Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gardner John - Grendel
Autor Wiadomość
3masz
Nieśmiałek


Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: 2007-11-22, 21:28   Gardner John - Grendel

Mała (format 7x10 cm, ok. 170 stron), jednolicie zielona z czarnymi napisami: John Gardner, Grendel, przełożył Piotr Siemion, Wydawnictwo Literackie (bez żadnych obrazków) - książeczka zupełnie niepozorna, leżała sobie na ladzie, bynajmniej nie wśród fantastyki, ale gdzieś z boku, jakby sprzedawca nie wiedział, do jakiego gatunku ją zaliczyć. Nie pamiętam, czemu w ogóle ją wziąłem do ręki, ale jak wziąłem, to już nie odłożyłem, ale kupiłem i przeczytałem. (Nie pamiętam, bo było to jakieś dwadzieścia lat temu :) ) Sporo fantastyki czytałem, ale nic nie było podobne do tej powieści, bo co to właściwie za gatunek, czy to jest fantasy? Są rycerze, bohaterowie, są czary, potwory, a nawet i smok, ale nic z tego nie stanowi sedna książki.
Główną postacią jest tytułowy Grendel, to on jest narratorem, to jego monolog wypełnia większą część książki. Grendel jest potworem, bo się nim urodził, bo takim go widzą ludzie i nie pozwolą mu być kimś innym. Staje się więc nemezis dla króla Hrothgara i od czasu do czasu urządza jatkę jego wojów. Ale to nie z nimi walczy Grendel, a z samotnością. W międzyczasie obserwuje rozwój kraju Danów – ich metody postępowania, zbrodnie, hipokryzję. Bo ludzie, choć budzą jego obrzydzenie, jednocześnie go fascynują.
Czytając tę książkę, bardziej utożsamiałem się z Grendelem niż z jego ludzkimi przeciwnikami, bo to on jest bardziej... ludzki? Naturalny? Szczery?
Jeśli ktoś szuka przygodówki fantasy – zawiedzie się nią, ale jeśli czytając lubi trochę pomyśleć – przeczyta z przyjemnością.

Na koniec ciekawostka:

"Midnight sun bid moors farewell, retreats from charging dusk,
Mountain echo, curfews bell, signal ending tasks
They place their faith in oaken doors, cower in candlelight
The panic seeps through bloodstained floors as Grendel stalks the night"

Jest to fragment tekstu prawie 20 minutowej suity zatytułowanej „Grendel”, powstałej pod wrażeniem tej książki. To był początek kariery wielkiego zespołu Marillion i Fish’a.
 
 
algreholt 
Nieśmiałek


Wiek: 43
Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 32
Wysłany: 2008-02-21, 21:51   

Widzę, że to tak jakby Beowulf pisany z drugiej strony. Może być ciekawe.
_________________
Power of speech is given to all,
Wisdom of mind to few.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group