Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: angel
2007-10-27, 08:28
Dukaj Jacek
Autor Wiadomość
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-13, 12:00   Dukaj Jacek

Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował opowiadaniem Złota galera, opublikowanym w lutym 1990 w miesięczniku "Fantastyka", napisanym gdy miał 14 lat. Kolejne jego opowiadania ukazywały się drukiem w magazynie literackim "Fenix" oraz "Nowa Fantastyka". W 1997 r. wyszedł debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn.

Dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem Zajdla za rok 2000 za opowiadanie Katedra, za rok 2001 za powieść Czarne oceany, za rok 2003 za powieść Inne pieśni oraz za rok 2004 za powieść Perfekcyjna niedoskonałość. Film animowany Tomasza Bagińskiego Katedra na podstawie opowiadania Dukaja został w 2003 roku nominowany do Oscara. W przygotowaniu jest film Bagińskiego na podstawie kolejnego opowiadania Dukaja - Ruch generała. Oprócz pierwszego wydania Xavrasa Wyżryna, okładki wszystkich książek Dukaja są autorstwa Bagińskiego. Dukaj trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu Polityki.

Teksty publicystyczne i recenzje Dukaja publikowane były w "Nowej Fantastyce", "SFinksie", "Miesięczniku", Framzecie", "Fantomie", "Feniksie" "Science Fiction", "Super Fantastyka Powieść", "Czasie Fantastyki".

Opowiadania Dukaja przetłumaczone zostały na język angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. Złota Galera ukazała się w języku angielskim w antologii The Dedalus Book of Polish Fantasy, tłumaczona przez Wieśka Powagę. Ruch Generała oraz fragmenty Katedry zostały przetłumaczone na angielski przez Michaela Kandela, jednak jak na razie nie zostały wydane, poza fragmentami dostępnymi w Internecie.

Bibliografia
Zbiory opowiadań
* W kraju niewiernych (SuperNOWA 2000, opowiadania: Ruch Generała, IACTE, Irrehaare, Muchobójca, Ziemia Chrystusa, Katedra, Medjugorje, In partibus infidelium)
* Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe (Wydawnictwo Literackie 2004, wznowienie wydanej wcześniej wspólnie z powieścią Zanim noc powieści Xavras Wyżryn oraz trzy opowiadania: Sprawa Rudryka Z., Przyjaciel prawdy, Gotyk)

Powieści
* Xavras Wyżryn (W: Xavras Wyżryn, SuperNOWA 1997)
* Zanim noc (W: Xavras Wyżryn, SuperNOWA 1997)
* Aguerre w świcie (mikropowieść opublikowana w antologii Wizje Alternatywne 3, Solaris 2001)
* Czarne oceany (SuperNOWA 2001)
* Córka łupieżcy (mikropowieść opublikowana w antologii Wizje Alternatywne 4, Solaris 2002)
* Extensa (Wydawnictwo Literackie 2002)
* Inne pieśni (Wydawnictwo Literackie 2003)
* Perfekcyjna niedoskonałość - Pierwsza tercja Progresu (Wydawnictwo Literackie] 2004)

W przygotowaniu
* Lód (Wydawnictwo Literackie przełom listopada i grudnia 2007)
* Król Bólu (Wydawnictwo Literackie 2008, w zbiorze znajdą się najprawdopodobniej opowiadania: Szkoła, Aguerre w świcie, Serce Mroku, Król Bólu i pasikonik, Afryka, Piołunnik, Stroiciel luster)
* Chrześcijanin kwantowy
* Druga tercja Progresu
* Trzecia tercja Progresu
* Baśń
* Interversum
* Żelazne jaskółki
* 19, 180
* Horror

