Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-06, 14:38   

Spotkanie z Anną Krztoń:Cytat:
19 września o 19:00 – 21:00.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
ul. Jazdów 2, 00-467 Warsaw, Poland, 00-467 Warszawa.
Bezpłatne.


Anna Krztoń
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-07, 09:18   "Potter's Field: Cmentarz Bezimiennych" - omawia Marcin Waincetel:Cytat:
Komiks scenarzysty Marka Waida oraz rysownika Paula Azacety to wariacja na temat opowieści noir. Moralnie niejednoznacznej, pokazującej niewyjaśnione zbrodnie z przeszłości, które próbuje rozwikłać niejaki John Doe. Jego nazwisko nie jest bez znaczenia – tym mianem zwykło się określać w amerykańskich aktach policyjnych lub sądowych mężczyznę o niezidentyfikowanej lub ukrytej tożsamości.


"Potter's Field: Cmentarz Bezimmiennych"
Inne artykuły są pracami: Łukasza Chmielewskiego, Jakuba Wołosowskiego, Pawła Deptucha, Tomka Kleszcza, Piotra Pocztarka i Tymoteusza Wronki.

:mrgreen:
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-10, 10:00   Marcin Waincetel o serii "Zabij albo zgiń":Cytat:
Wydarzenia są przedstawione w sposób nad wyraz prawdopodobny, choć, co oczywiście, trudno nam to jednoznacznie ocenić – niełatwo wcielić się przecież w skórę mordercy. Ale właśnie wątpliwości, pytania, które stawia sobie Dylan, wzbudzają autentyczne zaangażowanie w czasie lektury.


"Zabij albo zgiń"
To co było dotychczas o tomie trzecim
Przykładowa recenzja tomu drugiego
Przykładowa recenzja tomu pierwszego
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-10, 10:29   "Koniowate znów punktują" - "Co czytam Konstantemu i Matyldzie" - czyli Bartosz Wokan o zatytułowanej "P jak Petula" czwartej części "Ariola":Cytat:
Pewnie się powtarzam, ale dużo jest w tych scenariuszach życiowej prawdy, doświadczeń dzieci w pierwszych klasach podstawówki, doświadczeń rodziców i w ogóle - ludzi.


"Ariol" #4: "P jak Petula"
A tutaj "wcięte" teksty: "Agnes" i Pawła Ciołkiewicza.
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-11, 06:18   "Paper Girls tom 4 czyli historii ciąg dalszy!" - przy klawiaturze Michał Żołyński:Cytat:
Bohaterki poprzez swoją przygodę przemierzają drogę zarówno fizycznie jak i mentalno-emocjonalną. Mierzą się z dorosłymi sytuacjami, z perspektywy nastolatki.


"Paper Girls" #4
Materiały z innych serwisów, które przygotowali:
Krzysztof Strzelecki, Piotr Pocztarek, Marcin "Amaro" Martyniuk, Konrad Dębowski oraz Krzysztof Tymczyński.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-09-14, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-11, 12:30   Przemek Pawełek tako rzecze ;) o... trzeciej odsłonie "100 naboi":Jak już nie raz bywało u tego recenzenta - materiał jest tylko na profilu - czyli publikuję w całości:

Cytat:
W trzecim tomie "100 naboi" wypada środek tej serii, gdy dochodzimy do 50-tego zeszytu. Sporo za nami. Prawie tyle samo przed nami. Bohaterowie, którzy dotąd byli przez autorów rozstawiani niczym figurki na szachownicy, są w gotowości do działań. Przekroczony zostaje symboliczny Rubikon.

