Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Miéville China
Autor Wiadomość
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-06-28, 20:18   Miéville China



China Tom Miéville (ur. 6 września 1972 w Norwich) - angielski pisarz i polityk, z wykształcenia antropolog kultury. Uważany za twórcę nowego gatunku fantastyki, łamiącego konwencje i naprowadzającego wyobraźnię na nowe tory, pozbawione wpływu pana Tolkiena - The New Weird. China jest również aktywnym politykiem lewicowym, socjalistą a nawet trockistą. Swoimi literackimi "bohaterami" nazywa M. Johna Harrisona, Michaela de Larrabeiti, Michaela Moorcocka, Thomasa Discha, Charlesa Williamsa, Tima Powersa i J.G. Ballarda, ale często wspomina też o wpływach na Jego osobę H.P Lovercrofta, Merrvyna Peake'a i Gene'a Wolfa. Miéville uwielbiał w młodości grywać w gry typu "Dungeons&Dragons", co również wpłynęło na jego twórczość, bo w swej słynnej powieści "Dworzec Perdido", obok ukazania tencencji do systematyzowania magii i technologii, zawarł ukłon w stronę bohaterów zainteresowanych wyłącznie "złotem i doświadczeniem". Również jego ultralewicowe poglądy polityczne odcisnęły się na jego twórczości, co widać zwłaszcza w książce "Iron Council", ostatniej powieści, której akcja dzieje się w stworzonym przez Miéville'a świecie Bas-Lag.


Twórczość

Książki

King Rat (1998)

Świat "Bas-Lag":
Dworzec Perdido (Perdido Street Station, 2000)
Blizna (The Scar, 2002)
Iron Council (2004)

Un Lun Dun (2007)
Kraken (prawdopodobny tytuł, zapowiedź na 2010 rok)

Opowiadania

"Highway Sixty One Revisited" (Young Words, 1986)
"Looking for Jake" (Neonlit Vol. 1, edited by Nicholas Royle, 1999)
"Different Skies" (Brit-pulp!, edited by Tony White, 1999)
"An End to Hunger" (Book of Internet Stories, edited by Maxim Jakubowski, 2000)
"Details" (The Children of Cthulhu, edited by John Pelan and Benjamin Adams, 2002)
"Familiar" (Conjunctions: 39, The New Wave Fabulists, edited by Peter Straub, 2002)
"Buscard's Murrain" (The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases, edited by Jeff VanderMeer and Mark Roberts, 2003)
"Reports of Certain Events in London" (McSweeney's Enchanted Chamber of Astonishing Stories, edited by Michael Chabon, 2004)

Zbiory opowiadań

Looking for Jake (2005)

Twórczość non-fiction

"M.R. James and the Quantum Vampire: Weird; Hauntological: Versus and/or and and/or or?", Collapse, 2008
Between Equal Rights: A Marxist Theory of International Law, 2005
"At the Mountains of Madness: An Introduction", 2005
"The Borribles: An Introduction", 2001

"Nowa Fantastyka" wydrukowała ostatnio kilka jego opowiadań. W numerze 1/2008 można znaleźć wywiad z Autorem. :)

Nagrody

Powieść "King rat" - nominowana była do Bram Stoker Award i International Horror Guild Aword
Powieść "Dworzec Perdido" - otrzymał Arthur C. Clarke Award i był nominowany do Hugo, Nebuli i World Fantasy Award
Powieść "The scar" - otrzymał "British Fantasy Award i był nominowany do Hugo, A. C. Clarke Award i World Fantasy Award.
Powieść "Iron Council" - otrzymał A. C. Clarke Award i był nominowany do Hugo i World Fantasy Award.
Za opowiadanie "Reports of Certain Events in London" był nominowany do World Fantasy Award.
Za "Un Lun Dun" dostał Locus Magazine Award, kilka dni temu, za najlepszą powieść dla młodych czytelników.

Źródło: Wikipedia.

Pomocne linki:
1. Wikipedia
2. Unofficial Website of China Miéville
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2008-06-29, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-06-28, 21:05   

nie chce robic off ale musze wyjasnic bo mnie krwia zalewa...

Przeczytałam ze "z wykształcenia antropolog" i toz samo jest napisane w wiki, ale...jak przeczytałam to wszystko o nim, co tu kolega zapodał to mi jaks pod biologa specjaliste od kosci nie pasi. Bo "antropolog" takie własnie u nas ma znaczenie.

Istnieje tez pojecie antropolog kultury, które czesto jest mylnie utozsamiane z etnografem czy etnologiem tudziez socjologieml ub kulturoznawca. A w sumie łaczy te wszystkie pojecia i jeszcze podłoze historyczne sobie dodaje. Ale zdecydowanie mu blizej do kultury czy literatury niz do faceta od szkieletow zwanego antropologiem.

I wydaje mnie sie ze pisarz, o ktorym mowimy nie moze byc antropologiem w znaczeniu polskim tego słowa czyli badaczem szkieletow.
Ci co mnie znają wiedza dlaczego krwia mnie zalewa :>

Wiec ja prosze znających dobrze jezyk anglijski, by mnie i innym czytającym sprecyzowali czy to antropolog(biolog zajmujacy sie badanem anatomii kosci) czy antropolog kultury(kulturoznawca, socjolog, etnolog). Bo ten kolczyk w uchu i ogolne podejscie do zycia bardziej mi na kulturoznawce czyli antropologa kultury pasują :>
Antropolog nie tworzy nowych swiatow ale mierzy kosci!!!
_________________
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-06-28, 21:30   

Angielska Wiki napisał/a:
Miéville acquired a B.A. in social anthropology from Cambridge in 1994, and a Master's with distinction and PhD in International Relations from the London School of Economics, the latter in 2001. Miéville has also held a Frank Knox fellowship at Harvard.[1] A book version of his PhD thesis, titled Between Equal Rights: A Marxist Theory of International Law, was published in the UK in 2005 by Brill in their "Historical Materialism" series, and in the U.S. in 2006 by Haymarket Books.