Opowiadania
* Złota Galera ("Fantastyka" 2/1990, antologia Jawnogrzesznica, antologia Miłosne dotknięcie nowego wieku, antologia The Dedalus Book of Polish Fantasy)
* Śmierć matadora ("Nowa Fantastyka" 1/1991, antologia Co większe muchy)
* Opętani ("Fenix" 1/1991)
* Książę mroku musi umrzeć ("Nowa Fantastyka" 12/1991, węgierskie czasopismo "Galaktika" 7/1992)
* Korporacja Mesjasz (antologia Czarna Msza, Rebis 1992)
* Panie, pobłogosław morderców ("Fenix" 2/1993)
* Wszystkie nasze ciemne sprawy ("Voyager" #6)
* Irrehaare ("Nowa Fantastyka" 6,7/1995, zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* Wielkie podzielenie ("Nowa Fantastyka" 3/1996)
* Szkoła ("Nowa Fantastyka" 11/1996, zbiór opowiadań Król Bólu)
* Ziemia Chrystusa (antologia Wizje alternatywne 2, Zysk i S-ka 1997, zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* IACTE (antologia Wizje alternatywne 2, Zysk i S-ka 1997, zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* Ponieważ kot (antologia Trzynaście kotów)
* Serce Mroku ("Nowa Fantastyka" 11/1998, zbiór opowiadań "Król Bólu")
* Ruch Generała (zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* Muchobójca (zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* Katedra (zbiór opowiadań W kraju niewiernych, album Katedra, czeskie czasopismo Ikarie 11/2002)
* Medjugorje (zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* In partibus infidelium (zbiór opowiadań W kraju niewiernych)
* W bibliotece (magazyn sieciowy Srebrny Glob 08/08/2000)
* Sierpniowa noc ("Esensja" 8/2001)
* Gotyk (antologia Strefa Mroku, zbiór Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe)
* Sprawa Rudryka Z. (zbiór Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe)
* Przyjaciel prawdy. Dialog idei (zbiór Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe)
* Crux (antologia PL+50. Historie przyszłości, Wydawnictwo Literackie 2004)
________________________________________________________

Cóż - jak dla mnie najlepszy współczesny pisarz s-f. W posługiwaniu się językiem osiągnął mistrzostwo. Podobno jest trudny i ciężki - ja jego książki chłonę wzdychając z rozmarzeniem. Pozostaje mi zaprosić do dyskusji.


Gdyby ktoś nie znał a był zainteresowany fragmencik "Innych Pieśni"
_________________
Silva hevsum
Ostatnio zmieniony przez angel 2007-10-27, 10:12, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-13, 12:04   

Hadrian Nabokov napisał/a:
Cóż - jak dla mnie najlepszy współczesny pisarz s-f.

Polski, czy w ogóle? Jeśli polski to jestem skłonny przyznać rację, bo w zalewie naszej szmiry Dukaj błyszczy, ale na świecie jest wielu lepszych.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
necro 
Administrator
Mistrz Straszenia


Pomógł: 18 razy
Wiek: 109
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 2699
Skąd: f451
Wysłany: 2007-09-13, 12:35   

Ja bym z checia dorwal druga i trzecia tercje progresu :>
... ale ... w przygotowaniu
whrrr.... trza by bylo pogonic kogos do roboty :bicz:

:D
_________________
"- Nie wiedziałem, że wszyscy przeszliście na buddyzm i mówicie językiem ciasteczek szczęścia."

Hamilton Peter F

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-13, 12:44   

Ja czytałem opowiadania. Chyba wszystkie, ale dawno to było i dokładnie nie pamiętam. Powieści nie czytałem żadnej. W domu na półce leżą "Czarne oceany". Może jeszcze w tym roku...
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-13, 13:47   

Czarne oceany to... gniot. Tj. w zestawieniu z konkurencją - jest to całkiem niezła powieść, ale jak na Dukaja - gniot. Początkowo powieść miała zdaje się ponad 3000 stron i ukazał się skrót, przez co efekt jest przegadany, jedynie zakończenie jest niezłe.
Co do tercji Progresu - pan Dukaj czeka na zakończenie badań nad teoriami na których maja się opierać, aby nie napisać czegoś w oparciu o coś, co za miesiąc po premierze okaże się totalną bzdurą, więc na razie nie ma co liczyć. Za to wreszcie ma ukazać się "Lód".
Jak dla mnie - najlepszy na świecie, ja przynajmniej nic lepszego nie czytałam. Polecam na pewno "Extensę" i "Inne Pieśni" :uklon: .

ps. Batou - co ty masz do rodzimych twórców? Kogo ty czytałeś, ze aż tak złe masz o nim mniemanie?
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-13, 13:56   

Hadrian Nabokov napisał/a:
Jak dla mnie - najlepszy na świecie, ja przynajmniej nic lepszego nie czytałam.

Brawurowe stwierdzenie. Ja nawet wśród polskich pisarzy znam co najmniej dwóch lepszych: Lem i Zajdel.
Hadrian Nabokov napisał/a:
Batou - co ty masz do rodzimych twórców?

Mam wiele do współcześnie piszących, a nie do wszystkich w ogóle. Próbowałem się przekonać i nie zdzierżę. Koronny przykład grafomanii, która jest opiewana w mediach i nagradzana (sic!) to np. Ziemkiewicz. Poza tym większość młóci teraz fantasy, bo napisać dobre sci-fi to już niestety inna bajka...
Hadrian Nabokov napisał/a:
Kogo ty czytałeś, ze aż tak złe masz o nim mniemanie?

