Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tanuki-Manga i Magia Mangi
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2017-08-29, 19:10   

"Księga Vanitasa" #2. Przed chwilą opublikowałem artykuł Joanny 'Shadov' Walczak a teraz proponuję wcześniejszy tekst "ursy":



Cytat:
W drugim tomie Księgi Vanitasa sporo się dzieje i chyba jeszcze więcej wyjaśnia (tzn. jak na Jun Mochizuki). Dowiadujemy się przede wszystkim istotnych rzeczy o naszych bohaterach – ich cechach szczególnych, przeszłości, motywacjach.

Cytat:
Czapki z głów przed autorką, naprawdę umie rysować przerażająco psychodeliczne/psychodelicznie przerażające postaci.


"Księga Vanitasa" #2
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2017-09-12, 10:46   

A teraz artykuł ze strony "Magia Mangi", którą dodaję do tego tematu :)

"Mangaka i mangozjeb" - "Po lekcjach x w kucyku":



Cytat:
Zdecydowanie można się przy niej pośmiać, ale też poczuć szybsze bicie serca. Jest pełna typowych dla shoujo sytuacji - trójkąt miłosny, pierwsza miłość, którą jest starszy facet, wyjście do oceanarium, zazdrość o "tę drugą" etc.


"Po lekcjach x w kucyku"
Pierwsza recenzja
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2017-09-17, 14:42   

Znów się trochę cofamy...

"Erased - Miasto z którego zniknąłem" #01. Pisze "Aypa":



Cytat:
... Satoru jest trochę podobny do mnie, a przynajmniej bardzo dobrze go rozumiem. W końcu to introwertyk, który próbuje w życiu coś osiągnąć, ale czasem dostaje od losu w nos. Stara się nie mieszać w problemy innych osób, ale często nie ma wyjścia i jest zmuszony to zrobić. Myślę, że te cechy sprawiły, że mamy do czynienia z nietuzinkowym głównym charakterem.


"Erased - Miasto z którego zniknąłem" #01
I od razu jeszcze trzy zaległe recenzje z innych stron: "ursy", Karoliny Szendery i Anny Andrys.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek II 
Gryzipiórek


Wiek: 57
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 294
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-10-26, 08:34   

A dzisiaj recenzje sześciu tomów "Alicji w Krainie Koniczyny" - "Walca Kota z Cheshire" - recenzuje "Nanami":



Cytat:
Kilka lat temu nakładem wydawnictwa Studio JG ukazała się na polskim rynku manga "Alicja w Krainie Serc", bazująca na grze otome spod marki producenta gier komputerowych, zwanej QuinRose. Dziś Studio JG sięgnęło po kolejny tytuł bazujący na wytworach tego producenta, fundując nam dalszy ciąg przygód Alicji. "Akcja Alicji w Krainie Koniczyny" rozgrywa się po wydarzeniach z Krainy Serc, jednak ważny jest tutaj typowy dla gier skierowanych do młodych dziewcząt zabieg – otóż udajemy, że pod koniec pierwszej części Alicja nie znalazła swojego wybranka i zaczynamy zabawę niemalże od nowa. W związku z tym zalecam nie nastawiać się na typowy sequel, kontynuujący bezpośrednio wydarzenia. Ważny jest też fakt, że mangi były tworzone przez dwie różne autorki, chociaż nad obiema czuwał zespół QuinRose.


Tom I, tom II, tom III, tom IV, tom V, tom VI
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek II 
Gryzipiórek


Wiek: 57
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 294
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-11-01, 10:20   

Również "Teukros" omówił "Opus":



Cytat:
Dzieło Satoshiego Kona to wielopoziomowa metaliteratura, z własną wewnętrzną "czwartą ścianą" swobodnie przekraczaną przez postacie.


