Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Culture.pl
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-14, 21:01   

"Alfabet "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego" - opracował Janusz R. Kowalczyk:Cytat:
"Wesele", ten "Polaków portret własny", w którym bez względu na czas i miejsce każdy z rodaków znajdzie coś, co gra na strunach jego duszy, Stanisław Wyspiański pisał krwią, potem i łzami, jeśli wolno mi sparafrazować zupełnie innego autora. Kpił zarówno z inteligenckiego pustosłowia i artystowskiego pięknoduchostwa, jak też z niekontrolowanej porywczości chłopów. Cierpko ironiczny dramat niesie w sobie ból, rozpacz, duchową szamotaninę.

Nie ma w polskim repertuarze sztuki równie syntetycznie oddającej duszę współczesnego Polaka. Tak, współczesnego. Bo mimo zmieniających się okoliczności polityczno-historycznych przemyślane i dobrze wystawione "Wesele" jest wciąż aktualne.
"Alfabet "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-04, 13:56   

"Kuchnia polskich klasyków. Przewodnik kulinarny po literaturze polskiej" - opowiada Igor Biełow:Cytat:
Kuchnia to nie tylko manifest kultury narodowej, ale także skomplikowany wszechświat pełen gastronomicznych cudów, przełomów stylistycznych, pikantnej metafizyki i wzniosłej poezji. Literatura ma wiele wspólnego ze sztuką kulinarną: pisarz, jak sprawny kucharz, serwuje czytelnikom literackie arcydzieło, złożone z życiowych składników, aromatycznych metafor, palących przypraw, słonych żartów i pikantnych opowieści. Zarówno gotowanie, jak i pisanie są doskonałymi sposobami na przeciwdziałanie globalnemu chaosowi i rosnącej entropii. W tym sensie rondel, chochla, nóż i patelnia są nie mniej skuteczne niż pióro, maszyna do pisania czy komputer.
"Kuchnia polskich klasyków. Przewodnik kulinarny po literaturze polskiej"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-11, 12:51   

"Jak brzmiała wieś i czemu zamilkła?" - autorem felietonu jest Filip Lech:Cytat:
Wszyscy wiemy o zainteresowaniu pieśnią ludową, które narodziło się w schyłkowym oświeceniu, a w pełni rozkwitło w epoce romantyzmu (volkslied za Johannem Gottfriedem von Herderem). Folkloryści, niesieni rozpalającą się wśród elit myślą narodową, pragnęli znaleźć sztukę typową dla ich wspólnoty. Wiązało się to z segregacją utworów, wyodrębnieniem tradycji, próbą stworzenia czystego kanonu, który pozbawiony byłby obcych wpływów. Pierwsi zbieracze folkloru zazwyczaj nie interesowali się muzyką - interesował ich język, poezja.

Cytat:
Jednym z niewielu dawnych muzykantów, o którym wiemy coś więcej, jest Jan Krzeptowski - słynny Sabała, ojciec chrzestny Witkacego. Sytuacja górali podhalańskich była zupełnie inna od chłopów, którym poświęcony jest ten artykuł, ale warto wspomnieć o jednym z niewielu ludowych artystów muzycznych, którzy zapisali się na kartach polskiej pamięci. Na początku XIX wieku był kłusownikiem, zbójnikiem; uczestniczył w wymierzonym w Austriaków powstaniu chochołowskim. Później zajmował się oprowadzaniem ówczesnych turystów, gawędził, muzykował, śpiewał – był uwielbiany przez zakopiańskie salony. Najczęściej na małych skrzypcach ("gęślikach", "złóbcokach") improwizował melodie wyrażające jego nastrój, oczywiście na znanych mu motywach góralskich. Zanotował je i wydał drukiem w "Pamiętnikach Towarzystwa Tatrzańskiego" Jan Kleczyński.

Cytat:
Historie życia muzykantów, ich spojrzenie na świat i muzykę zostały usłyszane poza wsią w połowie XX wieku: dopiero wtedy stały się przedmiotem badań, rozmów i książek.