Ale o nim to znaczy o kim? Bo o Dukaju mam pozytywne mniemanie. Napisałem przecież, że błyszczy. Takie "Irrehaare" to moim skromnym zdaniem jedno z najlepszych polskich opowiadań lat 90-tych.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-13, 14:39   

Ziemkiewicz - no to kontrowersyjna postać, niegdyś miał zdrowe poglądy, zdarzyło mu się napisać jakieś jedno, czy dwa dobre opowiadania [w "Czerwone dywany odmierzony krok" bodaj... coś o kopciuszku w tytule, ale nie pamiętam zbyt dobrze, to było wieki temu] - ale w chwili obecnej poszedł w komerchę. Choć przyznam, ze czytałam niegdyś jego twór, nie pamiętam tytułu, który to miał być zdaje się cyberpunkiem. Myślałam, ze padnę mi się glanami nakryję.

Co do Lema - już kiedyś pisałam - jak dla mnie to pozbawiony wizji nudziarz, który jako jeden z naprawdę nielicznych jest wstanie mnie uśpić. Do Zajdla się przymierzam już od kilku lat i jakoś, nie wiem jakim cudem!, wciąż nic nie udało mi się przeczytać... sprzysiężenie autorów blogów o HP, czy jak? Jaką powieść byś mi polecił?

Ale tak, czy owak - "Inne Pieśni" - mistrzostwo. Ten język, ten świat, niech sami za siebie mówią Kratista Illea Okrutna i Czarnoksiężnik, czarne zbroje Horrornych i skolioza tocząca serce Afryki, walka z Adonatosami i to słówko genialne: wirkawica... Ach... Chyba przeczytam to po raz kolejny...
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-13, 14:48   

Hadrian Nabokov napisał/a:
Choć przyznam, ze czytałam niegdyś jego twór, nie pamiętam tytułu, który to miał być zdaje się cyberpunkiem. Myślałam, ze padnę mi się glanami nakryję.

"Pieprzony los kataryniarza"? No ja nie miałem glanów, żeby się nimi nakryć, ale wrażenia opisałem w recenzji tej tfu... książki. Jest na forumie, starczy poszukać ;)
Hadrian Nabokov napisał/a:
Co do Lema - już kiedyś pisałam - jak dla mnie to pozbawiony wizji nudziarz, który jako jeden z naprawdę nielicznych jest wstanie mnie uśpić.

Podpadłaś na całej linii :twisted: Lem to geniusz, mistrz i nie dam kalać jego imienia :bicz:
Hadrian Nabokov napisał/a:
Jaką powieść byś mi polecił?

Zajdla? "Paradyzję", "Wyjście z cienia", "Prawo do powrotu"... wszystkie świetne.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-13, 15:09   

"Pieprzony los..." zaczęłam i rzuciłam... To o czym pisałam to było zdaje się jakieś opowiadanie, nie pamiętam już. W każdym razie dałabym jako doskonały przykład ja c-punku się NIE pisze.

A Lem - no cóż, albo się go kocha, albo nie znosi. I nie gróź mi biczykiem bo... :cry:
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-06-06, 12:52   

Nowy wywiad z Dukajem. O Lodzie i nie tylko:

http://www.polskieradio.p...tykul52399.html
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-11-19, 00:28   

Bardzo ciekawy wywiad z Dukajem. Szkoda, ze taki krótki, ale wiedzy jest tam masa, m.in. ciekawostki o Tesli i syberyjskim kapitalizmie :) Polecam :)
http://www.dukaj.pl/files...io_Krakow_1.mp3
http://www.dukaj.pl/files...io_Krakow_2.mp3
_________________
Silva hevsum
 
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-11-19, 09:08   

A tutaj nudna pogadanka - http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=6342 ;P
_________________
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-12-16, 15:18   

Wydawnictwo Literackie zapowiada na luty 2009 roku nową książkę Dukaja - Córka łupieżcy. Jak będzie więcej informacji to wrzucę do "Zapowiedzi", a na razie :arrow: http://www.wydawnictwolit...zka.php?ID=1873
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-16, 18:19   

jeśli to będzie tylko "Córka Łupieżcy" to podziękuję, mam to w Wizjach Alternatywnych 4 (razem ze świetną minipowieścią "Zwierciadło" Kossakowskiej, chyba najlepszym co napisała)
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Sharin 
Wierszokleta
Kosmogonik


Wiek: 40
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 450
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-12-16, 22:50   

Co do książki, o której wspomina Batou to wszystko zależy od jej ceny ^^ Jeżeli będzie jakaś zaporowa to ja powiem "NIE". Nie będę wydawał cenne złotówki (zwłaszcza, że kryzys idzie :P ) na pozycje, które są niepotrzebnie powielane :/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group