Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Scalzi John Upadające Imperium
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2019-03-10, 19:04   Scalzi John Upadające Imperium

Upadające Imperium to pierwsza powieść nowej serii książek w konwencji space opera, osadzonych w całkowicie nowym uniwersum autorstwa Johna Scalziego wydana w Polsce przez wydawnictwo NieZwykłe.

Autor

John Scalzi to autor bestsellerów z listy „New York Timesa”: Wojna starego człowieka oraz Czerwone koszule. Był konsultantem serialu telewizyjnego Gwiezdne Wrota: Wszechświat.
Kres wspólnoty

Ludzkość wybrała się z Ziemi w kosmos i z czasem zapomniała o swoim rodzimym świecie, tworząc nowe imperium, Wspólnotę, której etos mówi, że żadna z placówek zamieszkanych przez człowieka nie jest w stanie przetrwać bez pozostałych. Cała gospodarka opiera się na handlu, współpracy poszczególnych planet i monopolu rodów na produkcje określonych dóbr. Z wyjątkiem jednej planety Kresu – reszta zasiedlonych planet to habitaty, które do istnienia potrzebują pozostałych. Każdy ze światów coś produkuje jednocześnie każdy potrzebuje produktów innych planet by przeżyć.

Kontakty między placówkami ludzkości są możliwe jedynie dzięki nurtowi, który niczym prądy oceaniczne łączy z sobą odległe światy. Nurt jest wieczny, ale nie statyczny – tak jak rzeka zmienia swój bieg, odcinając różne światy od reszty ludzkości. Kiedy przemieszczanie się Nurtu zostaje odkryte – co może się zakończyć odizolowaniem wszystkich miejsc zamieszkanych przez człowieka poprzez uniemożliwienie podróży szybszych niż prędkość światła, trójka ludzi podejmuje wyścig z czasem by uratować imperium.

Barwne postacie

Niewątpliwie dużą zaletą książki są barwne i ciekawe postacie. Z jednej strony jest Marce – naiwny naukowiec, który nagle musi się odnaleźć w świecie dworskich intryg, Kiva – armator statku kosmicznego z językiem równie ostrym jak umysł i Cardenia (imperoks Grayland II) cesarzowa Wspólnoty, która nigdy nie chciała brzemienia odpowiedzialności. Z drugiej ród Nohamapetanów: Nadashe wieczne knująca spiski, potulny Amit i Ghreni zawsze dostający czego chce. Pierwsza grupa chce uratować kogo się da z międzygwiezdnego imperium druga myśli wyłącznie jakie korzyści odnieść z jego upadku.

Ocena

Świat upadającego imperium wciąga i zachęca do sięgnięcia po kolejne części (planowana jest co najmniej trylogia). W uniwersum nie tylko nurt jest ciekawy nazwy okrętów jakie jak Mów do mnie jeszcze czy Jak chcesz to śpiewaj są specyficzne. Choć nie znajdziemy tu (jak narazie) może zbyt wielu walk, to sam motyw motyw ludzkości walczącej z zagrożeniem dla gatunku w pewnej mierze fascynuje.

Working Title Television wykupiła prawa do ekranizacji serii.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2019-07-03, 22:13   

Sprawdzę, ale nie wiem... dlaczego z Twojego opisu wydaje mi się, że ta książka będzie długa i trochę nużąca?
_________________
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2019-07-05, 13:04   

Nefra napisał/a:
Sprawdzę, ale nie wiem... dlaczego z Twojego opisu wydaje mi się, że ta książka będzie długa i trochę nużąca?
długa nie jest, ale faktycznie trochę się rozkręca.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group