Cytat:
Wszechobecne były pieśni, śpiew był naturalną formą komunikacji. Repertuar zmieniał się zgodnie z porą roku, kalendarzem kościelnym, żniwami, dorocznymi świętami i obrzędami przejścia (od narodzin po pogrzeb). Bardzo ważną rolę odgrywały pieśni śpiewane przy pracy.
"Jak brzmiała wieś i czemu zamilkła?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-20, 15:03   

"Kto Polak, na bagnety! Propaganda z czasów wojny polsko-bolszewickiej" - walkę z komunistami na plakaty i hasła przypomina Piotr Policht:Cytat:
Polski plakat narodził się w gruncie rzeczy ledwo na kilka dekad przed wojną z sowiecką Rosją, pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie w odróżnieniu od zaborów rosyjskiego i pruskiego klimat polityczny był wystarczająco liberalny, by sztuka polskojęzycznego plakatu rozkwitała bez większych przeszkód.

Cytat:
Młode państwo nie szczędziło środków na akcję propagandową, mobilizującą do walki z sowietami - do życia powołano cały szereg instytucji takich jak Oddział II Informacyjno-Prasowy Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej, Biuro Propagandy Wewnętrznej czy Centralny Komitet Propagandy. W twórczość propagandową zaangażowali się też czołowi artyści, choć autorstwo większość plakatów z tego okresu jest dla nas dziś zagadką.
"Kto Polak, na bagnety! Propaganda z czasów wojny polsko-bolszewickiej"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-27, 15:53   

"Czy Kościuszko był artystą?" - Na tak postawione sobie i nam pytanie stara się odpowiedzieć Mikołaj Gliński:Cytat:
Nieczęsto spotyka się polityków i mężów stanu z artystyczną duszą. Prawdopodobnie miał ją Tadeusz Kościuszko. Sztuka i muzyka towarzyszyły mu przez całe życie, a dzieła mu przypisywane na stałe wpisały się w polską historię. Jak wielkim artystą był nasz narodowy bohater i co jego twórczość mówi nam o nim samym? Wreszcie, dlaczego tak mało wiemy o artystycznych ciągotach naczelnika?

Cytat:
Według pewnej anegdoty, kiedy w 1765 roku król Stanisław August odwiedził warszawski Korpus kadetów, szkołę wojskową założoną zaledwie rok wcześniej, jednym z jej słuchaczy był Tadeusz Kościuszko. Król podobno obejrzał rysunki wykonane przez młodzieńca i pod wrażeniem ich kunsztu pochwalił talent Kościuszki. Miał go też zachęcić go do rozwijania swoich pasji rysunkowych i malarskich.

Cytat:
Zdaniem historyka sztuki Waldemara Okonia, trudno dać wiarę tej anegdocie, ponieważ została odnotowana jedynie w jednym źródle, a poza tym podejrzanie przypomina anegdoty ze starożytnej Grecji wychwalające niezwykły realistyczny talent największych greckich malarzy.

Cytat:
Większość biografów Kościuszki jest mimo to zgodnych, że już w dzieciństwie przejawiał on pewien talent to rysunku i malarstwa. Tej pasji poświęcał się też szczególnie podczas nauki w warszawskim Korpusie Kadetów - szkoły wojskowej, której program nauczania obejmował - oprócz nauki języków obcych, literatury i geografii - również fechtunek, historię militarną, geometrię i... rysunek.


:brawo:

"Czy Kościuszko był artystą?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-29, 08:14   

"10 skarbów polsko-białoruskiego dziedzictwa architektonicznego" - oprowadza Anna Cymer:Cytat:
Historia wiele razy splatała losy Polski i Białorusi. Na terenie współczesnej Białorusi zachowało się do dziś wiele zabytków z czasów, gdy oba kraje współtworzyły jedno państwo. Zobaczmy niektóre architektoniczne pamiątki tamtych epok.


