Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Debata na temat piractwa książkowego
Autor Wiadomość
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-03, 19:36   

A ja sobie już kilka razy w ciągu ostatnich lat (chyba poprawnie to jest) - ściągnęłam książkę z neta. Spodobała mi się, uznałam, że do tej lektury chętnie wrócę - więc ją kupiłam w twardej okładce i zachowałam sobie to co ściągnęłam, gdyby mi się książka rozwaliła, albo okazało się, że brakuje kilku kartek. Jestem w tym przypadku piratem?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nefra 2016-04-04, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zurmik 
Dalekopis
przemądrzały bufon


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 782
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-04-03, 22:24   

Nefra pytasz o naszą opinię czy o to jak widzi to prawo?
_________________
pajk napisał/a:
Bez rymów wszystko sie robi poważne smiertelnie i tragiczne bufoniasto nadente jak zurmik :)
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-04, 19:04   

Chyba o prawo ;) , bo myślę, że zdanie mamy takie same. Ale pamiętam, że był taki czas (gdy jeszcze się tym interesowałam), ze jeśli masz zakupioną książkę w papierze - to masz prawo mieć jej kopię w formie e. I był taki czas, że można było pobrać plik z neta, zapoznać się z nim i jeśli nie jesteś zainteresowany zakupem - wywalić w 24 godziny. A kiedyś wiedziałam, że jak płacisz za net - to masz prawo korzystać z wszystkiego co w nim jest - byle by nie rozprowadzać i nie pokazywać tego nigdzie publicznie czerpiąc z tego dochody. Nie wiem jak się to pozmieniało :bezsilny:
_________________
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-04-04, 21:25   

Jezeli masz nabyty utwor mozesz go trzymac w wersji e, mozesz sobie robic kopie na wlasne potrzeby, pozyczyc etc.

Sciagajac "pirackie" pliki z neta jestes piratem /jest to niezgodne z prawem co do zasady/, jednak -poki co- w skrocie jurysdykcja idzie w strone penaltyzowania rozprowadzania /nawet bez osiagania korzysci materialnych/.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-05, 20:01   

Czyli : najpierw ściągnęłam z neta książkę w formie "e", potem ja zakupiłam - nawet jeśli nigdzie nie rozprowadzam, nikomu nie pożyczam (chyba , że np moje dziecko sobie przez pena przeczyta na własnym kompie, jak ma przerwę z zajęciach na studiach, a tomiska Lodu Dukaja nie chce mu się dźwigać z sobą) - to nadal jestem przestępcą?

Bo rozumiem z Twojej wypowiedzi, że "nabyty utwór z neta" nie jest tym, co np znajdę na chomiku i mogę po zapoznaniu się z treścią w 24 godziny usunąć?
_________________
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-04-05, 22:14   

Syntetycznie/
1. Czy Ci co grozi w ww przypadku? - Nie
2. Czy to jest legalnie? - Wiekszosc komentatorow prawa autorskiego idzie w kierunku ze nie - sa liczne zdania przeciwne /pierwsze z brzegu linki, nie bede ubijal tu prawniczej piany/ i wyrok TSUE z 2014, stad za sciaganie - poki co nic nie grozi co do zasady.
3. Czy jestes ok w tym przypadku? Odp. jest banalna. Utwor to wartosc niematerialna, chroniona prawem. Lod Dukaj musial pisac troche czasu /przy okazji - w tym roku mam zamiar go lyknac/, wlozyl w to prace i przypuszczalnie jak kazdy pracujacy uzyskac wynagroedzenie, utwor ten jest do nabycia w dowolnej formie, rowniez e-booka ... Lód akurat mam pozyczony od kumpla, ktory go nabyl i mial prawo mi go pozyczyc ... zeby jednak byla jasnosc, nie czuje sie upowazniony do rzucania kamieniami ...
4. poza przestepstwami w polskim prawie sa jeszcze wykroczenia ....

http://www.rp.pl/artykul/...galne.html#ap-4

https://niebezpiecznik.pl/post/policja-sciaganie-filmow-z-internetu-nie-jest-nielegalne-i-nie-grozi-za-to-odpowiedzialnosc-karna/
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-09, 00:35   

Ale nadal nie wiem: pamiętam, ze można było coś ściągnąc z neta - mieć 24 godziny na dysku i albo się pozbyć albo zakupić. Nadal to obowiązuje? Bo jeśli tak - ściągnęłam np ten "Lód" Dukaja, spodobał mi się i kupiłam. Mam pirata na dysku i mam legalne tomisko w papierze. Jestem piratem? Powinnam pirata wyrzucić (bo e- nielegalne) i sama zrobić sobie kopię mojej książki (gdyby się rozkleiła i kartki rozlały?? ), by mieć kopię w e, taką samą jak wyrzucony pirat?
_________________
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-04-10, 22:34   

w przyadku Lod'u, masz legalna papierowa kopie utworu, wiec mozesz go trzymac zabezpieczac, kopiwoac etc. na wlasny uzytek w dowolnej formie, rowniez "e" z neta. Lod - jestes ok.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-12, 00:11   

Ale to był tylko przykład - może sciagnęłam jakąs kopię z chomika, nie tę lagalną? Nie wiem :bezsilny: Ja mówię, że dawniej - można było ściągnąc pirata na 24 godziny - by się zapoznać i kupic oryginał, gdy się spodobało, a jak nie - to wyrzucić pirata. I nie wiem, czy to nadal jest legal - "Lód" jest przykładem. Nie wiem - ściągam cośkolwiek - nie wiem czy to legal czy nie - po prostu klikam tytuł w googla i mi wyskakuje - ściągam. Przeczytałam 30 stron - podoba mi się i chcę to mieć, ale nie w formie, po której czytaniu mam czerwone oczy. Chcę to mieć w papierze i kupuję. Nadal popełniam przestępstwo mając tę starą - nie wiem czy legalną kopię? Bo przecież jak coś ściągnę i nie spodoba mi się to od razu wywalam, bo po co zaśmiecać dysk?
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group