"Opus"
To pierwsza dzisiaj recenzja tego tytułu.
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek II 
Gryzipiórek


Wiek: 57
Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 294
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-11-04, 10:20   

I od razu druga recenzja tytułu "H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku". Tą napisał "Grisznak":



Cytat:
Charakterystyczne, że Tanabe zrezygnował z tych fragmentów tekstu Lovecrafta, które dotyczyły postępującego obłędu bohatera i pozostawił w zasadzie te, które posuwały fabułę.


"H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku"
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2018-07-29, 19:30   



"Nieznajomy na plaży" - przedstawia "Hikari16":



Cytat:
Nieznajomy na plaży jest idealnym przykładem boys love, które nie jest dziwaczne ani wulgarne, w którym chodzi o uczucie, a nie o przedstawienie jak największej liczby scen łóżkowych. Myślę, że w jakiś tajemniczy sposób mogłoby przypaść do gustu nawet najbardziej zatwardziałym przeciwnikom tego gatunku.


"Nieznajomy na plaży"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2018-09-14, 10:39   



"W plątaninie ludzkich uczuć" - "Aypa" omawia dwa tomy mangi "Dziewczyna znad morza":



Cytat:
Historia opowiedziana na kartach Dziewczyny znad morza nie należy do najlżejszych. Niby mamy do czynienia z plątaniną uczuć związanych z dorastaniem, które to znajdują się w prawie każdej szojce, jednak sposób, w jaki Asano przedstawia te emocje na pewno wykraczają poza ramy komiksów dla dziewczynek.


"Dziewczyna znad morza" #1-2
Napisany przez Michała Lipkę artykuł o tomie pierwszym
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-20, 10:47   



Od kolegi Marcina Chudoby recenzja piątego tomu "Punishera MAX" - dziękujemy :-D :



Cytat:
Piąty tom "Punisher MAX", podobnie jak wszystkie poprzednie, prezentuje dwie historie, które z pewnością spodobają się miłośnikom szybkiej akcji i przemocy.

Cytat:
W Długiej, zimnej nocy Garth Ennis oprócz prezentowania krwawych walk i strzelanin stara się wniknąć w psychikę głównego bohatera.

Cytat:
W Valley Forge, Valley Forge Frank mierzy się z oddziałem Delta Force bez uśmiercania przeciwników.

Cytat:
Efekty takiego rozwiązania fabularnego są bardzo satysfakcjonujące, komiks czyta się z żywym zainteresowaniem o dalszy przebieg wydarzeń.


:-)

"Punisher MAX" #5

Przypomnijmy sobie wcześniejsze omówienia bo bardzo dawno były - o ile były ;-) :

- "Konglomeratu Podcastowego"
- Przemysława Mazura
- Rafała Białka
- Janusza Samborskiego
- Marka Adamkiewicza
- Piotra Pocztarka
- Jakuba Zagalskiego
- Mateusza Czerwińskiego
- Adama Grochockiego
- "Lynn"
- Małgorzaty Chudziak
- Marcina Kamińskiego
- Michała Lipki
Ostatnio zmieniony przez jacek 2021-05-23, 07:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-05-06, 17:55   



"Amazing Spider-Man: Globalna sieć" #04: "Starzy znajomi" w dniu dzisiejszym od kolegi Marcina Chudoby" - bardzo fajnie :-D :



Cytat:
"Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Starzy znajomi" to wprowadzenie do eventu znanego jako Spisek klonów. Jackal daje z siebie wszystko, aby dzięki udoskonalonej technologii kopiowania ludzkich narządów sprowadzić z zaświatów jak najwięcej osób.

Cytat:
Ciocia May i J. J. Jameson są za tym, by skorzystać z oferty nieznajomych, jednak zmysły Parkera podpowiadają mu, że cała sytuacja jest mocno podejrzana. Dochodzi do konfliktu między Peterem a jego rodziną.

Cytat:
Solidna oprawa graficzna omawianego komiksu przykuwa oko. Projekty postaci są dokładne i dość szczegółowe, kadry nie straszą pustkami. Sceny akcji zostały oddane z należytą dynamiką.

