Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Weber Dawid Antologie Honor Harrington 05 Zrodzone w boju
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2013-01-20, 14:44   Weber Dawid Antologie Honor Harrington 05 Zrodzone w boju

Zbiór składa się z 4 opowiadań w uniwersum Honorverse.

Fascynatów bitew kosmicznych muszę rozczarować gdyż jest ich mało i na niewielką skalę. Opowiadania skupiają się bardziej na pokazaniu ciekawych epizodów z Honorverse.

Każde opowiadanie opiszę oddzielnie

David Weber, Timothy Zahn i Jane Lindskold zapraszają na kolejną podróż do świata Honor Harrington.

Cytat:
Jane Lindskold opowiada o uciekinierce z rządzonego przez teokratów świata i okrutnym szantażu.


Co prawda przemocy nie ma dużo jest za intryga i pokazanie początków uczucia między Judith a Michalelem Wintonem. Kobieta która przetrwała okropności świata rządzonego przez męskich szowinistów staje przed okrutnym szantażem - ktoś porwał jej dziecko. Jednak ten ktoś nie brał pod uwagę iż siła która pomogła jej przetrwać piekło pomoże jej i teraz.


Cytat:
Timothy Zahn przypomina postać handlarza, który sprzedał już kiedyś Ludowej Republice Haven bezwartościowe informacje, a teraz znowu wchodzi do gry, w której stawką jest między innymi jego własne życie.


To z kolei opowiadanie jest ciekawe że względu na główną postać Charlesa "Nawarre" (znanego z opowiadania "Za jednym zamachem ze zbioru "W służbie miecza"), nie uczy się na swoich błędach i kolejny raz próbuje sprzedać Ludowej Republice Heaven "cudowną broń" jednak tym razem wdaje się w rozgrywkę z samym Oscarem Saint-Justem a stawką nie są pieniądze a jego życie.

Cytat:
W opowieści Davida Webera poznajemy niezwykle ciekawy epizod z życia Honor ukazujący, co się dzieje z piratami na tyle nierozsądnymi, by zadzierać z młodą komandor Harrington (podpowiedź - piraci nie wychodzą na tym dobrze...).


Mamy tylko jedną bitwę ale wynagrodzeni jesteśmy opisem początków kariery Honor jej pierwszego spotkania z Baletem oraz bogatym opisem rozterek Honor gdy z jednej strony są jednoznaczne rozkazy a z drugiej honor.

Cytat:
Dodatkowo zbiór wzbogacony jest o tekst dotyczący okrętów kosmicznych ze świata Honor oraz związków między taktyką a założeniami konstrukcyjnymi systemów defensywnych ciężkich jednostek.


O ile opowiadania trzymają poziom i naprawdę potrafią wciągnąć o tyle dodatek zawodzi.
Mamy ciekawe przekroje głowic bojowych rysunku rozmieszczenia opancerzenia na okręcie jednak samo "Wprowadzenie do zasad projektowania pancerzy nowoczesnych okrętów wojennych" jest po prostu nudne.

Nie wiem może zbyt wiele się spodziewałem, może oczekiwałem czegoś innego niż tylko suchy opis zasady działania broni i pancerza okrętu rozwinięty o teorie fizyczne działania broni jakoś nie był interesujący, czułem jakbym czytał bo muszę a nie bo chcę i mam na to ochotę. Może gdyby dodano jakieś ciekawe opisy wykorzystania tego uzbrojenia, epizody z bitw lub treningów byłoby ciekawiej a tak jak dla mnie to opowiadanie zawodzi. Zwłaszcza że ciągle nie ma przekroju budowy okrętu wraz z rozmieszczeniem pokładów pomieszczeń itp.

W sumie gdybym brał same opowiadania fabularne to
4,5/5

Akcja 4,5/5
Fabuła 5/5
Dynamika 4/5

Jednak ostatnie opowiadanie psuje efekt całości.
 
 
fifaworld
Brudnopis

Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-12-20, 03:40   

To z kolei opowiadanie jest ciekawe że względu na główną postać Charlesa "Nawarre" (znanego z opowiadania "Za jednym zamachem ze zbioru "W służbie miecza"), nie uczy się na swoich błędach i kolejny raz próbuje sprzedać Ludowej Republice Heaven "cudowną broń" jednak tym razem wdaje się w rozgrywkę z samym Oscarem Saint-Justem a stawką nie są pieniądze a jego życie. :ban:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group