Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Moda na niemodne imiona
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2007-05-11, 15:50   Moda na niemodne imiona

Moda na niemodne imiona

Pod takim tutułem bieżący numer National Geographic Polska publikuje - jako ciekawostkę - statystykę najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce w roku 2006.

i tak - wśród imion żeńskich pierwsza dziesiątka wygląda nastepująco:

1. Julia, 2. Wiktoria, 3. Oliwia, 4. Natalia, 5. Aleksandra, 6. Zuzanna, 7. Martyna, 8. Maja, 9. Weronika i 10. Amelia.

natomiast czołówka imion męskich to: 1. Jakub, 2. Kacper, 3. Mateusz, 4. Szymon, 5. Bartosz, 6. Michał, 7. Dawid, 8. Piotr, 9. Maciej, 10. Filip.

Jeśli chodzi o statystykę wg województw to i Julia i Jakub "zwyciężyli" aż w piętnastu województwach. Jedynie w warmińsko-mazurskim lepsza od Julii była Wiktoria, natomiast w świętokrzyskim Jakuba pokonał Kacper :)

A jak to z najpopulniejszymi imionami drzewiej bywało:

rok 2000: Natalia i Jakub
rok 1990: Katarzyna i Mateusz :)
rok 1980: Anna i Marcin
rok 1970: Beata i Piotr
rok 1960: Elżbieta i Andrzej
rok 1950: Maria i Jan

ciekawy jest również komentarz Anety Prymaki:

Cytat:
Minął czas Kevinów i Isaur. Dziś rośnie nam pokolenie Julii i Jakubów. Te imiona od początku XXI w. dominują wśród nadawanych dzieciom. Po zalewie obco brzmiących imion w latach 90. nastapił więc powrót do tradycyjnych. - To silny trend. Kalki z języków obcych nie są już modne, chodzi raczej o to, by przez nadane dziecku imię zaznaczyć, że nie ulegamy chwilowym modom - mówi antropolog prof. Wojciech Burszta. Wiąże to ze zmianami społecznymi zachodzącymi w naszym kraju oraz z tym, że rodzicami zostają dziś wykształceni młodzi ludzie boomu edukacyjnego lat 90., aspirujący do bycia częścią klasy średniej. Dlatego w cenie sa imiona, które brzmią poważnie, nie infantylizują ich posiadaczy i są identyfikowane z naszą tradycją, zwłaszcza szlachecką.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2007-05-11, 16:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-05-11, 16:18   

Burszta... antropolog rotfl może jeszcze specjalista od anatomii? :mysli: rotfl
_________________
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2007-05-11, 19:08   

widzę, że Nefra wie coś, o czym my nie wiemy - mów co jest :D

A Oliwii rzeczywiście jest zalew, moja psiapsióła i koleżanka urodziły córki rok po roku i obydwie wynalazły to samo imię :/ . W Jaworznie w ogóle tych Oliwii jest od groma.
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-05-11, 19:48   

Zawsze mam zlew z takich "groszków" kiedy z antropologa kultury pismaki robia antropologa czyli gościa, którego bardziej kości obchodzą ;)


Burszta---> http://bazy.opi.org.pl/ra...5000/o25886.htm
_________________
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2007-05-11, 20:07   

heh, no tak, nie doczytałam, że mu zostawili tylko tego antropologa :D , a ja wiem jaka jest różnica :jupi: - mój kolega studiował w Toroncie antropologię właśnie :) ....
A potem przyjechał do Polski, jak już skończył dwa fakultety - tą antropologię i grafikę komputerową 3D (jest niesamowity).... i mu w Urzędzie Pracy zaliczyli tylko 6 klas podstawówki, które zaliczył w Polsce rotfl
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2007-05-11, 20:56   

ech... specjalnie zamieściłem nie tyle cytat, co wręcz przepisałem tekst z NGM, żeby wywołać polemikę - ale nie chodziło mi o błędy autorki ciekawostki - cóż - od kiedy Martyna Wojciechowska została Naczelną Redaktor Magazynu - błędów (i to róznorakich) jest jak gdyby więcej :/ - niestety czytam i konfrontuję to to z innymi publikacjami - i jest to prawda, ale nie o to chodzi... chodzi o imiona - i stąd ten temat.

