Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 09:19   ""Czułem się jak bohater filmu o cywilizacji, która dopiero zaistnieje". Singapur oczami uciekinierów z PRL-u":Cytat:
Lata osiemdziesiąte, ostatnia dekada PRL-u. Muzyk Radek i jego przyjaciel Janek marzą o lepszym życiu. Ruszają w świat, zaczynając od drobnego przemytu z NRD. Przez Budapeszt trafiają do Stambułu i dalej - do Singapuru. Na ich drodze stają przeszłość oraz ambitny jak oni radca ambasady. Przeczytaj fragment sensacyjnej fabuły "Prince Polonia" Maxa Cegielskiego, która kryje autentyczną opowieść o zapomnianych początkach polskiej transformacji i wciągające reportażowe opisy azjatyckiej rzeczywistości.


:idea:

""Czułem się jak bohater filmu o cywilizacji, która dopiero zaistnieje"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-07, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 09:39   "Białe kruki z sanktuarium z Krzeszowa" - na wizytę zaprasza Dorota Chojnowska:Cytat:
Sanktuarium w Krzeszowie jest skarbem samym w sobie. Przez pewien czas “przebywał” tu również najcenniejszy księgozbiór świata. Jego historia to gotowy scenariusz na film sensacyjny.

Cytat:
Skarby nie znikają. Obrastają legendami i czekają na śmiałka, który odważy się ruszyć ich tropem. Oto jeden z nich - doktor Stanisław Sierotyński. Jeszcze nie ucichły wojenne działa, kiedy zostaje wyznaczony do wyszukiwania depozytów ukrytych przez Niemców na terenie Dolnego Śląska. W 1945 roku trafia do Krzeszowa. Tu już działa potężna konkurencja w postaci specjalnej komórki Armii Czerwonej zajmującej się poszukiwaniami skarbów. Co trafia w jej ręce jest pakowane i wysyłane na wschód. Jak zatem wywieść Rosjanom sprzed nosa ponad 500 skrzyń z książkami? Sierotyński postanawia transportować je ratami w małych konwojach i pod osłoną nocy do jednego z krakowskich klasztorów. Jeszcze nie wie, co tak naprawdę zawierają. Dopiero kilka dni później, okazuje się, że wśród manuskryptów znajdują się rękopisy Bacha, Mozarta, Lutra, Boccaccia, Giordano Bruno, Goethego czy pierwszy słownik języka guarani. Wówczas zapada decyzja o przewiezieniu skrzyń do biblioteki Jagiellońskiej. Zbiór zostaje utajniony do tego stopnia, że nie wiedzą o nim nawet władze państwowe.


:brawo:

"Białe kruki z sanktuarium z Krzeszowa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 10:08   "Tak zmienia się Słońce. NASA stworzyła film z 425 mln zdjęć" - informuje Katarzyna Grzelak:

Cytat:
425 milionów zdjęć, 20 milionów gigabajtów danych i 61 minut filmu, na którym przy akompaniamencie majestatycznej muzyki możemy podziwiać, jak w ciągu dekady zmieniało się nasze Słońce. Jedna sekunda to jeden dzień.


"Tak zmienia się Słońce. NASA stworzyła film z 425 mln zdjęć"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 10:21   "Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego":Cytat:
Film nagrany w ramach projektu "Kresowa Historia". C! Piotr Okruciński opowiada o zawiłej historii Wielkiego Księstwa Litewskiego, powstałego w wyniku zjednoczenia lokalnych wspólnot plemiennych i trwającego, przez większość czasu w unii z Państwem Polskim, niemal do końca XVIII wieku.


:brawo:

"Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 10:51   "Częstochowa -> Kraków: rowerem, pieszo, samochodem. Cuda natury Jury na 30 i 3 sposoby" - przed Wami Anna i Marcin Nowakowie:Cytat:
Jura Krakowsko-Częstochowska ciągnie się 80 km pasem między Częstochową a Krakowem. Jej ogromnym atutem jest mnogość występujących tu atrakcji przyrodniczych a także ciekawych miejsc i obiektów historycznych. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się średniowieczne warownie ulokowane na szczytach wapiennych ostańców. Tworzą znany w całej Polsce Szlak Orlich Gniazd. Ale to tylko jedna z wielu atrakcji Jury, makroregionu, który dla nas stał się w tym roku przede wszystkim miejscem odkrywania licznych cudów natury.