Seria Briana Azzarello i Eduardo Risso wprowadziła nas już w ten cyniczny świat gangsterów, by zaliczyć powolną zmianę tonacji. Zaczęła się od retorycznego pytania: otrzymujesz walizkę z dowodami obciążającymi osobę, która zniszczyła Ci życie, nierejestrowaną broń i sto pocisków, co robisz? Z czasem cykl skręcił w stronę teorii spiskowych, historii o Truście trzynastu rodzin, zakulisowo ciągnących w USA za sznurki, oraz Minutemanów, ich zbrojnego ramienia, które w pewnym momencie zostało odrąbane. Agent Graves przez ostatnie dwa tomy odbudowywał swoje wpływy, docierając do 'starych' Minutemanów i szukając nowych, by móc stanąć naprzeciwko Trustu jako licząca się siła. Trzeci tom polskiego wydania to kolejne detale, dotyczące losów rodzin i Minutemanów, pewne zmiany, zachodzące pomiędzy postaciami, i w dalszym ciągu sporo niedopowiedzeń, powodujących że część rozmów bohaterów jest zrozumiała w najlepszym przypadku połowicznie.

Trzeci deluxe stu kulek wywołał u mnie mieszane, choć głównie jednak pozytywne wrażenie. Ta seria najlepiej się broni miniaturami, mniejszymi dramatami z nieoczywistą puentą. Tu jest ewidentny przechył w stronę większej historii, która jest obciążona swoim tłem i wcześniejszymi zaszłościami, przez co brak jej tej pierwotnej energii, już tak nie porywa. Jednocześnie czuć, że Azzarello, choć przegiął z rozpisaniem całości na te 100 zeszytów, jest jednak świetnym narratorem. Kapitalnie wypadają mu te historie, które dzieją się dwutorowo, gdy na jednym planie obserwujemy naszych bohaterów, a na drugim niby niezwiązany, ale świetnie ilustrujący ich wątek, tak jak jest w przypadku motywu dzikich zwierząt w klatce. Tak samo dobrze wychodzi łysemu wąsaczowi budujące napięcie mieszanie chronologii, z czym mamy do czynienia na koniec tomu, w Luizianie. Dobrze wypadają mu też mocne zagrywki, śmierci niespodziewane, jak i śmierci niepotrzebne, nieznaczące, ale i tak naznaczone ładunkiem emocjonalnym.

Azzarello świetnie też gra amerykańską topografią, nie trzymając się kurczowo Nowego Jorku i L.A., ale i przenosząc w mniej oczywiste, ale też ikoniczne miejsca na mapie. Mamy więc i Seattle, i przejazd po przekątnej USA, do Nowego Orleanu, a znakomicie wszystkie te charakterystyczne metropolie kreśli Risso. Swoje też przy różnicach pomiędzy chłodną północą a rozgrzanym południem odgrywają kolory, ale to rysownik nadaje im indywidualność, dzięki czemu choć niemal wszystko rozgrywa się tu w miastach, to nie czuć monotonii.

Generalnie ten duet autorski pokazuje, jak duże znaczenie ma zbratanie się dwóch indywidualności, gdy każda z nich jest pełnoprawnym autorem kształtującym dzieło. To nie jest historia Azzarello którą narysował jakiś typ. Każdy odcisnął tu swoje piętno. Scenariusz to nastrojowy i zniuansowany neo-noir, choć nieco już grzęznący we własnej mitologii. Nie miał by jednak tej siły bez ostrej kreski Risso, jego kontrastów, zabaw czernią, cieniem, kadrowania, czy perspektywy, w której rysownik unika powtarzalności, szuka nieoczywistych, ale jednocześnie ciekawych, niewysilonych rozwiązań, przez co kolejne plansze ogląda się z czystą przyjemnością. Ba, w tym tomie ewidentnie też znalazło się parę wyraźnych ukłonów w stronę Franka Millera.

"100 naboi" bywa określane jako seria z mocaranym początkiem, ale sypiąca się po drodze. Rozumiem zarzuty, ale i tak kupuję koncept. Jedynym poważnym zarzutem z mojej strony jest jednak tłumaczenie. O nieszczęsnym przełożeniu '...I didn' see shit.' na '...nie widzę gówna.' już informowałem, wklejając stosowne screeny. Niestety - podobnych kwiatków jest więcej, to nie odosobnione przypadki. Wiadomo, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi, i nawet u sprawdzonych tłumaczy z mocną marką zdarzają się potknięcia. U pana Uliszewskiego niestety podobne kwiatki są powtarzającą się normą, której redakcja nie jest w stanie upilnować. Nie wyłapuje on często slangu, mowy potocznej, związków frazeologicznych. Nawet jeśli wyłapuje kontekst, to i tak bywa to u niego przełożone dość topornie. Ziomalskie amerykańskie 'dog' czy 'dawg' być może sprawdzało by się w tekście jako, no właśnie, 'ziomek', ale tytułowanie się wzajemnie przez bohaterów psami wypada drażniąco niecelnie. I tak dalej, i tak dalej. Być może z innymi tekstami ten tłumacz radzi sobie bardzo dobrze, ale powierzenie mu "100 naboi" (czy generalnie komiksów z Vertigo) nie było chyba najbardziej przemyślane.

