Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Agresja w internecie
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2015-07-10, 09:46   Agresja w internecie

Od dłuższego czasu nie czytam większości komentarzy zwłaszcza pod artykułami politycznymi (choć często i niepolityczne teksty stają się polityczne w komentarzach) jednak jestem zszokowany poziomem chamstwa w internecie jaki widać w poniższej historii.

http://joemonster.org/link/pokaz/62721

Cytat:
Maddinka, blogerka modowa nie żyje. "W końcu zdechła ta szmata". Nie była "nowym Wajdą polskiej kultury". Była zwykłą dziewczyną, blogerką modową, miała 27 lat. Nazywała się Martyna Ciechanowska. Zmarła nagle, z nieznanych powodów, kilka dni temu. Co powoduje młodymi ludźmi, że na jej profilu piszą "W końcu zdechła ta szmata"?

Blog jaki prowadziła był solidnie robiony. Pisała o tym, co ją ciekawiło - o ciuszkach, makijażach etc. Nic nadzwyczajnego w skali polityki światowej. Ale Maddinka nie aspirowała przecież do roli "Yvesa Saint Laurenta polskiej mody".

"Ja pierdole, w końcu zdechła ta szmata", "Na chuj to żyje?", "Jeżeli zdechła to dobrze, ale prawdopodobnie była winna spore pieniądze pewnym ludziom", "Szkoda, że umarła tak młodo, ale widocznie zasłużyła sobie na śmierć", "Takie osoby są kompletnie bezużyteczne dla społeczeństwa, niczym nie przysługują się do rozwoju ludzkości. no i jeszcze ten plebejski gust".

Nie jestem wulgarny. To cytaty. Posty różnych osób, reagujących na Facebooku na informację o śmierci dziewczyny. Nie jest tu potrzebny mój komentarz.




Cytat:
Niedawno cała Polska oburzyła się, gdy powiesił się 14-letni chłopak, zaszczuty przez rówieśników jako "gej". Na facebooku czytaliśmy też komentarze: "dobrze że ta szmata zdechła".

Pytanie brzmi: co sie dzieje? Odpowiedź - dorośli przegapili coś ważnego. Coś umknęło. Cholernie wygodne było uciszanie swoich 2-3 letnich dzieci tabletem, zamiast smoczka, bo bachor milczał. Wygodne było zostawianie nastoletnich synów przed ekranem komputerów ze strzelanką sam na sam. Zostawianie podstawówkowych córeczek ze smartfonem, setkami selfie i facebookiem. Mieliśmy spokój, a to przecież najcenniejsze.

A teraz hydra wypełza. To my - dorośli - daliśmy młodym świat z komputerami, ekranami, tabletami, selfie, appkami, endomondo, smartfonami i... niczym wiecej. Teraz część z nich pokazuje to "nic". Jak w każdym pokoleniu, wielu jest wspaniałych młodych ludzi. Ale jest też armia młodych bez uczuć. Dzisiaj cieszą się ze śmierci 27-letniej dziewczyny, której jedyną "winą" było robienie bloga modowego. Większe emocje w tych ludziach wywołuje podanie zimnego latte w kawiarni, niż śmierć człowieka.

Ale ciekawsze jest jutro. Gdy będziecie mieli, drodzy rodzice od tabletów, za niecałe 20 lat, tą sześćdzisiątkę czy siedemdziesiatkę, oni tak samo bez emocji powiedzą "idź dziadu/babo do domu starców. Po cholerę żyjesz jeszcze". No ale może nie powiedzą? Może. Łaskawość Tytusa nie zna granic...


Diagnoza mam jednak nadzieje, że nietrafna...

Cytat:
Panie, panowie, zapędziliśmy się w biegu po kasę. Szefowie i szefowe marketingu cisnący na wynik, konwersję, duży CTR, zapomnieli, że nie można sprzedawać wszystkiego wszystkim. Że jak sprzedasz granat dziecku, to może ono wysadzić go tobie przed nosem. Młodych wychowuje się dziś w środowisku pełnym głupawych reality shows, kretyńskich seriali, nieznających granic strzelanek i tak dalej, Naprawdę trzeba mieć łeb jak bunkier, by ochronić się przed lawiną skretynienia i agresji. A nie każdy młody człowiek taki łeb ma. "Jeżeli zdechła to dobrze"...

Narzędzia same w sobie nigdy nie są złe. Zły jest sposób w jaki wykorzystuje je człowiek.