:-D

"Częstochowa -> Kraków: rowerem, pieszo, samochodem. Cuda natury Jury na 30 i 3 sposoby"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 11:20   "Dolina Kościeliska":Cytat:
Dolina Kościeliska – NAJ.. bardziej popularna, znana, atrakcyjna i jedna z najliczniej odwiedzanych tatrzańskich dolin. Jest doskonałym miejscem spacerowym dla wszystkich grup turystów. Dzięki licznym dodatkowym atrakcjom można ją zwiedzać wielokrotnie w różnych kombinacjach i o każdej porze roku. Spacery można połączyć z odwiedzeniem jaskiń, niezwykłego Wąwozu Kraków lub wycieczką nad Smreczyński Staw. Dużym ułatwieniem jest Schronisko na Hali Ornak, gdzie można dobrze zjeść, odpocząć lub zanocować, by ruszyć na okoliczne szczyty.


:brawo:

"Dolina Kościeliska"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 18:18   "Brodnica - ciekawe miejsca i atrakcje na wycieczkę z dzieckiem" - na wycieczkę zapraszają Angelika, Maja i Mateusz Grzegorzek:Cytat:
Jedną z najważniejszych atrakcji Brodnicy jest zamek wybudowany w XIV wieku naszej ery. Zabytek ten zadziwia swoim pięknem oraz bogatą historią. W piwnicach zamku zobaczyć możemy wystawy tematyczne poruszające historyczne zagadnienia. Atrakcją, która przyciągnie osoby w każdym wieku jest również wejście na 50-metrową wieżę, która pełni rolę tarasu widokowego - możemy tam zobaczyć naprawdę wyjątkową panoramę miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca jest piękna, zielona okolica gdzie można odpocząć w promieniach słonecznych - idealne miejsce na mały piknik lub odpoczynek na świeżym powietrzu w trakcie wycieczki.

Cytat:
Kolejnym miejscem w Brodnicy, które warto uwzględnić w trakcie planowania swojego wyjazdu jest Pałac Anny Wazówny. W miejscu tym w latach 1605-1625 mieszkała Anna Wazówna siostra króla Zygmunta III Wazy. Pałac, w którym mieszkała Wazówna posiada prawdziwy urok i na pewno wzbudzi zachwyt u wszystkich fanów architektury XVI wieku.

Tu również można skupić się zarówno na zwiedzaniu, jak i na odpoczynku na świeżym powietrzu. Według nas najlepiej jednak połączyć oba zajęcia i pozwolić sobie na relaks w trakcie podziwiania architektury tego miejsca. Obecnie znajduje się tam biblioteka publiczna oraz sala ślubów. Na przeciwko można spędzić kilka chwil w parku.
"Brodnica - ciekawe miejsca i atrakcje na wycieczkę z dzieckiem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-06-30, 18:50   "Tego miejsca nie kojarzy się z przyrodą, ale może warto zacząć?" - zastanawia się Bartek Szaro:

Cytat:
Żeby poszukać ciekawych przyrodniczo miejsc na Śląsku wybrałem się na Śląsk Cieszyński. Czym jest Śląsk Cieszyński? Tak w skrócie: to kraina historyczna rozciągająca się zarówno w Polsce jak i Czechach, której centrum jest miasto Cieszyn. Kiedyś, kiedyś istniało tu Księstwo Cieszyńskie. Do dziś mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego wyróżniają się bardzo silną tożsamością regionalną.
Cytat:
Przez kilka dni odwiedzałem rezerwaty, wędrowałem po szlakach (na terytorium historycznego Śląska Cieszyńskiego znajduje się część Beskidu Śląskiego), zaglądałem do muzeów i atrakcji nawiązujących do przyrody regionu.

