Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Periodyk interforumowy
Autor Wiadomość
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-03-05, 10:45   Periodyk interforumowy

Wstawiłem ten wątek na tym forum, bo tu mamy więcej myślących głów. :)
Daję go w dziale "do administracji", ale pomysł skierowany jest do wszystkich forumków...

Mam taką ideę.

Bywam ostatnio na forach periodyków sieciowych o literaturze Fahrenheit i Creatio Fantastica. I można by rzec, że pozazdrościłem im. ;)

Piszemy na forach dużo recenzji, mamy ciekawe wątki dyskusyjne... można by założyć międzyforumowe czasopismo o literaturze, zwłaszcza fantastycznej. Powiedzmy wydawać numer raz na dwa-trzy miesiące, w tym po paręnaście recenzji, ze dwa felietony, jakieś opowiadania...

Na przykład Andy mógłby stworzyć serię artykułów o fizyce w SF, nowych ciekawych teoriach z "science" (omówić w każdym jeden tytuł), Kamila napisać artykuł biograficzny o Lemie z omówieniem najważniejszych dzieł (lub serię artykułów), ktoś inny mógłby streścić w postaci felietonu jakąś ciekawą dyskusję na jednym z naszych for, inny wyniki jakiejś interesującej ankiety lub konkursu/plebiscytu.

Czasopismo byłoby wyjątkowe, bo tworzone przez nas, moli książkowych, amatorów (zazwyczaj ;) ), a nie profesjonalnych dziennikarzy i krytyków literackich.

Na przykład periodyk mógłby składać się z takich części:
- wstępniak,
- publicystyka (3-4 teksty, np. cykl Andy'ego o naukowych podstawach pomysłów pisarzy SF, omówienie ciekawej dyskusji o literaturze z jednego z naszych for itp.)
- 2-3 teksty prozatorskie (opowiadania, miniatury itp.),
- 5-6 recenzji,
- 2 artykuły "z życia forów": jeden, co się dzieje/działo ciekawego ostatnio na naszych forach a drugi, to mogli byśmy zapraszać kogoś z administracji "sąsiednich" for, żeby napisali o tych forach, zaprosili na nie,
- kącik "gościnny", raz o kinie, raz o muzyce i in...

Do tego potrzeba by:
- TYTUŁU lol
- strony internetowej i kogoś, kto by się nią zajął,
- grafika, by wymyślał co 2-3 miechy okładkę,
- redaktora naczelnego,
- redaktora ds. literatury (recenzje i proza),
- red. działu publicystyki,
- red. kącika gościnnego,
- kogoś, kto by teksty zaakceptowane przez powyższych redaktorów prowadzących redagował, robił korektę itp.
- odrobina dobrej woli. :)


Mamy świetnych recenzentów (że wymienię tylko Kamilkę i Masterkę), coś publicystycznego by się wyskrobało, opowiadania by się stworzyło (to nie problem), ktoś do korekty i redakcji by się znalazł, jak sądzę, redaktor naczelny mógłby jednocześnie odpowiadać za kącik gościnny oraz za kącik "z życia forum", głów od myślenia mamy wiele na forach f451 i kgb... nic, tylko myśleć i może zadziałać? :mysli:

Redaktorzy odpowiedzialni podali by emaile, na które zainteresowani mogli by przesyłać swoje prace a redaktorzy by robili "przesiew". Zaaprobowane już artykuły trafiały by do, szumnie nazwanego, Działu Redakcji i Korekty, który korygował i redagował by tekst w porozumieniu z jego autorem. :) Gotowe teksty mogłyby lądować np. w zamkniętym dziale dla kolegium redakcyjnego, choćby na tym forum. Po skompletowaniu zaakceptowanych i zredagowanych tekstów zbierało by się kolegium redakcyjne i obgadywało, czy jeszcze trzeba coś dodać, ująć i in. a potem gotowe teksty lądowały by "na biurku" osoby odpowiedzialnej za stronę www periodyku, która umieszczała by je na stronie.
I tak powstał by numer... no mniej-więcej, bo zawsze coś by wyszło "w praniu". ;)

A dla przy kładu, że to działa u profesjonalistów (nie jesteśmy gorsi!) obejrzcie Creatio Fantastica.

