Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 13:14
Lem Stanisław- Wizja lokalna
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-09-06, 21:21   Lem Stanisław- Wizja lokalna

Bohaterem powieści jest znany czytelnikowi z „Dzienników gwiazdowych” Ijon Tiche...
Tym razem postanawia wyruszyć on powtórnie na planetę Encję (którą odwiedził już w „Podróży czternastej” opisanej w "Dziennikach...") by sprostować swoje błędne podejście do odkrytej tam cywilizacji i spostrzeżenia, które tam poczynił wcześniej, ponieważ okazało się, ze wówczas to co zobaczył, to nie była rzeczywista planeta, ale falsyfikat...

Najpierw długo przygotowywał się do tej podroży, czytając zasoby informacji na temat Encji dostępne w Instytucie Maszyn Dziejowych, zagłębiał się w informacje o kulturze, historii, wierzeniach i obyczajach jej mieszkańców: Kurdlandczyków i Luzanów, po czym wyruszył w podróż...

Książka, która podobała mi się najmniej z dotychczas przeczytanych powieści Lema (muszę przyznać, że lepiej nawet czytało mi się już Pilota Pirxa... :bag: ) Opisy Encji, mocno przypominające notatki encyklopedyczne lub fragmenty podręczników, były dla mnie nużące i ciężkie do przebrnięcia... Zniechęcały do książki i do samej Encji, która mogłyby wydać sięznacznie ciekawsza, gdyby była w nieco bardziej "strawnej" formie...

Tradycyjnie Lem „przemycił” w powieści także drugie dno- rozważania na temat kultury i natury, ich wzajemny stosunek do siebie, do jakiego stopnia maszyny mogą być inteligentne i czy mogłyby narzucać ludziom normy etyczne, oraz kontakt z obcymi cywilizacjami, dążenie do poznawania Obcych...
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group