Cytat:
Cieszy, że Dan Slott i Christos Gage byli w stanie wykrzesać z siebie kilka zaskakujących pomysłów.


:)

"Amazing Spider-Man: Globalna sieć" #04: "Starzy znajomi"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-07-20, 13:46   



"Yumi" omawia siedem tomów "Pokoju w kolorach szczęścia":



Cytat:
Rozumiem, że jest to swobodna narracja oscylująca wokół tego, jak zła jest sytuacja osób doświadczających przemocy domowej i szkolnej w społeczeństwie japońskim, oraz mająca pokazywać, że nie wszystko w życiu jest czarno­‑białe. Że sytuacja może być tak zła, iż jedyny ratunek przychodzi w osobie Porywacza. Jednocześnie nie mogę przestać myśleć o tym, że jest to pewna romantyzacja porwania. Te szczególne warunki, w jakich znaleźli się bohaterowie, i odrealnienie sytuacji są czytelne dla mnie, osoby dwudziestoczteroletniej. Jednak czy ja jestem grupą docelową mangi? Sądzę, że nie.

Cytat:
Trudno jest pisać o bohaterach w kontekście ich realizmu z powodu niecodzienności sytuacji, w jakiej się znajdują.

Cytat:
Można się tylko domyślać, że kryją się za tym jakieś złe przeżycia, a najpewniej trauma. Bohaterowie są więc specyficzni, zachowują się trochę teatralnie i w sposób egzaltowany. Są raczej poważni, a nawet gdy starają się być beztroscy czy się śmiać, można w tym dostrzec pewną sztuczność.

Cytat:
Kreska, jaką narysowana została manga, jest dość staranna. Najbardziej dopracowane są rzecz jasna rysunki postaci: przyjemne dla oka i typowo mangowe.

Cytat:
Ogólnie rzecz biorąc, manga jest narysowana dobrze, chociaż bez fajerwerków. Widziałam wiele gorzej wyglądających tytułów, ten jest bardzo poprawny i jako taki plasuje się gdzieś powyżej średniej.

Cytat:
Doceniam podjęty temat i niebanalny sposób jego ujęcia. Z pewnością skłania on do pewnej refleksji, na przykład nad pojęciem szczęścia i nad tym, jak wiele może mieć ono znaczeń zależnie od przyjętej perspektywy. Martwi mnie jedynie to, w jaką stronę może pójść historia. Czego by nie mówić, nie jest zakończona i może się jeszcze zdarzyć wszystko, włącznie z wprowadzeniem wątku romantycznego, którego tak się obawiam.


:)

"Pokój w kolorach szczęścia" #1-7
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-08-03, 11:26   



"Aypa" tak pisze o trzech tomach "Jealousy":



Cytat:
Generalnie, jestem z tych osób, które uważają, że aby jakaś historia wkradła się do mojego serduszka to musi mieć bohaterów, którzy będą odznaczali się jakimś ułamkiem realnych emocji. Autorka już nie raz pokazała mi, że pod tym względem radzi sobie doskonale i tym razem również stanęła na wysokości zadania. Z każdym kolejnym tomem bohaterowie odsłaniają nowe zakamarki swojego "ja", co - jak dla mnie - wpływa bardzo dobrze na zaangażowanie w przedstawione wydarzenia.

Cytat:
Kreska Berkio jest jedną z moich ulubionych.

Cytat:
Beriko potrafi tak skadrować poszczególne sceny (nie tylko te z dupceniem, ale i tu skila ma dobrego ;) ), że czuć dynamikę i napięcie płynące z poszczególnych ramek. Również doskonale balansuje między kadrami "pustymi" (postaci bez tła), jak i tymi z tłem.


