Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Womack Jack
Autor Wiadomość
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-03-26, 19:08   Womack Jack

Poniższy tekst jest moim tłumaczeniem fragmentu strony http://www.euro.net/mark-space/bioJackWomack.html Za wszelkie błędy i nieścisłości w tłumaczeniu przepraszam a za każdą konstruktywną krytykę dziękuję.



Jack Womack

Urodzony w 1956 r. W Lexington, Kentucky, USA
Rodzicie: Ann Truitt Karrenbrock and Jack Womack, Sr.

"Jack Womack urodzony w Lexington, Kentucky w 1956 roku z biednego, bo uczciwego, przodka. Jego dzieciństwo, najlepiej jeśli pozostawione wyobraźni innych a nie jego własnej, mogłoby być określone jako Kafkowskie i nie byłoby to brakiem szacunku dla Kafki. Dorastający, nietknięty efektami przypadkowej edukacji przeprowadził się do Nowego Jorku, który uważa za mniej niegościnny niż resztę Stanów Zjednoczonych. W książkach Womack'a, Nowy Jork jest dziwnym i niespokojnym, miastem radości i bólu, horroru i transcendencji.

Pracował w księgarniach przez dwanaście lat, Womack nie ma złudzeń co do bardziej praktycznej strony jego sztuki. Jedynymi osobami, do których sam się przyznaje, które wpłynęły na jego pisanie są Shirley Jackson i Charles Fort.

"Dziwne, w porównaniu do czego?" jest przykazaniem wedle którego Womack zawsze żył. Gdy nie pisze zajmuje się paleniem, zakupami, szwędaniem się z kobietami, paleniem, czytaniem, piciem i paleniem. Pewnego dnia ma zamiar rzucić palenie. Czuje się jak grzesznik w szponach niezrównoważonego Boga" [notka wydawcy]

Zwycięzca nagrody im. Philip K. Dick (1994) za powieść Elvissely

Redaktor marketingowy gazety handlowej prowadzonej przez Amalgamated Clothing and Textile Workers Union.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-03-26, 19:24   

Dodam tylko bibliografię.

* Random Acts of Senseless Violence (1993) (Chaotyczne akty bezsensownej przemocy) wyd. polskie 2001 - Zysk i S-ka
* Heathern (1990)
* Ambient (1987)
* Terraplane (1988)
* Elvissey (1993), (Philip K. Dick Award, 1993)
* Going, Going, Gone (2000)
* Let's Put the Future Behind Us (1996)
* Lying to Children (w przygotowaniu)

Ja czytałem tylko Chaotyczne akty bezsensownej przemocy jakiś rok temu i książka bardzo mnie się podobała.

batou napisał/a:
Cholernie mocna książka. Napisana jak pamiętnik 12-letniej dziewczynki co jeszcze bardziej potęguje wrażenia. Nieprzyjemne wrażenia. Jedna ciekawa rzecz. Womack zmienia styl pisania i język powieści dostosowując go do zmian zachodzących w bohaterce. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Warto, chociaż to trudna książka.


Z przyjemnością przeczytałbym kolejne jego książki. Szkoda, że Zysk wydał tylko tę jedną.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
InterSix
Dalekopis
i to grafoman


Wiek: 51
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 795
Skąd: stąd dotąd
Wysłany: 2009-03-26, 20:11   

Dodam tylko ze Ambient to seria :>

Ambient

1. Ambient (1987)
2. Terraplane (1988)
3. Heathern (1990)
4. Elvissey (1992)
5. Random Acts of Senseless Violence (1993) - Chaotyczne akty bezsensownej przemocy
6. Going, Going, Gone (2000)

co jak zwykle wskazuje na sensowną i zaplanowaną wizje polskich wydawnictw :>
_________________
2008
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-03-26, 20:13   

nie dodawałam bibliografii bo nie wiedziałam czy w Polsce tylko akty przemocy czy coś jeszcze było wydane. Dzięki Batou :)
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-03-26, 20:17   

Nie do końca ;-) Daty wydania to jedno, ale patrząc na chronologię wydarzeń w tym cyklu to Chaotyczne akty bezsensownej przemocy niby powinno się czytać najpierw i wg tego kryterium taką kolejność podaje angielska wiki.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-26, 21:00   

bo wielu bojach udało mi się manualnie ( :> ) znaleźć post a propos "Chaotycznych"

Cytat:
A ja skończyłam Chaotyczne akty bezsensownej przemocy pana nazwiskiem Womack. [jak stwierdził kumpel - jak bym się tak nazywał, to bym sobie zmienił nazwisko, a nie tak bezczelnie książki "womack" podpisywał]. POLECAM. Recenzji nie napiszą, bo a) nie mam czasu b) musiałabym w niej zdradzić o co chodzi, a im więcej się wie przed rozpoczęciem lektury, tym mniejsze wywiera ona wrażenie. Rzecz dzieje się w bardzo niedalekiej przyszłości (zero technicznych nowinek itp), na Manhattanie. Powieść napisana jest w formie pisanego przez dwunastolatkę pamiętnika. Gibson (ten od cyberpunka) napisał, że gdyby postacie z Neuromancera trafiły na Manhattan Womacka, to wrzeszcząc z przerażenia tarzałyby się po glebie. Powiedzieć mogę tak: światy Gibsona wydają się być utopią w porównaniu z tym, co się tu wyprawia. "Mechaniczna Pomarańcza" też jest jakaś taka... bezpieczniejsza. Naprawdę Chaotyczne akty bezsensownej przemocy robią wrażenie. Polecam.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-03-29, 22:53   

Tak jak przepiścy polecam Chaotyczne akty bezsensownej przemocy - robi wrażenie i - co zaskakujące - autor poradził sobie z formą, o której wspomniała Hadrianka (pamiętnik dziewczynki). A batou należą się ode mnie podziękowania, że zwrócił moją uwagę na tę pozycję, a nawet ją pożyczył :) .
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-04-03, 17:24   

blue napisał/a:
A batou należą się ode mnie podziękowania, że zwrócił moją uwagę na tę pozycję, a nawet ją pożyczył :) .


Dokładnie to samo mogłabym napisać ;)

Właśnie skończyłam czytać. Jak już wszyscy zgodnie stwierdziliśmy książka mocna, robi wrażenie, przemiana bohaterki mocna.

Tylko nie wiem czy chciałabym aby moje dziecko mi kiedyś zadedykowało taką książkę...
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-05-27, 20:11   

Skończyłam dziś "Chaotyczne akty bezsensownej przemocy". Moooocna rzecz. :szok: I równie dobra. Takie to kurczę... prawdziwe, bo coś podobnego (tylko nie na taką skalę) się często z porządnymi ludźmi dzieje, jak z główną bohaterką.
Polecam!

Ania napisał/a:
blue napisał/a:
A batou należą się ode mnie podziękowania, że zwrócił moją uwagę na tę pozycję, a nawet ją pożyczył :) .


Dokładnie to samo mogłabym napisać ;)

No i także podpisuję się pod tym :P Dzięki Batou :*
_________________
:dora:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group