Cytat:
Tak jak uwielbiam chodzić po lasach; słuchać świergoczących ptaszków i trzeszczącej pod nogami ściółki, tak samo lubię poświęcać uwagę pojedynczym, pomnikowym drzewom. Samotne drzewa potrafią najbardziej imponować wiekiem i rozmiarami, ale też często bywają ciekawe ze względu na znaczenie historyczne albo imiona.ląskiego), zaglądałem do muzeów i atrakcji nawiązujących do przyrody regionu.

Cytat:
Tak jak uwielbiam chodzić po lasach; słuchać świergoczących ptaszków i trzeszczącej pod nogami ściółki, tak samo lubię poświęcać uwagę pojedynczym, pomnikowym drzewom. Samotne drzewa potrafią najbardziej imponować wiekiem i rozmiarami, ale też często bywają ciekawe ze względu na znaczenie historyczne albo imiona.

Ciekawy szlak pomników przyrody, z historycznymi odniesieniami, można przejść (przejechać?) w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach).
"Tego miejsca nie kojarzy się z przyrodą, ale może warto zacząć?"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 06:03   "Polak, który uratował miliony ludzi [Video]":Cytat:
Rudolf Weigl to postać absolutnie niezwykła - wybitny biolog, który opracował szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Polak niemieckiego pochodzenia. który ocalił tysiące ludzi przed represjami niemieckiego okupanta. Człowiek o wielkim umyśle, który mógł zdobyć Nobla, a zmarł w zasadzie w zapomnieniu... O nim właśnie opowiada w swoim materiale Tomasz Rożek - gorąco polecamy!

Cytat:
Rudolf Weigl, żyjący w latach 1883-1957 polski biolog, jako pierwszy na świecie opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. W czasach II wojny Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami, którym Weigl zarządzał we Lwowie, był placówką dającą zatrudnienie wielu naukowcom pozbawionym przez okupanta stanowisk. Legitymacja pracownicza tej instytucji chroniła także przed niemieckimi represjami. Niestety, po wojnie władza komunistyczna niesłusznie oskarżała go o kolaborację...
"Polak, który uratował miliony ludzi [Video]"
A tutaj artykuł Marii Procner.
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 06:40   "NASA wysyła na Marsa... helikopter" - zawiadamia Mariusz Błoński:Cytat:
Łazik marsjański Perseverance, który ma wystartować za trzy tygodnie, zabierze ze sobą nietypowy ładunek. Na jego pokładzie znajdzie się niewielki autonomiczny helikopter Ingenuity. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie on pierwszym pojazdem wysłanym przez człowieka, który wykona wspomagany silnikiem lot w atmosferze innej planety.

Cytat:
Preserverance i Ingenuity mają wystartować 20 lipca bieżącego roku (okno startowe będzie otwarte do 11 sierpnia), a lądowanie na Marsie planowane jest na 18 lutego przyszłego roku. Około 60 marsjańskich dni później łazik opuści drona na powierzchnię planety i odsunie się od niego na odległość 100 metrów.

Cytat:
Drony będą służyły łazikom, i w przyszłości ludziom, jako zwiadowcy, pokazujący, co znajduje się w trudnych do osiągnięcia miejscach, jak klify czy wulkany. Obecnie możemy obserwować Marsa albo z powierzchni, albo z orbity.


:-D

"NASA wysyła na Marsa... helikopter"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 07:11   "Arszenik. Długo gwarantował mordercom bezkarność aż do tej przełomowej sprawy" - pisze Andrzej Miszczak:Cytat:
Sędzia Moran przechadzał się po pokoju, rzucając nerwowe spojrzenia to na szacowną matronę madame Lafarge, to na jej zasmuconą synową Marie. Czyżby to ta młoda, ładna, krucha kobieta miała stać za śmiercią Charles'a Lafarge'a? "To ona, panie sędzio, niech pan zawierzy matce! - łkała starsza kobieta. - Aptekarz mi powiedział, że kupiła u niego arszenik. Niby na szczury. Niech pan, panie sędzio, przesłucha aptekarza, błagam!". Moran otarł pot z czoła. Był styczeń, a jemu zrobiło się gorąco. Skinął na żandarmów stojących w drzwiach pokoju. "Przesłuchajcie aptekarza" - polecił zmęczonym głosem. Tak zaczęła się sprawa, która odmieniła oblicze współczesnej kryminologii.
"Arszenik. Długo gwarantował mordercom bezkarność aż do tej przełomowej sprawy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 08:01   "100 lat temu powołano Radę Obrony Państwa" - wypowiada się Anna Kruszyńska:Cytat:
100 lat temu, 1 lipca 1920 r., Sejm Ustawodawczy powołał Radę Obrony Państwa pod przewodnictwem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Miała prawo decyzji we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem wojny i zawieraniem pokoju.

