Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2007-10-13, 12:14
Le Guin Ursula - Jesteśmy snem
Autor Wiadomość
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-07, 19:07   Le Guin Ursula - Jesteśmy snem

Science
Onirologia jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem snów. Przy pomocy elektroencefalografu można badać aktywność mózgu człowieka, a wyniki tych badań wskazały, że w stan śnienia, w którym pojawiają się marzenia senne wchodzimy cztery – pięć razy w ciągu nocy i stany te trwają mniej więcej kwadrans. Aktywność naszego mózgu w czasie snu wcale nie spada znacząco w porównaniu z tym jak pracuje on na jawie.

Fiction
George Orr wpada w kłopoty, kiedy wychodzi na jaw, że korzystając z kart leków innych osób nielegalnie zdobywa leki, którymi chce „zabijać” sny. Ponieważ wyłudzał je dla siebie, a nie handlował nimi, karą nie jest więzienie, a jedynie terapia. Trafia do doktora Wiliama Habera, jednego z najlepszych onirologów w kraju.
Dlaczego Orr boi się własnych snów? Bo jego sny zmieniają rzeczywistości i wpływają na jawę. Haber początkowo bierze go za wariata, ale po pierwszej sesji widzi, że to, o czym mówi George to prawda i postanawia ten jego „dar” zbadać… A potem wykorzystać.

Le Guin przybliża nam coś, o czym większość z nas ma pewnie niewielkie pojęcie. W tej książce, ustami Habera, przekazuje naukowy opis tego, czym jest sen. „Jesteśmy snem” została wydana w 1971 roku i nie wiem jak duży postęp osiągnęła od tego czasu onirologia, ale z tego, co udało mi się wyczytać można powiedzieć, że analiza snu w wykonaniu Le Guin jest ciągle aktualna.

To jeden plus tej książki. Wzbudziła we mnie zainteresowanie i sprawiła, że od razu przekopałem angielską Wikipedię (bo nasza na ten temat milczy), żeby dowiedzieć się więcej. Literacko jest jak zwykle u Le Guin, czyli genialnie. Dla mnie jest to opis zachowania człowieka, którego zrządzenie losu obdarzyło władzą. Władzą absolutną, bo zdolnością zmieniania rzeczywistości według własnego uznania. Mamy tu z jednej strony poczucie odpowiedzialności, strach i bezradność, a z drugiej naukową pasję, poczucie „misji” i pychę. Wszystko wywołane władzą.

Książkę czyta się świetnie, jest niesamowicie wciągająca i z napięciem czeka się na to jak będzie wyglądała rzeczywistość po kolejnym śnie Orra. Ciekawie stworzone charaktery, mocna dawka nauki i styl Le Guin.

Moja ocena: 5/6
Polecam
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group