Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 12:48
Jessel David, Moir Anne "Płeć mózgu"
Autor Wiadomość
pragne 
Dalekopis
Magda


Pomogła: 5 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 770
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-03, 18:11   Jessel David, Moir Anne "Płeć mózgu"

PŁEĆ MÓZGU
O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą
Autor: Anne Moir, David Jessel
Tłumacz: Nina Kancewicz-Hoffman
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2002, wyd.II dodruk
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 300

Motto: "Mężczyźni są poligamiczni, kobiety są monogamiczne" W. James

"Mężczyźni różnią się od kobiet. (...) Płcie są od siebie odmienne, ponieważ mózgi kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Mózg, narząd najważniejszy (ja uważam, że najseksowniejszym organem u faceta jest właśnie mózg, wcale nie owłosiona lub nie - niepotrzebne skreślić - klata, bicepsy czy jędrny tyłek (wstawić inne, adekwatne, wedle własnych preferencji - przyp. pragne) tak dla ludzkich emocji, jak i działań, jest u nich skonstruowany odmiennie. Przetwarza on informacje w różny sposób, co daje w efekcie odmienne postrzeżenia, preferencje i zachowania".
Do niedawna większość różnic w zachowaniu między płciami próbowano wyjaśniać uwarunkowaniami społecznymi. Pomijano tym samym biologiczny punkt widzenia. Anne Moir i David Jessel udowadniają Czytelnikowi, że właśnie ten biologiczny aspekt ma kluczowe znaczenie w zrozumieniu różnic między kobietą a mężczyzną. Akceptując własną odmienność kobiety i mężczyźni będą lepiej się rozumieli.
Kobiety słyszą lepiej niż mężczyźni, mają bardziej konwencjonalne słownictwo i wolą kolor niebieski od czerwonego (no, nie wiem ;) zwłaszcza, że w tym sezonie ognista czerwień króluje i ja pokochałam ten kolor ;) . Mężczyźni za to preferują czerwony (mój ojciec lubi niebieski :D ), myślą bardziej abstrakcyjnie i ogólnie, kobiety wolą problemy praktyczne oraz konkretne zadania. Mają lepszą pamięć (lata praktyki, w którym sklepie widziały tę cudną kieckę, ile ona kosztowała, i gdzie były do niej sandałki na wyprzedaży :D , a także gdzie leży ulubiona koszulka męża, zabawka dziecka, ten rachunek za gaz, który trzeba zapłacić itp., uwaga: lepiej udają! (hmm, ciekawe kiedy...), więcej odczuwają, potrafią bardziej współczuć i są bardziej cierpliwe (do czasu;)). Mężczyzny za to są zdecydowanie lepsi, jeśli chodzi o wyobraźnię przestrzenną i matematykę. Dziewczynki za to wcześniej niż chłopcy wypowiadają pierwsze słowa, wcześniej zaczynają czytać i lepiej radzą sobie z ortografią i gramatyką, później łatwiej im przychodzi nauka języków obcych. Co ciekawe, jąkanie oraz inne wady wymowy występują praktycznie tylko u chłopców. Kobiety lepiej widzą w nocy i odróżniają więcej odcieni czerwonego (ach te dziwaczne kolory wymyślone przez kobiety, jakby nie mogło być: białe, czarne, czerwone, zielone, żółte i niebieskie; musi być ecri, turkusowe, karmazynowe i cholera wie jakie jeszcze ;) ). Mamy także lepszą pamięć wzrokową - tu się lekko zdziwiłam - przecież ogólny pogląd mówi, że mężczyźni są wzrokowcami, choć ja sama łapię się na tym, że pamiętam, iż coś było napisane po prawej stronie w książce i był tam konkretny obrazek, który potrafię opisać :) Mężczyźni widzą lepiej w jasnym świetle - to już teraz wiecie dlaczego kobiety preferują intymne sytuacje w przyciemnionych barwach :D Bo za dużo widzicie ;) . Mogłabym tak pisać bez końca, bo przykładów w książce naprawdę jest multum, ale nie będę Wam odbierać przyjemności czytania :) Ja co chwila mamrotałam do siebie: "nieee", "wiedziałam!", "o rany", „serio?” itp.
To, jacy jesteśmy, jak się zachowujemy, czujemy oraz myślimy, wszystkim tym kieruje mózg, nie serce. Na mózg, jego funkcjonowanie, strukturę mają wpływ hormony. Co oczywiste, u obu płci są one różne i dlatego obie płcie zachowują się odmiennie. Gdy zrozumiemy tę odmienność, będzie nam łatwiej żyć ze sobą.