Słowem: czy warto? Mimo wszystko warto. Ale to jest już nieco inna seria, niż na początku.


Czytaj także rano.
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-13, 08:31   "W głąb tajemnicy". Dziś zaś o trzecim tomie "100 naboi" pisze Marcin Knyszyński, któremu serdecznie dziękuję za nadesłanie artykułu:

:macha:Cytat:
Brian Azzarello stopniowo odkrywa kolejne elementy układanki. Wiemy coraz więcej, my oraz sami bohaterowie. Coraz to nowe postacie zajmują swoje miejsce na szachownicy – zresztą cała ta rozgrywka wewnątrz fabuły przypomina partię szachów.


"100 naboi" #3
Poprzedni materiał... no właśnie... powyżej ;-)
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-14, 15:29   "Gizmo" rzuciła na blat czwartą część "Papierowych dziewczyn":Cytat:
Kolejne tomy tej przygody mijają, a ja mam wrażenie, że sama wpadłam w jakąś czasową pętlę powtarzając się przy recenzji każdego z nich. Moja opinia o Paper Girls jest niezmienna i umacnia się wraz z rozwojem ich przygód. Jest to komiks wyjątkowy, oryginalny i wyróżniający się na tle innych pozycji – zarówno pod kątem fabularnym jak i wizualnym.


"Paper Girls" #4
Czytaj także poprzednio.
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-14, 17:49   "W swoim życiu zawsze starałem się kierować instynktami" - wywiad z Grahamem Mastertonem - rozmawiał Marcin Waincetel:Cytat:
Marcin Waincetel: Jak to się właściwie stało, że wkroczyłeś na ścieżkę zbrodni?
... Cóż... opowieści grozy zacząłem pisać, gdy byłem zaledwie dziesięciolatkiem.


"W swoim życiu zawsze starałem się kierować instynktami"
Graham Masterton
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-15, 12:45   "PASTOR" omawia "Deadpooliana wybrane":Cytat:
Dziesiąty tom Deadpoola daje nam pewną odskocznię od serii głównej. Zamiast długiej historii dostajemy kilka krótkich i zamkniętych opowieści. Tom prezentuje się dość dobrze, choć nie do końca wykorzystuje moc krótkich form. Dostajemy szeroką gamę tematyczną, od poważnych po wręcz żenujące historie.


"Deadpool" #10: "Deadpooliana wybrane"
Oczywiście wszystkie dotychczasowe materiały szlag trafił :/ - cóż zobaczymy jaki czas te zabawią: Adrianny Rakowskiej, "Zillego", Piotra Żniwiarza, Janusza Samborskiego oraz Adama Grochockiego.
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-16, 07:47   "Świat przestępczy pielęgnuje patologię! - wywiad z Jarosławem "Masą" Sokołowskim - pytania zadawał Marcin Węcławek:Cytat:
"Książki okazały się dobrym biznesem. Sprzedają się jak świeże bułeczki i jeszcze może się Pan wygadać."
"Masa: Powiem szczerze i kokieteryjnie, że wcale się z Arturem Górskim tego nie spodziewaliśmy. Poznałem Stephena Kinga, bo też wydaje dla Prószyńskiego. Bierzemy z Arturem większą gażę od niego (śmiech). I mamy większą poczytność."


"Świat przestępczy pielęgnuje patologię!"
Jarosław "Masa" Sokołowski

:luz:
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-16, 13:03   Adam Grochocki i Jego uwagi do czwartej części "Hawkeye":Cytat:
"Rio Bravo" wykorzystuje Barneya, by rozwinąć postać Clinta. W wielu dramatycznych momentach dostajemy retrospekcje z ich wspólnego dzieciństwa, które pokazują, co ukształtowało chłopaków.