Cytat:
Do Rady weszli z urzędu Józef Piłsudski (przewodniczący), Władysław Grabski, Wincenty Witos i Wojciech Trąmpczyński. Kluby poselskie reprezentowali m.in. Maciej Rataj, Roman Dmowski, Leopold Skulski, Jan Stapiński; rząd: Kazimierz Bartel, Stanisław Śliwiński, Eustachy Sapieha, Ignacy Daszyński; wojsko generałowie: Józef Leśniewski, Kazimierz Sosnkowski, Stanisław Haller i Tadeusz Rozwadowski.

Rada miała prawo decydowania we wszystkich sprawach dotyczących prowadzenia wojny (z wyjątkiem taktyki wojskowej) i jej zakończenia, oraz zawarcia pokoju. Jej rozporządzenia podlegały natychmiastowemu wykonaniu. Jak oceniał Andrzej Garlicki w książce "Józef Piłsudski 1867–1935", "oznaczało to istotne uszczuplenie władzy Piłsudskiego, który dotychczas jako Naczelnik Państwa i wódz naczelny miał kompetencje właściwie nieograniczone".


:idea:

"100 lat temu powołano Radę Obrony Państwa"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 08:28   Adrian Kuźniar: "Bakcyl filozofii" #1 - "Czy możliwa jest prawdziwa przyjaźń?":Cytat:
Prezentujemy pierwszy udostępniony na naszym portalu odcinek autorskiego cyklu prof. Adriana Kuźniara. Odcinek nosi tytuł Czy możliwa jest prawdziwa przyjaźń? - czyli o naturze wyjaśnień darwinowskich.

Cytat:
Czy uczucie prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni jest możliwe, jeśli u źródeł tego uczucia leżą darwinowsko rozumiane korzyści? Szerzej - czy wyjaśnienia ewolucyjne w psychologii wskazują, że na poziomie psychologicznym wszyscy jesteśmy egoistami? W filmie argumentuję, że we wskazanym zakresie nie musimy obawiać się wyjaśnień sięgających do teorii ewolucji.
"Bakcyl filozofii" #1 - "Czy możliwa jest prawdziwa przyjaźń?"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 09:21   "Mafia: sycylijscy ludzie honoru" - opowiada Mateusz Balcerkiewicz:Cytat:
Część historyków upatruje pierwowzoru mafii w powstających na terenie Europy pod koniec XVIII wieku nielegalnych miejscowych grupach zbrojnych, które w założeniu miały bronić mieszkańców przed atakami z zewnątrz i złym traktowaniem ze strony stacjonujących wojsk. W praktyce tego typu bandy często same dokonywały wymuszeń na ludności. Innym pierwowzorem mafii mogli być występujący w całej Europie tak zwani z niemiecka raubitterzy (niem. rycerze-rozbójnicy), którzy nieraz łączyli się w nieformalne grupy i m.in. porywali dla okupu możnych czy napadali na kupców.

Cytat:
Nie jest jasne, od kiedy mafia przybrała znany nam z grubsza kształt. Za umownie przyjęty moment uznaje się zjednoczenie Włoch i wiążącą się z nim tzw. "wyprawę czerwonych koszul" Giuseppe Garibaldiego z 1860 roku, jednak zapewne zorganizowane na kształt mafijny grupy działały już wcześniej.

Cytat:
Sycylijska mafia to coś więcej, niż zwyczajne zorganizowane zbiorowisko bandytów. Mafia to, jeśli można tak powiedzieć, styl życia. W dodatku zarezerwowany dla wybranych.

