Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Piractwo książek nie wpływa na ich sprzedaż
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2017-08-04, 07:49   Piractwo książek nie wpływa na ich sprzedaż

Interesujące wnioski z badań

Walka z piractwem wcale nie poprawia sprzedaży "kradzionych" dzieł. Jak wynika z badań, kiedy z sieci systematycznie znikają pirackie kopie, Polacy wcale nie kupują więcej książek. - To, czy pirackie kopie książek były łatwo czy trudno dostępne, nie miało realnego przełożenia na sprzedaż książki - podsumowuje dr Michał Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.


Dlaczego piractwo nie musi zmniejszać legalnej sprzedaży?
- Może być np. tak, że ktoś najpierw ściągnie sobie piracki plik, ale potem stwierdzi, że książka jest na tyle dobra, że chce ją kupić. Albo poleci tę książkę innej osobie, która potem tę publikację kupi. Według naszego badania negatywne i pozytywne efekty piractwa w tym sektorze rynku się znoszą - dodaje.

- Wnioskiem z naszych badań jest m.in. to, że pewnie nie opłaca się piratów ścigać, bo nie powodują oni strat finansowych - dodaje Krawczyk.

Jego zdaniem wyniki badań mogą się przydać również sądom. - Na przykład przy decyzjach, czy przyznawać wydawnictwom odszkodowanie za to, że ktoś bez ich zgody korzysta z chronionych prawem autorskim - podaje przykład ekonomista.

Do udziału w badaniu - było ono dla wydawnictw bezpłatne - zaproszono 70 wydawnictw, ale tylko 10 z nich zdecydowało się wziąć udział w eksperymencie. Dlatego nie można powiedzieć, że badanie było prowadzone na próbie reprezentatywnej dla całego polskiego rynku książki.


źródło https://www.money.pl/gosp...,0,2351841.html
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2017-08-05, 00:38   

Wg mnie nie ma co walczyć z piractwem. Trzeba je przerobić na legalne kupno w necie za grosze. Tu już nie ma po co walczyć. By znaleźć nowych czytelników papieru? Prawda jest taka, że ten, który to wyniósł z domu - to będzie czytał i po papier sięgać będzie. Kto nie wyniósł - to w dzisiejszych czasach raczej nikłe daje nadzieje na rozpoczęcie czytelnictwa.
Zniesienie piractwa, to udostępnienie wszystkich książek w necie i publikowanie ich tu. Jeśli książka w necie w formie e - będzie kosztowała góra 5 zł - to nie będzie się opłaciło piracić.

A nakłady papierowe powinny być pięknie wydane, w twardych okładkach i takiej formie, która przetrwa 20 czytań bez szwanku i nadal będzie zdobić półkę. I kupią taką książke albo maniacy papieru, albo... kolekcjonerzy.
_________________
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2017-08-05, 19:09   

książki bedą tańsze to i wiecej ludzi kupi :) a ja za ebooka na pewno nie zaplacę ceny wziętej z papieru.
_________________
...
Ostatnio zmieniony przez ene 2017-08-09, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2017-08-08, 21:34   

Ja też nie
_________________
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2017-08-09, 22:53   

a za co glownie placicie za stos makulatury czy utwor?
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2017-08-10, 05:52   

ja przeliczam cenę na grubośc ksiązki = czas który mi zajmie.

i płace za stos makulatury przede wszystkim - wtedy czuję że kupilam :) ebook sam w sobie jest bezużyteczny - żeby go przeczytac trzeba miec kompa, czytnik, telefon, więc nie powinien tyle samo kosztowac co papier :P o kosztach druku, magazynowania i dystrybucji nie wspomnę ;)
_________________
...
 
 
jacek II 
Gryzipiórek


Wiek: 57
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 294
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-10-21, 14:34   

Ja się zainteresowałem na maxa ebookami i ekomiksami z prostego względu - nie mam miejsca w chacie na jakikolwiek nowy tytuł papierowy ;)
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
aniolbezskrzydel
Nieśmiałek


Dołączył: 22 Gru 2020
Posty: 35
Wysłany: 2022-10-12, 18:38   

Jestem ciekaw do jakich wniosków doszliby badacze 5 lat później. Zwyczaje dotyczące konsumowania literatury powoli się zmieniają - coraz więcej osób czyta książki za pomocą czytników, tabletów czy nawet telefonów. Jednak chociaż ceny papieru i energii szaleją ceny ebooków nie są drastycznie niższe niż tradycyjnych książek papierowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group