"Hawkeye" #4: "Rio Bravo"
Poprzednie analizy
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-10-15, 10:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-17, 07:34   

Dwie recenzje gry "Marvel's Spider-Man":1. Pisze "Makaveli0160":

Cytat:
Fabularnie gra jest bez rewelacji. O tożsamości jednego z głównych adwersarzy Petera Parkera wiedziałem natychmiast, gdy tylko zobaczyłem jego bandytów. Nie trzeba było zdolności dedukcji Watsona i Holmesa, aby to rozgryźć. Niestety nie było dane mi uświadczyć ani jednego wielkiego zwrotu akcji, który totalnie poskładałby krzesełka przed moim telewizorem.


"Marvel's Spider-Man"

2. Pisze Michał Walkiewicz:

Cytat:
Spore problemy z rytmizacją opowieści oraz festiwal coraz bardziej rozbuchanych sekwencji akcji i walk z bossami nie służą kameralnej w gruncie rzeczy opowieści o ezgorcyzmowaniu demonów przeszłości i uleganiu podszeptom ciemnej strony mocy.


"Marvel's Spider-Man"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-17, 14:57   

Serdecznie dziękujemy za informację i pozdrawiamy gorąco:Cytat:
Kazimierz Leski powraca! Muzeum Powstania Warszawskiego i wydawnictwo Egmont zapraszają na premierę trzeciego tomu serii komiksowej BRADL. W spotkaniu, które poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska, udział wezmą m.in. autorzy komiksu: Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki.


Cytat:
Gościem specjalnym będzie Zbigniew Kruszewski, wieloletni znajomy Kazimierza Leskiego.


Cytat:
3 października (środa) godz. 18.30
Muzeum Powstania Warszawskiego
Sala pod Liberatorem
ul. Grzybowska 79, Warszawa


Cytat:
Po rozprawie z krwiożerczym Helmutem Radkem Kazimierz Leski pragnie znowu być szpiegiem Muszkieterów. Nad organizacją zbierają się jednak czarne chmury – znikają fundusze i meldunki wysyłane na Zachód. Prywatne śledztwo narazi Bradla nie tylko na zagrożenie ze strony Gestapo, ale także na gniew samego Inżyniera. Co ukrywa tajemniczy wynalazca? Klucz do zagadki znajduje się w archiwach japońskiego wywiadu.


Cytat:
Trzeci tom serii komiksowej o burzliwych losach Kazimierza Leskiego rozpoczyna nowy rozdział w jego przygodach. Okupowana Warszawa zmienia się w szachownicę, na której figury ustawiają wywiady wielu państw. Na światło dzienne wychodzą sekrety z przeszłości szefa Muszkieterów Stefana Witkowskiego. Niemcy również nie próżnują, w tajemnicy opracowują zbrodniczy plan zagrażający całemu miastu.
Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Władysława Bułhaka, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz fotografie archiwalne.


Poprzednie dwa tomy "Bradla" gościły oczywiście na forum a tutaj ich przykładowe recenzje:
Tomu drugiego i tomu pierwszego.
I raz jeszcze sylwetka Kazimierza Leskiego.
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 6271
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-09-18, 15:59   "Wybrzeże Gasnącego Światła czyli Głębia tom 3" - pisze Michał Żołyński:Cytat:
Rick Remender po raz kolejny pokazuje, jak świetnie odnajduje się w pisaniu wielopłaszczyznowych dramatów. Oczywiście nie na poziomie taniego serialu. "Głębia" tom 3 odsłania kolejne karty złożonej historii w dość posępnym świecie. Remender potrafi przytłoczyć czytelnika negatywnymi emocjami, dając jednak w oddali iskierkę, do której zarówno bohaterowie jak i czytelnik dążą.


"Wybrzeże Gasnącego Światła czyli Głębia tom 3"
Dotychczasowe materiały
Oraz artykuł Krzysztofa Lewandowskiego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group