Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 12:40
Falcones Ildefonso - "Katedra w Barcelonie"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2007-08-22, 16:41   Falcones Ildefonso - "Katedra w Barcelonie"

Książka ta jest napisaną z ogromnym rozmachem powieścią historyczną z fabułą umiejscowioną w Katalonii XIV wieku. Już w kilka miesięcy po wydaniu została ogłoszona najwspanialszą powieścią hiszpańską ostatnich lat i ja w pełni się zgadzam z ta opinią.

Opowiada ona o losach Arnaua Estanyola, syna chłopa pańszczyźnianego. Ojciec głównego bohatera, Bernat Estanyol, uciekł ze swym synem przed okrutnym panem pańszczyźnianym do Barcelony, bowiem mieszkańcy tego miasta mieli wyjątkowe prawo nadane im przez króla - kto przemieszkał rok i jeden dzień w Barcelonie stawał się wolnym człowiekiem. Zarówno Bernata, jak i jego syna Arnaua, spotkała w tym mieście nie tylko rodość z wolności, ale także uciemiężenie i nienawiść. Arnau już od dzieciństwa traktowany był przez krewnych swego ojca źle, ale pomimo (a może dzięki temu) wyrósł na wspaniałego i prawego człowieka...
Los Arnaua zmieszał się nierozerwanie z historią budowy obiektu wielkiego kultu maryjnego mieszkańców ubogiej dzielnicy barcelońskiej Ribera - kościoła Santa Maria del Mar, budowanego przez wiele lat przez ubogich ludzi morza dla swej Madonny. Również nasz bohater, Arnau, początkowo jako nastoletni tragarz portowy, bastaix, a później postawiony w wielu innych rolach, w których stawiało go życie, zawsze wspierał budowę tej wspaniałej świątyni.

"Katedra w Barcelonie" jest debiutem Ildefonso Falconesa, będącego na codzień adwokatem. Praca nad tą książką zajęła mu pięć lat i wymagała od niego szerokich studiów nad historią średniowiecza w Katalonii. Autor wymalował w tej ksiażce swym lekkim piórem wspaniały obraz średniowiecznej Katalonii, urodę wspaniałych zakątków tej czarownej okolicy i pełną panoramę mieszkańców, począwszy od biedoty mieszkającej kątem w obcym domu, przez mieszczan barcelońskich aż po sposób zachowania i charakter szlachty i magnaterii tego kraju. Książka to zaiste wspaniała i szczerze polecam ja wszystkim, będąc pewnym, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie...

Ocena: 10/10. :brawo:

PS. O katedrze tej można poczytać i obejrzeć sobie jej zdjęcia między innymi w Wikipedii. Jest piękna. :)
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
angel 
Znikopis
Devilka


Pomogła: 5 razy
Wiek: 105
Dołączyła: 23 Cze 2007
Posty: 5593
Skąd: z co piątej kinderniespodzianki
Wysłany: 2008-06-28, 08:30   

Przeczytałam a raczej pochłonełam ''Katedrę'' zgadzam sie w pełni z opinia Tomka Książka jest świetnie napisana w duzym stopniu oparta na rzeczywistych wydarzeniach .
Jednak strasznym zgrzytem były dla mnie opisane tam sceny erotyczne .Autor niepotrzebnie je tam umiescił ,wydały mi sie całkowicie nierealne jak na tamte czasy ,smieszne i całkowicie nie pasowały do powieści

ocena 10 z minusem /10
_________________
.. kobieta jest tym bardziej anielska im ma więcej diabła w sobie .....

http://przepisyzestaregozeszytu.blogspot.com/
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-06-28, 22:15   

dzieki Wam za te recenzje - myslałam o tj ksiazce ale jakos...dystans czułam... a po przeczytaniu tych recenzji wiem ze po nia siegne.
Tylko czy warto ja kupowac by miec na pólce czy lepiej pozyczyc na jedno przeczytanie? Czy to jedna z tych do ktorych sie wraca ?
_________________
 
 
angel 
Znikopis
Devilka


Pomogła: 5 razy
Wiek: 105
Dołączyła: 23 Cze 2007
Posty: 5593
Skąd: z co piątej kinderniespodzianki
Wysłany: 2008-06-28, 22:29   

Mimo wszystko przeczytałabym ja jeszcze raz kiedys w przyszlości . Czy bym kupiła na stałe nie wiem ,wolałabym juz dostać w prezencie
_________________
.. kobieta jest tym bardziej anielska im ma więcej diabła w sobie .....

http://przepisyzestaregozeszytu.blogspot.com/
 
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-06-29, 16:10   

Już kiedyś dałem jedną Komuś w prezencie, nie licz na replay, Justynko. :mlot: lol


A na poważnie - cieszę się, że Ci się podobała, Angelko. :mrgreen:
Myślę, że ona należy do książek, które lepiej mieć, niż tylko raz przeczytać, Neferko. :)
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2008-06-29, 16:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-06-29, 16:41   

dzieki ;) lubie końkretne info :D
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group