Nie wiem na ile cytat z profesora Wojciecha Burszty jest prawdziwy, ale jest co najmniej problematyczny :)

Przynajmniej w moim otoczeniu jest trochę bowiem więcej Katarzyn i Małgorzat niż Julii oraz Michałów i Krzysztofów niż Jakubów.

Nie wiem również skąd wynika przekonanie, że Julia/ Wiktoria i Jakub/ Kacper są imionami akurat odpowiadającymi trendom tworzącej się "klasy średniej", której u nas akurat nie ma i prędko nie będzie oraz niekoniecznie jestem przekonany do tego, że Julia, Kacper, Oliwia, Jakub czy Szymon są imionami identyfikowalnymi z naszą tradycją, zwłaszcza szlachecką... bardziej niż Anna i Tadeusz :)

A chwilowym modom i tak ulegamy... tak jak wszyscy.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-05-11, 21:19   

wynika to z badań terenowych - ankietowych, wywiadow, statystyk a także obserwacji czyli z tzw żródeł. rotfl :P
A Wojtek B. zna się na tym dopsz... wszak to synek śp.Józka Burszty - starego polskiego etnografa, który teren dobrze znał ;)
_________________
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2007-05-11, 21:38   

Nie umiem się wypowiedzieć, ale lata ok. 75-80 to faktycznie same Anny. W mojej rodzinie dziewczyn z tamtego okresu o imieniu Anna jest już trzy.
Kiedy cztery lata temu byłam bierzmowana wśród żeńskich imion królowała właśnie Julia i Wiktoria. I dziwnie się na mnie patrzyli, gdy powiedziałam, że wybrałam Teresę.
Ale wiem na pewno, ze swoim dzieciom nie będę dawać modnych imion :)
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2007-05-11, 22:56   

Myszor napisał/a:
Ale wiem na pewno, ze swoim dzieciom nie będę dawać modnych imion


i bardzo dobrze :) , najlepsze są imiona ponadczasowe, zawsze i wszędzie pasujące do każdej sytuacji. Zawsze będące uniwersalnymi - i faktycznie, nie powodujacymi u dzieci żadnych, ale to żadnych kompleksów czy zahamowań.

Dla mnie - przepraszam - ale Julia czy Jakub, są tak nasze, tak tradycyjne, tak nawiązujące do naszych tradycji kulturowych, jak nie przymierzając pieprz i wanilia.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
bodzio 
Bibliotekarz


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 268
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2007-05-12, 07:53   

piwko3 napisał/a:
pieprz i wanilia
no co Ty, Toni Halika nie lubisz? :D
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2007-05-12, 10:13   

bodzio napisał/a:
no co Ty, Toni Halika nie lubisz?


bardzo lubię :)
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2007-05-12, 20:29   

No nie przesadzajmy, Jakub był już dawno w Polsce... Z Julią i Oliwią sprawa ma się zupełnie inaczej, takie sobie dla mnie te imiona.
Też nie zamierzam ulegać modzie, ale przy okazji dziecku nie dam staropolskich imion typu Władysław, Kazimierz, czy coś w tym guście, bo mi się nie podobają po prostu. W dodatku moje dzieci będą musiały mieć imiona, które bez problemu są wymawiane i w Polsce, i w krajach anglojęzycznych.
Z tego co wyczytałam w tej chwili "Jakub" w Polsce jest znany i używany od XIII wieku - także trochę historii ma :P
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2007-05-13, 16:40   

Władysław ma na imię mój dziadziuś, ale jako tako nie podoba mi się to imię. Tzn. może nie, że nie podoba mi sie, ale jest właśnie takie... hmm... Dziecka nie wyobrażam sobie o takim imieniu.
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2007-05-13, 19:40   

moja babcia najukochańsza jest Władysława :/
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2007-05-13, 20:12   

I tak niektórzy beda nadawac maluchom imiona takie jak Staś, Władek ;)

Moim zdaniem nie ma nad czym dyskutowac, bo i tak kazdy da takie imie które mu sie spodoba :) Może i za modą pójdzie ale będzie sie podobać.
_________________
...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group