Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: angel
2007-10-27, 09:00
Greene Graham "Trzeci człowiek. Stracone złudzenia
Autor Wiadomość
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-10-03, 01:00   Greene Graham "Trzeci człowiek. Stracone złudzenia

"Trzeci człowiek. Stracone złudzenia"

Ksiazka składa sie z dwu opowiadań - tak jak w tytule.
Bardzo miło mnie zaskoczyła - dawno nie czytałam literatury z "tego klimatu". To jakby czarne kryminały nasuwajace od razu na myśl Marlowe czy Cassablancę. Dziwne poplątane wątki, chmurne klimaty i wymięte płaszcze, przesłuchujący policjanci...

I bardzo ciekawa konwecja z narratorem, którym jest policjant opowiadający juz z dystansu czasu tę historię.

Pierwsze opowiadanie obudziło we mnie refleksję...jak to jest z tymi przyjaźniami z dzieciństwa? Ostatnio doszłam do wniosku, ze wszyscy ludzie których znamy jeszcze ze szkoły to są jakies sprawdzone osoby... znamy ich na tyle, ze jestesmy w stanie przewidziec ich ruchy, reakcje w róznych sytuacjach - daja nam przez to poczucie bezpieczeństwa. I tu w ksiazce ten sam przypadek, ale... no własnie... czy to mozliwe ze ten od zawsze znany przyjaciel az tak sie odmienił? Czy też wszyscy kłamią? :>

A drugiee opowiadanie - dośc mocne jak dla mnie, bo dziecko wsadzone jako świadek zbrodni i jego przezycia z tym związane nie są fajne. Na szczęście Greene pisze językiem na tyle giętkim by dało sie gładko nad tym przepłynąc, a skupić na wspaniałym postrzeganiem świata przez dziecko: swiat dzieci - czyli to co znam, potrafię rozumiem i akceptuję oraz swiat dorosłych - zupełnie abstrakcyjny i niezrozumiały, gdzie nie pada pytanie "dlaczego" ale "co/kto to w ogóle jest". No i oczywiscie moment przenikniecia (pomieszania) się tych dwóch swiatów musi przynieśc straszne konsekwencje. A jakie - to proponuje doczytac ;)


Zaciekawiła mnie proza tego autora... mogłby ktoś znajacy choć jedną jego ksiazkę dodać słówko? Będę wdzięczna :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez angel 2007-10-27, 08:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Asht 
Brudnopis

Dołączył: 12 Cze 2007
Posty: 1
Wysłany: 2007-11-13, 02:49   

"Sedno sprawy" mogę polecić. To chyba najbardziej znana książka Greene'a (szerzej o niej w tym miejscu:http://www.biblionetka.pl/ks.asp?id=7505) i tak się składa, że nie przereklamowana. Do tego jeszcze "Naszego człowieka w Hawanie" i "Czynnik ludzki" też zdecydowanie warto. Wszystkie trzy świetne. Jeśli podobały Ci się tamte dwa opowiadania, to te książki też powinny. Sam od jakiegoś czasu chcę przeczytać coś więcej Greene'a, ale no nie udaje się coś, cały czas knigi innych autorów pod nos mi trafiają.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group