----

Co Wy na to? Zupełnie się wygłupiłem z tym pomysłem, czy tylko trochę? :bag:


@edit: a jakby się przyjęło, to zwycięzcy Konkursu Na Reckę wygrali by dodatkowo publikację w I numerze naszej gazety, o!
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
Krzyho 
Dziejopis
Moderator


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 3224
Skąd: P-w
Wysłany: 2008-03-05, 11:35   

Nieznany - ambitny pomysł, ale czy realny do wykonania?
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-03-05, 11:36   

Za słabe zaplecze. Nawet biorąc pod uwagę wszystkie fora jakoś tam zaprzyjaźnione, osób piszących o literaturze w dłuższych formach jest niewiele. Moim zdaniem za mało.

Zresztą ja osobiście nie mam wielkich ambicji na stworzenie czegoś dużego. Starczy mi takie małe forum - grupa znajomych. Mógłby wypalić taki pomysł ze stronką zbierającą recki i informacje o autorach, ale periodyk wypełniony artykułami już raczej nie.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-03-05, 12:01   

Popatrzmy... ostatni nr Fahrenheita...

Recenzji by nam starczyło, bo zaplecze recenzentów jest, prawdaż?

Dwa teksty publicystyczne o literaturze, socjologiczne, politologiczne lub podobne raz na 3 miesiące. Plus ze dwa felietony na dowolne tematy (w ostatnim F. pisali np. o fotografii cyfrowej, czy zupełnie wyprze zwykłe fotki oraz o migracji zarobkowej...). Tu nam brak ludzi, którzy by potrafili napisać felieton?

Dalej... opowiadania. W 3 miesiące można zgromadzić kilka tekstów prozatorskich, jestem tego pewnien.

Dalej... polecanki. "Na co wydać kasę". Nie widzę problemu, znaleźli by się tacy, którzy przejrzeli by zapowiedzi wydawnicze i 2-3 osoby napisąły by każda o jednej interesującej pozycji.

Dział "z życia for" i gościnny felieton o filmie, muzyce lub czymś innym - a jaki rpblem namówić Weronik do streszczenia twórczości Lyncha czy innego Felliniego? Już ja bym z Nią pogadał. :bicz: A ktoś inny napisał by do kolejnego nru o nowej płycie zespołu "Sztywny Pal Azji". lol Czy coś w tym stylu... nie sądzę, by było to niemożliwe.

Teraz jeszcze korekta i redakcja tekstów - brak nam tu specek? Lub speców. :>

Hmm... ktoś musiałby stworzyć odpowiednią stronę www i się nią zajmować... no to na naszych forach może znalazł by się jakiś odważny.

-----------

Z tej mojej optymistycznej gadaniny wynika, że największy problem byłby z dłuższymi tekstami publicystycznymi? No, to teraz niech się zgłoszą ci, którzy by się tym chętnie zajęli na próbę :mrgreen: Nie ma tu takich? To może na innym forum? A przecież można wymyślić zamiast tego wywiad z jakimś znanym lub nieznanym pisarzem (po forum Fahrenheita kręci się kilka takich osób, jakby kto wymyślił pytania, to można by wysłać na PW np. do Mileny Wójtowicz). Albo opisać w formie felietonu/reportażu czy innej wynik jakiejś pasjonującej dyskusji na którymś z naszych for. Np. "czy powinno się oceniać recenzje". :p :> Można by też poprosić głównych dyskutantów o wyrażenie się w nieco dłuższej formie, czemu "za" i czemu "przeciw". W tym szaleństwie jest metoda...

Pomyślcie. :roll:

A jak nie, to nie. To tylko idea.:!:
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2008-03-05, 12:11   

Pamietam, że swojego czasu Konrad miał pomysł, że by stworzyć coś na kształt superportalu - na którym byłyby wszystkie recenzje zamieszczane na naszych forach, nie wiem co jeszcze - zapowiedzi, wydarzenia. Pewnikiem z odnośnikami prowadzącymi do for macierzystych, ale pomysł jakoś tak osłabł z czasem...

To o czym piszesz Tomku, jest niewątpliwie świetnym pomysłem, niemniej wymagającym od pewnej grupy osób dużego i stałego zaangażowania.

ale, zobaczymy - najpierw ile recenzji na konkurs wpłynie...

a własnie - na jesieni miał być konkurs (z nagrodami) na reportaż z wakacji - i jakoś nie było entuzjazmu.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-03-05, 12:35   

piwko3 napisał/a:
To o czym piszesz Tomku, jest niewątpliwie świetnym pomysłem, niemniej wymagającym od pewnej grupy osób dużego i stałego zaangażowania.
To prawda. No niestety nie mogę liczyć, że znajdzie się dużo takich zapaleńców, jak ja. ;)

piwko3 napisał/a:
ale, zobaczymy - najpierw ile recenzji na konkurs wpłynie...

