przyszła pora
Wezwij Inkwizytora!
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2011-09-19, 13:07   

L.A. Quartet zakończony. White Jazz to książka najbardziej pociachana w Ellroy'owym stylu. Tu już nawet nie ma równoważników zdań tylko całe zdarzenia autor opisuje czasem jednym słowem. Podobał mnie się ten jego styl, ale tu już podchodzi to po granice przyswajalności. Trup ściele się gęsto, korupcja w LAPD ukazuje się w pełnym świetle i znów nie ma ani jednego niewiniątka wśród bohaterów.
Cały cykl to po prostu kawał świetnej literatury!
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-09-06, 22:03   

Rok przerwy i zabrałem się za Underworld USA Trilogy i pierwszą z cyklu, czyli American Tabloid.
Powieść obejmuje lata 1958-1963 i opowiada o kulisach takich wydarzeń jak wygrane przez Kennedy'ego wybory, inwazję na Kubę w Zatoce Świń i ostatecznie zamach na JFK. Ellroy wprowadził do grona bohaterów postaci historyczne jak Jimmy Hoffa, Howard Hughes, J. Edgar Hoover i rodzina Kennedy. Głównymi bohaterami są jednak wykreowani przez autora inni
:
skurwiele :-P
.
Dla kogoś, kto czytał wcześniejszy LA Quartet ta książka będzie powrotem do tego za co się Ellroy'a lubi (albo nie). Znów wszystko upaprane w korupcji, znów ani cienia pozytywnego bohatera, znów telegraficzny styl pisania i niesamowita dynamika powieści. Książka ma syndrom "a jeszcze jeden rozdział... i jeszcze jeden". Cholernie ciężko to odłożyć na półkę. Dla mnie pisarz absolutnie genialny.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-09-07, 19:57   

Już bardziej zachęcić nie możesz:)
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2013-05-13, 20:52   

Jak nie mogę, jak mogę? ;-)

Jakiś czas temu machnąłem drugą z tego cyklu The Cold Six Thousand. Chronologicznie jest to kontynuacja wydarzeń z poprzedniej książki. Na scenę wkraczają nowe postaci z historii USA, z Martinem Lutherem Kingiem i Robertem Kennedy na czele. Bohaterów fikcyjnych też mamy z grubsza tych samych co w American Tabloid.
Niczego w tej powieści nie mogę wyróżnić na plus w odniesieniu do poprzedniej, ale też niczego nie mogę jej zarzucić.

Teraz jestem w połowie ostatniej z cyklu Blood's a Rover i oczywiście nadal jest baaardzo dobrze Mam ochotę po tych książkach poczytać więcej o Hooverze, bo jakoś w pale mnie się nie mieści, że ktoś taki mógł przez tyle lat trwać na stanowisku szefa FBI. Albo inaczej... że ktoś mógł zbudować sobie aż tak silną pozycję w takim mocarstwie jak USA.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group