Cytat:
W swojej tradycyjnej formie mafia sycylijska, którą sami mafiosi określali raczej mianem Cosa Nostra (Nasza Sprawa), zajmowała się wyłudzaniem haraczy, przemytem towarów (jak samochody czy papierosy) oraz "opieką" nad prostytutkami. Ich działalność była nastawiona jednak bardziej na sprawowanie władzy i kontroli, niż na maksymalizację zysków. Zasięg działań rodzin w ramach Cosa Nostry ograniczało zazwyczaj terytorium, nad którym poszczególne familie "zarządzały". Czasami toczyły ze sobą krwawe spory, jednak zasadniczo umiały się ze sobą porozumieć, a nawet podjąć wspólne działania.

Cytat:
Po II wojnie światowej, z biegiem czasu i wzrostem obrotu narkotykami, sprawy zaczęły przybierać coraz brutalniejszy i bardziej bezwzględny obrót. Na pierwszy plan zaczęto wysuwać maksymalizację zysków. Poszanowanie dla wzajemnych stref wpływów rodzin i "tradycyjnych mafijnych wartości" spadało.

Cytat:
W końcu w jednolitym i nieprzeniknionym dotąd środowisku pojawił się rozłam. Jeden z czołowych bossów sycylijskiej mafii Tommaso Buscetta stracił w wewnętrznych walkach dwóch synów, szwagra, zięcia oraz starszego brata wraz z jego synem. Po aresztowaniu na terenie Brazylii, Buscetta postanowił złamać zasadę omerty i pogrążyć cały system.


:szok:

"Mafia: sycylijscy ludzie honoru"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8074
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-01, 09:50   "Najtragiczniejsza historia miłosna z Auschwitz" - wydarzenia przypomina Agnieszka Jankowiak-Maik:Cytat:
Wielką miłość Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum porównać można do szekspirowskiego dramatu. Ich ucieczka z obozu koncentracyjnego stała się obozową legendą. Niestety zakończenie również mocno przypomina tragedie w duchu Szekspira...

Cytat:
Mala i Edek poznali się na przełomie 1943 i 1944 roku. "Kocham i jestem kochana" – zwierzała się Mala Annie Palarczyk, jednej z zaufanych współwięźniarek. Wydawać by się mogło, iż miłość w takich warunkach nie jest w ogóle możliwa, a jednak ta rozkwitła wśród śmierci, bólu i dymu z krematoryjnych pieców.

Cytat:
W ucieczce zakochanej pary pomógł jeden z esesmanów - Edward Lubush. Ten wywodzący się z polsko-niemieckiej rodziny młody chłopak zachował człowieczeństwo w absolutnie nieludzkich czasach. Choć na ochotnika zgłosił się do Auschwitz (nie wiedział wówczas czym tak naprawdę są obozy koncentracyjne), to nie uczestniczył w typowych dla strażników bestialstwach, a za swoją łagodność był wielokrotnie karany. Swoją postawą ocalił wielu więźniów. Stało się tak za sprawą prowadzonego przez niego warsztatu, w którym wycieńczeni i chorzy odzyskiwali siły.

Cytat:
To właśnie Lubusch dostarczył Edkowi mundur esesmański, w którym chłopak miał wyprowadzić ukochaną poza teren obozu. Zakochani uciekli z obozu 24 czerwca 1944 roku. Po przekroczeniu bram Mala zrzuciła pasiak, pod którym miała sukienkę. Wyglądali na zakochaną parę - esesman i jego dziewczyna.

Cytat:
Po początkowym sukcesie historia przybrała tragiczny obrót. Mala natknęła się w sklepie na niemiecki patrol i została zatrzymana, Edek postanowił wówczas wyjść z ukrycia. Rozpoznano ich jako więźniów Auschwitz i odesłano do obozu. Zakochani trafili do Bloku 11 - zwanego częściej Blokiem Śmierci i osadzono w osobnych celach.

Cytat:
Oboje poddani zostali okrutnym torturom, jednak nie wydali Edwarda Lubuscha. Edek zadbał o to, aby do esesmana trafił gryps, potwierdzający, że strażnik jest bezpieczny. Nocami chłopak śpiewał lub gwizdał i dawał tym samym sygnał ukochanej, że żyje. Obydwoje wkrótce zostali skazani na karę śmierci.


...

"Najtragiczniejsza historia miłosna z Auschwitz"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group