:idea:

"10 skarbów polsko-białoruskiego dziedzictwa architektonicznego"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-02, 16:12   

"Wokół domu. Fotografie z pandemii koronawirusa":Cytat:
Skala pandemii COVID-19 zaskoczyła wszystkich. Z dnia na dzień wiele osób straciło źródło utrzymania lub było zmuszonych zmienić swoją codzienną rutynę i plany zawodowe. Jak na kryzys zareagowali fotografowie?
W czerwcu i lipcu 2020 na Culture.pl opublikowaliśmy pięć projektów fotograficznych powstałych podczas przymusowego odosobnienia. O kulisach powstawania prac można przeczytać w wywiadach z autorami.
"Wokół domu. Fotografie z pandemii koronawirusa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-09, 05:21   

"Szkolne figle pisarzy" - pisze Janusz R. Kowalczyk:Cytat:
Ludzie pióra wspominają niekiedy lata dziecięco-młodzieńcze, w tym czasy szkolnej edukacji, kiedy to próbowali dać odpór opresyjnym praktykom niektórych pedagogów. Charakter odległych w czasie psot jest dziś praktycznie nie do zastosowania, toteż nie zaszkodzi je przypomnieć.

Cytat:
Nasz wybór ogranicza się do wspomnień sensu stricto, z pominięciem literackiej fikcji, czyli nie uwzględnia wielu wciąż popularnych młodzieżowych powieści Adama Bahdaja czy Edmunda Niziurskiego. Spora część atrybutów stanowiących dawne wyposażenie szkoły odeszła już do lamusa, jak atrament i kałamarze, zastąpione przez poręczniejsze długopisy i klawiatury urządzeń elektronicznych. A zamiast ślęczenia nad kaligrafią mamy dziś lekcje informatyki.


:brawo:

"Szkolne figle pisarzy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 8930
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-11, 06:16   

"Harbin - polskie miasto w Chinach" - dawne czasy przypomina Anna Cymer:Cytat:
Na przełomie XIX i XX wieku w mandżurskim mieście Harbin działały polskie szkoły, organizacje, prasa. Mieszkało tam nawet 10 tysięcy naszych rodaków. Jak tam trafili? Co robili?

Cytat:
Budowa Kolei Wschodniochińskiej ruszyła w 1897 roku. Na bazę administracyjną przedsięwzięcia wybrano niewielką osadę rybacką Harbin (która wtedy i przez kolejne lata funkcjonowała pod nazwą Charbin). To tutaj mieli osiąść zarówno nadzorujący budowę urzędnicy, jak i rozplanowujący ją inżynierowie. Projektowaniem nowego miasta zajął się inżynier Adam Szydłowski, odpowiedzialny za organizowanie całego zaplecza wielkiej budowy.

Cytat:
Poza nim pierwszymi mieszkańcami nowego osiedla zostali nieznani z imienia, towarzyszący mu technicy: Raweński, Wysocki i Pawlewski. Wkrótce w osadzie rybackiej stanęły pierwsze domy dla budowniczych kolei. Całą trasę podzielono na kilkanaście odcinków, budowę mniej więcej połowy z nich nadzorowali polscy inżynierowie, jednak przy tej inwestycji pracowali nie tylko Rosjanie i Polacy.

Cytat:
W 1917 roku Harbin liczył już sto tysięcy mieszkańców, a wśród nich znajdowali się przedstawiciele aż 33 narodowości.
Najsilniejszą grupę przez wiele lat stanowili tu Polacy, których w szczytowym momencie było dziesięć tysięcy. Od początku XX wieku w Harbinie działały polskie szkoły (np. gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, którego absolwentem był przyszły pisarz, Teodor Parnicki), wychodziła polskojęzyczna prasa, stanął polski kościół zbudowany w stylu neogotyckim (o działkę na tę budowlę wystarał się Offenberg).
"Harbin - polskie miasto w Chinach"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group