Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 12:19
Lem Stanisław- Katar
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-08-06, 19:30   Lem Stanisław- Katar

"Katar" kolejna z mniej technicznych powieści Lema. Stylem nawiązuje do powieści sensacyjnej, detektywistycznej

Bohater, były astronauta, bierze udział w śledztwie zajmującym sie serią tajemniczych samobójstw. Kilka osób, podczas pobytu we Włoszech na wakacjach, mężczyźni w średnim wieku, po okresie dziwnych zachowań popełniło samobójstwo... Poszczególne przypadki są do siebie podobne w kilku szczegółach, ale przyczyna początkowo jest trudna do rozwikłania...

Sam Lem tak tłumaczył przyczyny powstania tej powieści:

Cytat:
Śledztwo nie kontentuje mnie w pełni, chociaż jest całkiem przyzwoicie napisane i stwarza spore napięcie. Po prostu zakończenie jest złamaniem wzorca gatunkowego i wdrapaniem się na wysokiego konia, gdyż dorobiona jest tam relatywizująca filozofijka, pokazująca, że mogło być tak, ale mogło też być inaczej. Katar jest lepszy, bo wiarygodny. Sam jestem mu gotów dać wiarę. Nawet w kategoriach naturalizmu i wiarygodności naiwnej jest to lepiej zrobione. A moje przywiązanie do tego pomysłu bierze się po prostu stąd, że zawsze miałem maniakalny stosunek do tego, co potrafi zdziałać przypadek, koincydencja, ślepy traf czy Los.



Może dlatego, że nie jestem wielką fanką kryminałów w stylu Agaty Christie, a może dlatego, że mimowolnie "zaszufladkowałam" Lema jako pisarza sf, to te powieści jakoś tak mi niespecjalnie się podobają.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group