Mądra angielska Wiki napisał/a:
Social anthropology is the branch of anthropology that studies how currently living human beings behave in social groups.


Więc nie mierzył kości tylko parał się raczej socjologią, politologią i ekonomią ;)

Co do twórczości samego Mieville'a to ciężko mi napisać cokolwiek więcej niż to co wyskrobałem w recenzji Dworca Perdido. Jedno wiem na pewno, zdecydowanie warto znać, a sam się powoli rozglądam za jego kolejną powieścią z świata Bas-Lag, czyli Blizną.
Z tego co widziałem w necie ostatnią powieść z tego cyklu - Iron Council miał w planach Zysk, a Un Lun Dun ukaże się jeszcze w tym roku nakładem MAGa. Kilka jego opowiadań można też znaleźć w poszczególnych tomach antologii Kroki w nieznane.

POLECAM :!:

:)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-06-28, 21:39   

Przyznaję, że sprawa antropologa mogła wyniknąć stąd, że początek biogramu brałem z polskiej wikipedii, natomiast resztę tłumaczyłem z angielskiej i nie wracałem do początku. :-?

Natomiast już sam widok liczby nominacji i nagród jest najlepszą rekomendacją. :)
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-06-28, 22:06   

dzieki bardzo :) * za wyjasnienia.
Wiec on jest antropolog kultury :D co zreszta moj wredny nos wyczaił i stąd moje dociekania. I bardzo poprsze Tomku abys to podmienił w pierwszej wypowiedzi co spowoduje mozliwosc usuniecia dalszych naszych postow ;)

A jesli tworca ksiazek jest antropolog kultury to ja te ksiazki polecam. Chyba ze w tamtych rejonach to jednak oznacza cos zupełnie innego. W kazdym razie Ursula Le Guin, jest córką słynnego antropologa kultury Alfreda Kroebera -i dzieki tej wyniesionej z domu wiedzy wykorzystuje koncepcje antropologiczne w swoich książkach fantazy. Ksiazki zupełnie innego typu pisze chyba najbardziej znany nam wspołczesny polski antropolog kultury Ludwik Stomma . I na nim sie tez nie zawiedziemy :)

Miejmy nadzieję , ze ten pan dorósł do tego by go stawiac z nimi na jednej pólce :)
_________________
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-06-29, 14:04   

Nefra napisał/a:
bardzo poprsze Tomku abys to podmienił w pierwszej wypowiedzi co spowoduje mozliwosc usuniecia dalszych naszych postow
Zmieniłem.
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-07-08, 21:19   

Usuwać tych postów nie będę, bo to cenna wiedza co ten Pan naprawdę kończył. Faktycznie chyba się to przeniosło na jego twórczość.
W Dworcu Perdido chyba nie zdążył opisać tego miasta tak jakby chciał i ja liczę na to, że w kolejnych powieściach osadzonych w tym świecie więcej będzie właśnie o funkcjonowaniu samego miasta. Poczytałbym chętnie o polityce, zarządzaniu metropolią i systemie penitencjarnym, który tutaj jest bardzo ciekawy i miesza się nawet z światem nauki.

EDIT:

A w poprzedni czwartek w Radiu Kraków była audycja o twórczości Mieville'a. Do ściągnięcia tu :arrow: http://www3.radiokrakow.p...powrotem550.mp3
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2009-06-05, 08:35   

Za Katedrą:
Cytat:

"Żelazna rada" Chiny Miéville'a prawdopodobnie ukaże się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka na przełomie lipca i sierpnia.


Jakoś nie chce mi się w to wierzyć...
_________________

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-08-13, 08:47   



Źródło: MadMill

EDIT:

Dziś na katedrze pojawiła się informacja o tym, że Zysk na przełomie września i października planuje dodrukować nowe egzemplarze Dworca Perdido. Jeśli to się okaże prawdą to cały cykl Bas-Lag można będzie na jesieni kupić po cenach okładkowych.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-08-13, 09:16   

Wystawiaj swoja starą książkę a nie chrzanisz :P
_________________
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-08-13, 09:20   

Raz, że się trochę boję, że Zysk jednak da ciała, a dwa, że będę ją miał dopiero w sobotę :-P Ale kusi mnie, żeby rzucić z Kup teraz za 80 Zł :D
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-08-13, 09:27   

Zwlekaj z wysyłką, a jak Zysk nie wyda powiesz, że uszkodzona bardzo i oddasz kasę xD
_________________
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-10-13, 20:22   

Na stronie Zysku pojawił się Dworzec Perdido. Podobno dodruk liczny nie jest, więc jeśli ktoś chce kupić to polecam się pospieszyć. Ja w celach spekulacyjnych nabywam ;-)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2009-10-13, 21:32   

Super wiadomość :) Grrrr. Tylko....Czemu w momencie jak ja nie mam kasy :placze:
_________________

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2014-12-16, 21:30   

Tytuł ostatniej książki Mieville'a - Railsea przetłumaczyli u nas na Toromorze :D
Sama książka słabiutka.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group