:)

"Jealousy" #1-3
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-08-19, 10:05   



Po raz drugi w dniu dzisiejszym Marcin Chudoba :) - o "Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw":



Cytat:
Trzeci tom Extraordinary X-Men dostarcza odbiorcy masę scen akcji, jednak Jeff Lemire ma problem z wykorzystaniem potencjału drzemiącego w opowiadanej historii. Fabuła nie angażuje i nie wciąga, jest zwyczajnie nijaka, a dramaty bohaterów nie wstrząsają czytelnikiem.

Cytat:
Kreska Victora Ibañeza również pozostawia wiele do życzenia. Projekty postaci są bardzo szpetne, bez względu na to, po której stronie barykady stoją. Sceny akcji prezentują się lepiej, jednak jest ich stanowczo za mało, aby zrekompensować odbiorcy negatywne wrażenia powstałe na skutek obcowania z oprawą graficzną.


:mrgreen:

"Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2021-05-23, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-08-22, 08:25   



Drugi raz Marcin Chudoba dzisiaj - na temat "Uncanny X-Men - Powstanie i upadek Imperium Shi’ar" - cieszymy się :-D :



Cytat:
Przepełniona zwrotami akcji, walkami, przelotnymi romansami oraz dramatami fabuła jest wszystkim, czego można wymagać od tego typu komiksów.

Cytat:
Natłok postaci (oprócz X-Men i Shi’ar w komiksie pojawiają się również kosmiczni piraci Starjammers dowodzeni przez Corsaira, ojca Cyclopsa, Havoka i Wulkana) nie sprzyja rozwojowi charakterów.

Cytat:
Solidna oprawa graficzna autorstwa Billy’ego Tan i Claytona Henry’ego to najmocniejszy punkt omawianego komiksu. Rysunki są dokładne, szczegółowe i wyraziste, a sceny walki zostały oddane z pełną dynamiką.


:)

"Uncanny X-Men - Powstanie i upadek Imperium Shi’ar"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2021-05-23, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-09-30, 13:33   



"Marta001" jako pierwsza recenzuje "Miejsce dla kochanków":



Cytat:
Zastanawiam się, czy gdybym przeczytała tę historię wtedy, kiedy została wydana, zauroczyłabym się nią, czy może wręcz przeciwnie - poczułabym lekki ból głowy na myśl o tym, jak bardzo o niczym jest Miejsce dla kochanków. Jeśli spojrzeć krytycznym okiem, można dostrzec na siłę wrzucony melodramat oraz ogólny schemat, który czytelnik musi przyjąć do świadomości.

Cytat:
Schemat pogania schemat, ale hej! Przecież w momencie tworzenia tej mangi obecnie znany schemat nie istniał. On dopiero się tworzył, i to w oparciu między innymi właśnie o dzieła Chiho Saito!

Dlatego podczas lektury przymykałam oko na zbyt idealnych bohaterów, którzy nie zostali co prawda obdarzeni żadnym głębszym rysem psychologicznym, ale przynajmniej byli sympatyczni.

Cytat:
Ten, kto czytał albo przynajmniej przypadkiem zerknął kiedyś na mangę bądź anime Rewolucjonistka Utena, wie, jakiej kreski się spodziewać. Jako że Miejsce dla kochanków jest o dziesięć lat starsze od Uteny, warto potraktować je jako okazję do wglądu w kształtowanie się warsztatu znanej mangaczki. Nie lada gratką będzie też zobaczenie dawnych stylów artystycznych w mangach, które charakteryzowały się wielkimi oczami wypełnionymi czymś przypominającym migoczące gwiazdy. Zdarzają się naturalnie staranniej narysowane faktury, ale są one mniej szczegółowe. W większości bohaterów wypełnia coś na kształt rozbłyskujących promieni słonecznych bądź innych udziwnień... bądź po prostu czerń i biel. To również można skomentować po prostu jednym słowem - klasyka.


:)

"Miejsce dla kochanków"
Plus krótkie omówienie przygotowane przez "KawaiiQueenMagdalena".
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group