Tak, zobaczymy. Na mnie w każdym bądź razie możesz liczyć, pierwsza recka już kruszeje na dysku. ;) A pomysł na drugą już wstępnie mam w głowie, choć jeszcze książki nie przeczytałem. lol
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
agniesica2 
Wierszokleta


Pomogła: 2 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Lip 2007
Posty: 647
Skąd: Parzyce
Wysłany: 2008-03-05, 13:12   

pomysł fajny :ok:
ja tam nie bardzo umiem pisać "teksty nadajace sie do czytania" ale jeśli pozwolicie i chcecie to mogę szepnać słowko na moim"tajnym" forum :mrgreen:
mamy kilka zdolnych dziewczyn świetnie piszących romanse :> to może i na recenzje sie skuszą ;)
_________________

 
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-03-05, 13:42   

Cóż, na periodyk się nie zapowiada :> ale można by zrobić taki "nr specjalny" na kolejna rocznicę f451. :> Ale ja tylko rzucam pomysł na wiatr. :P
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-03-06, 00:35   

ja to se myśle tak: lepiej nam wyjdzie spontan - czyli zebranie tego co juz napisalismy - np ktoś stwierdza, ze mamy materiał by wydać w/w - więc zaczyna segregowac, prosi by może coś rozbudowac, szuka chętnych na graficzne "cudeńka" dla ozdoby i kogoś kto to poskłada ... i jest. :D

Natomiast narzucanie sobie terminów i jakichś takich z góry załozonych "rygorów" - "piszcie, bo trzeba wydac" - z góry zakłada porazkę - mamy swoje fazy - raz milczymy (bo taki czas nastał) , raz klepiemy ozorami jak najęci (bo taki czas nastał).
Innym czasem mamy niemoc do czytania - nijak się do ksiazki zabrac nie możemy (bo taki czas nastał), a w inny czas czytamy, a nijak nic napisac nie idzie ( bo taki czas nastał).

Tedy podsumowując - pomysł fajny ale bez założeń i przymuszania sie czy kogokolwiek - najfajniejsze rzeczy powstaja spontanicznie i bez rygorów czasowych. Wtedy jest to i fajne i zabawne :D
czyli zróbmy z materiału który mamy zgromadzony na forach - ewentualnie leciutko rozbudowując czy miksując opinie poszczególnych osób - wlepiajmy dyskusje "zywcem zdjęte z for" na temat literatury, filmów czy muzy...ale nie zmuszajmy sie i innych by coś robic na siłe li tylko po to by "wydac"

Fajne może byc pisemko które daje nam przeglad wydarzeń i kulturalnych i "zycia poszczególnych forumków" - robione trochę na wesoło , trochę na powaznie.
_________________
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2008-03-06, 06:03   

Tomek - pomysłów na wiatr nie rzucasz, ale że powrócę do tego co napisałem wcześniej - że by to zrobić - czy jednorazowo, czy tym bardziej stale - musi być zespół zaangażowany w pracę. Zespół do pracy, przecież i redakcyjnej i technicznej i co bardzo ważne - edytorskiej. Choćby po to by z iluś pomysłów wybrać i zadecydować o tych najważniejszych. Tu hasła nie wystarczą.

Ostatnią prawie że sprawą są teksty - te zawsze można wybrać z tego co już jest - albo też napisać okazjonalnie.

Nie będę teraz zbyt konkretyzował, jako że o pewnych sprawach wiem nieformalnie, ale był pomysł utworzenia grupy ludzi z poszczególnych for odpowiedzialnych za koordynację wspólnych projektów (trzeba do tego powrócić). Takim projektem może być Twój pomysł.

Na pewno zaś łatwiej by to było zrobić wspólnie.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-06, 18:44   

piwko3 napisał/a:
Na pewno zaś łatwiej by to było zrobić wspólnie.

Kotzur pisał u Admirała, że jest na tak. W sumie zawsze chciałem połączyć tzw. zaprzyjaźnione fora przez np. wspólny portal. Na razie nie wypaliło. Może to jest jakie wyjście?
Szczegóły techniczne oczywiście do dogadania w zarządzie tym tworem (o ile powstanie?)
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-03-06, 20:41   

Wrzuciłem też info na Superbię, zobaczymy, co powiedzą. ;)
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group