U kobiet zdolności językowe oraz przestrzenne kontrolowane są przez ośrodki obu półkul mózgowych, a u mężczyzn w prawej półkuli - umiejętności przestrzenne, w lewej - językowe. Mężczyźni pracując nad problemem abstrakcyjnym, używają raczej prawej półkuli mózgowej, a kobiety obu. Dlatego obie płcie inaczej myślą. To jak z odczytywaniem mapy i jednoczesnym mówieniem. U mężczyzn każda z tych czynności kontrolowana jest przez jedną półkulę, stąd łatwiej będzie mu robić obie rzeczy jednocześnie. Kobietom jest trudniej, bo obie czynności kontrolują u nich obie półkule. To już wiem, dlaczego się wściekam, kiedy odbieram telefon, z boku ktoś coś do mnie mówi, z drugiego pokoju mnie woła, a kolejna osoba czegoś ode mnie chce i zostawia mi coś na biurku. I ja mam to wszystko w tym samym czasie zapamiętać i wiedzieć, co kto chciał i co z tym wszystkim potem zrobić????
Chyba najbardziej różnice między dziewczętami a chłopcami ujawniają się w okresie dojrzewania. Przepaść normalnie... Ale na pewno już wiem więcej niż wiedziałam. Panowie dzięki książce mogą się dowiedzieć jakie są efekty hormonalne menstruacji i co to jest ZNP (zespół napięcia przedmiesiączkowego), i najważniejsze: co robić, żeby ten czas przeżyć :D
Kobiety silniej reagują na dotyk, zapach i dźwięk. Widzą więcej i bardziej szczegółowo pamiętają to co widzą. Większą wagę przywiązują do wszystkiego, co wiąże się z życiem osobistym i kontaktami między ludźmi. Częściej niż mężczyźni śmieją się, gdy nie są szczęśliwe (tu dowód na udawanie, o którym wcześniej wspominałam), i częściej są miłe dla ludzi, których nie lubą (prawda, i jaką satysfakcję sprawia mi fakt, że widzę że taka osoba się wkurza, że jestem tak miła, mimo że wie, że jej nie lubię :) ). Facetom ciężko to zrozumieć - bo najlepiej dać w pysk i byłoby wiadomo, że nie lubi, a tak jeszcze psychicznie gnębi... Kobiety mają też lepszą pamięć do twarzy i charakterów, lepiej rozumieją, o co chodzi drugiej stronie - nieważne czy kobieta czy mężczyzna - nawet, gdy owa strona pozornie nic nie komunikuje. Z drugiej strony mężczyźni podchodzą do problemów w sposób czysto pragmatyczny, nie szukają miliona rozwiązań tam gdzie ich nie ma. Zazdroszczę Wam tego, panowie :)
Teraz sobie nagrabię, ale co tam .. "Ośrodkiem seksu jest w znacznym stopniu mózg. Wysokie stężenie hormonu męskiego oddziaływującego - za pośrednictwem podwzgórza - na męski mózg, oznacza, że chłopcy są znacznie bardziej aktywni seksualnie niż dziewczęta. Częściej uprawiają masturbację, z większym uporem dążą do zaspokojenia seksualnego, i choć dojrzewają później, wcześniej rozpoczynają współżycie płciowe". Ostatnio kolega w pracy pokazywał mi wyniki ankiet - 90% chłopców i 50% dziewcząt się zaspokaja. I z szelmowskim uśmiechem stwierdził - pokazując palcem na mnie i koleżankę, z którą pracuję - czyli jedna z Was. Dobrze, że sekundę wcześniej przełknęłam łyk herbaty, bo monitor miałby opluty na własne życzenie :-D . Autorzy radzą też jak można spalić nadmiar testosteronu, wcale nie szklanką wody zamiast, tylko energicznymi ćwiczeniami fizycznymi - najlepiej bieganie, ale nie sprint na 100 m, bo to nic nie daje, tylko bieganie na długim dystansie... bardzo długim...

Książka, jak sami autorzy przyznają, nie jest zbiorem zaleceń - z wyjątkiem jednego, żebyśmy zaakceptowali siebie takimi, jakimi jesteśmy, zanim zaczniemy się spierać, jacy być powinniśmy. Po przeczytaniu warto postawić sobie pytanie: nie czy istnieją różnice między płciami?, ale jaka jest moja reakcja na te różnice? Wbrew pozorom, to, co napisałam to tylko kropla w morzu tego, o czym powiedziano w tej książce. Niektóre wnioski ciężko jest zaakceptować, inne przychodzą z naturalną łatwością. Ja jestem na pewno mądrzejsza w teorii niż byłam. Wiele z tych różnic od dawna widziałam, na inne nie zwracałam uwagi, bo tak było mi łatwiej, a teraz mam większe spectrum do przemyśleń. I mam nadzieję, że zrozumienie tych różnic pomoże mi w przyszłości - kiedy nadejdzie czas by przełożyć teorię nad praktykę :D
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jRyXtrWd_p8
Ostatnio zmieniony przez Ania 2007-10-27, 21:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group