Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Piątek 13-go
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2016-03-26, 14:20   Piątek 13-go

Piątek 13-go:

Właśnie się dowiedziałem skąd się wzięło fatum piątka 13-go... Otóż w piątek, 13-go właśnie, października 1307 roku doszło do masowych aresztowań templariuszy przez żołdaków króla Filipa IV Pięknego który to był u nich niemiłosiernie zadłużony.



Cytat:
Templariuszy oskarżono o herezję, świętokradztwo, innowierstwo, czary, rozpustę, kult bożka Bafometa, odstępstwo od wiary i spiskowanie z Saracenami. Po trwającym 4 lata procesie będący pod wpływem królów Francji sobór w Vienne zdecydował o kasacie zakonu templariuszy. Jego majątki we Francji zostały skonfiskowane, wielu templariuszy poniosło śmierć przez spalenie na stosie, w tym wielki mistrz Jakub de Molay i 54 innych dostojników zakonnych...


Nie wiedziałem tego wcześniej... może dlatego, że nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Piątek 13-go był i już... :mysli:

Templariusze
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2016-03-26, 22:14   

ciekawe :)
_________________
...
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-04-01, 22:20   

... acz nie do konca prawdziwe - chociaz czesto podawane. Sa liczne wzmianki w niektorych kulturach, iz "fatum" istnialo dlugo przed czarnym piatkiem templariuszy ...
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-04-02, 18:39   

Faktycznie, wg legendy, albo historii - Jakuba de Molay postawiono przed sądem w piątek 13. Ale ani sąd nie był w tym czasie rozstrzygnięty, ani tortury, ani stosy się nie odbywały, więc myślę, że to historia przypisana temu wydarzeniu i dniu od tak z ... palca wzięta.

Ale przy okazji tematu zachęcam do lektury Maurice Druon "Królowie Przeklęci", która właśnie opowiada jak Wielki Mistrz Templariuszy, płonąc na stosie przeklął Króla Francji Filipa IV Pięknego, papieża (który również skazał go na stos), oraz w zasadzie potomków króla Filipa - bo ta dynastia okazała się naprawdę, jak pisze autor cyklu "Królami przeklętymi". Bardzo dobre książki. A przy okazji poznajemy kawałek historii Francji, nie wyssany z palca, ale prawdziwy, a napisany jak książka przygodowa. Polecam.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group