Na sam koniec wrócę do screenshotu, z komentarzami. Zwróćcie uwagę, że 3 z 4 osób komentujących ma "tęczowe zdjęcie profilowe". Czyli wspiera niedawne ustanowienie w USA małżeństw homoseksualnych. Jak można łączyć słuszne zadowolenie z wprowadzenia tej decyzji z takim sukinsyństwem? Gdzie kłamią? Lansując się na osobę tolerancyjną, czy ciesząc się ze śmierci 27-letniej dziewczyny?

A może jest jeszcze gorzej niż myślę. Przecież lans na tolerancję, to jak plaster położony na ranę przeżartą gangreną.
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2015-07-10, 18:39   

anonimowosc komentujących dodaje odwagi ;) a ogolnie ludzie to bydlo, widac to w takich miejscach jak wypoczynkowe - tony smieci etc... wiec czemu w necie maja byc kulturalni :P
_________________
...
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2015-07-10, 19:44   

ene napisał/a:
anonimowosc komentujących dodaje odwagi ;) a ogolnie ludzie to bydlo, widac to w takich miejscach jak wypoczynkowe - tony smieci etc... wiec czemu w necie maja byc kulturalni :P


Widzisz tylko na FB te komentarze są połączone z kontem, w którym spora część osób ma prawdziwe dane oraz zdjęcia.

Zresztą do znieczulicy nie trzeba koniecznie anonimowości jak pokazuje chociażby ta sytuacja

http://wiadomosci.radioze...e-FILM-00008037
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2015-07-10, 21:40   

cóż, nie pierwszy i nie ostatni raz...

podobnie mozna przywolac regularne bójki kiboli - nikogo to w sumie juz nie dziwi i nikt z tym nic nie moze zrobic (skoro to sie dalej dzieje) ;)

co do kont na FB - nie wszyscy sie tym przejmują i bardzo róznie postrzegają swoj wizerunek - znam chocby pania z dziekanatu co ma publiczny profil i pokazala na nim swego cycka ;) cycek ludzka rzecz ale dla mnie np. dośc prywatna - kazdy uwaza inaczej
_________________
...
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2015-07-13, 05:22   

Mam nadzieję, że jednak w końcu ktoś z tym zacznie robić porządek. Ostatnio obserwowałam poczynania takiego trolla na fb na koncie Karoliny Korwin Piotrowskiej. Oczywiście nie wszyscy ją lubią i wcale zresztą nie muszą, ja ją lubię od czasu jej programu "Filmidło" z lat 90-tych. W każdym razie jakaś osóbka zaczęła ją trollować, wypisywać strasznie obraźliwe rzeczy pod każdym z felietonów i wpisów. Obraźliwe do tego stopnia, że ja sama ją podałam do władz FB, chociaż super nadwrażliwa nie jestem.
Wczoraj się dowiedziałam, że już znane są dane tej osoby i sprawa idzie do prokuratora. Pewnie za dużo jej się nie stanie, ale może tak jak to się już dzieje po tej stronie świata, ludzie zaczną rozumieć, że nie wszystko jest dozwolone i nawet w internecie nie są bezkarni.

A tymczasem, żeby nie było tak super cukierkowo - tak jak to ktoś napisał w jakimś artykule, pokolenie rodziców obecnych nastolatków i dwudziestokilkulatków przegapiło coś w wychowaniu. I niestety ja to już widziałam kiedy te dzieci były małe, również jako dzieci mojego kuzynostwa (tu akurat chwała, bo nie wszystkie dzieci udało się "spieprzyć"
i te dziewczyny wyrosły na mądre osoby). Bo to pierwsze pokolenie dzieci wychowywanych "bezstresowo", które nigdy nie miały narzuconych żadnych barier i ograniczeń i mogły rodzicom wchodzić na głowę... albo wychowywać się same, bo rodzice musieli lub chcieli pracować od rana do wieczora. A opiekunki i dodatkowe zajęcia dziecka niestety nie wychowają. I nauczyli się, że mogą mówić i pisać co tylko im się podoba - i tak im nikt nie zwróci na to uwagi.
Do tego ostatnio przebywałam kilka dni wśród ludzi z tzw. starszej emigracji polskiej i byłam przerażona. Bo niby zazwyczaj ci ludzie są bardzo mili i fajni. A jednak mimo wszystko takiego poziomu nietolerancji dawno nie słyszałam w wypowiedziach. Co któraś wypowiedź pojawiało się "Bo to wszystko przez Żydów", "Bo to żydowstwo", "A Żydzi chcą nas wykończyć". Tragedia...

Te wpisy pod artykułem o śmierci blogerki mnie zszokowały i zasmuciły. Widziałam je zaraz jak się pojawiły i nie mogłam uwierzyć, że to zeszło aż do takiego poziomu, zwłaszcza, że od długiego czasu nie czytam większości komentarzy pod artykułami, żeby się nie denerwować za bardzo...
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group