Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Sapkowski Andrzej
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-11-01, 18:58   Sapkowski Andrzej

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty.

Andrzej Sapkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru w Fantastyce. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku "Fantastyka"). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, słowacki, a ostatnio na angielski. Na podstawie jego literatury powstały: komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, gra fabularna.

W oparciu o cykl wiedźmiński powstaje komputerowa gra RPG, której premiera jest zapowiedziana na 2007 r. Andrzej Sapkowski jest konsultantem tego tytułu.

Pisarz ma zdecydowane poglądy polityczne, ale publicznie stara się ich nie ujawniać. Jednym z takich rzadkich przypadków był wywiad udzielony Gazecie Wyborczej podczas Polconu w 2003[1].

W roku 2005 skandal wywołała wypowiedź Sapkowskiego, że biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy – Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego. Wypowiedź ta miała miejsce podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon", w podpoznańskim Błażejewku, 27 sierpnia 2005. Według komentarzy w prasie była to wypowiedź rasistowska[2], komentarze uczestników konwentu wskazują jednak na to, że była to jedynie ironiczna prowokacja wyrwana z kontekstu

Zbiory opowiadań

* Wiedźmin (REPORTER 1990)
* Ostatnie życzenie (superNOWA 1993)
* Miecz przeznaczenia (superNOWA 1992)
* Coś się kończy, coś się zaczyna (superNOWA 2000)
* Opowieści o wiedźminie, tom 1 (Świat Książki 2002)
* Opowieści o wiedźminie, tom 2 (Świat Książki 2002)

Powieści

Saga o wiedźminie

* Krew elfów (superNOWA 1994)
* Czas pogardy (superNOWA 1995)
* Chrzest ognia (superNOWA 1996)
* Wieża jaskółki (superNOWA 1997)
* Pani jeziora (superNOWA 1999)

Trylogia o Reynevanie [edytuj]

* Narrenturm (superNOWA 2002)
* Boży bojownicy (superNOWA 2004)
* Lux perpetua (superNOWA, 2006)

Inne książki

* Oko Yrrhedesa (MAG 1995), gra fabularna
* Świat króla Artura. Maladie. (superNOWA 1995)
* Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini (superNOWA 2001)
* Historia i fantastyka (superNowa 2005), wywiad-rzeka przeprowadzony przez Stanisława Beresia

Tyle wikipedia.

Wiem, że ten pan ma spore grono zarówno przeciwników, jak i zwolenników.
Ja go lubię. Za Geralta i Yennefer, za Regisa, za Milvę...

za może momentami prostackie poczucie humoru,

Cytat:
* Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan.
* Jeżeli w ogóle ma się wybór, a nie ma się dużej wprawy, w pierwszej kolejności ocenia się nie mężczyznę, ale łóżko.
*Ponownie poczuł ogromną ochotę, by podjąć próbę ugryzienia się ze złości w tyłek.
Postęp (...) jest jak stado świń. I tak należy na ów postęp patrzeć, tak go należy oceniać. Jak stado świń łażących po gumnie i obejściu. Z faktu istnienia tego stada wypływają rozliczne korzyści. Jest golonka. Jest kiełbasa, jest słonina, są nóżki w galarecie. Słowem, są korzyści! Nie ma co tedy nosem kręcić, że wszędzie nasrane.
Przychodzi kiedyś taki czas, gdy trzeba srać, albo oswobodzić wychodek.


za bajkowy świat, który zafascynował mnie jakieś 8 lat temu, kiedy miałam z 13 lat ... Pamiętam, jak czytałam to po nocach, z wypiekami na twarzy, nie mogąc się nadziwić, jakie genialne rzeczy można wymyślić.
Dopiero potem odkryłam, ze nie on jeden tak pisze, niektórzy nawet lepiej. ale dzięki niemu zainteresowałam się fantasy...

Dużego minusa "zarobił" u mnie za trylogię husycką- bardzo mi się to nie podobało i za to, ze pozwolił na ekranizację "Wiedźmina" z Żebrowskim w roli tytułowej ;/

Teraz już trochę wyrosłam, trochę więcej przeczytałam, gusta się bardziej zmieniły i bardziej krytycznie podchodzę do jego twórczości...ale jakiś sentyment do tego pana i sagi pozostał.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kamila 2007-11-01, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zuraw 
Dziejopis
#13


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 2163
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-01-27, 23:26   

a od czego zacząć przygodę z tym panem? ale tak bardziej na luzie żeby było..
_________________
Własna niemoc jest tak niebezpieczna jak cudza przemoc.. Stanisław Jerzy Lec
 
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2009-01-27, 23:33   

od sagi o wiedzminie - potem poprawic opowiadaniami i na tym poprzestac ;)
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2009-01-27, 23:33   

Żurawku zdecydowanie na pierwszy ogień opowiadania czyli pierwsze części Sagi :) , właściwie wszystko z Sagi jest napisane na luzie :) . Ja pana Sapka uwielbiam :)

Czyli zaczynaj od "Ostatniego życzenia" - jak Ci się spodoba, to prawdopodobnie wpadłeś w sidła. Jeśli nie, to będziesz kolejnym forumowym przeciwnikiem ;)


Tysiu: "Maladie" też są fajne :D , natomiast cała ta trylogia od Narrenturmu dla mnie niezjadliwa
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-28, 01:11   

W ogóle nie zaczynać. Nudne to i sztampowe. o.O
_________________
 
 
 
Sharin 
Wierszokleta
Kosmogonik


Wiek: 40
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 450
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-01-28, 08:09   

Ja także na dzień dzisiejszy z panem Sapkowskim bym się nie zapoznawał ;)
Jeżeli do tej pory ktoś na niego nie trafił to może sobie spokojnie darować sagę o wiedźminie :P

Tak, ma alergię na tego bohatera O_o
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-28, 09:29   

Nie zaczynać, nie warto...

A a propos Sapka... podobno afera plagiatorska się szykuje bo zrzynał z Howarda (tak, tego od Conana) lol tylko cholera nie mogę znaleźć tego artykułu... :|
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2009-01-28, 11:35   

Ja się wychowałam na Sapkowskim i mi się wtedy bardzo podobał ;-)


Jak Paweł chcesz, to próbuj opowiadania. Jak Ci się nie spodoba, to na tym poprzestaniesz ;) I bedziesz mial wyrobioną opinię na jego temat.
_________________

 
 
Sharin 
Wierszokleta
Kosmogonik


Wiek: 40
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 450
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-01-28, 11:37   

Hadrianka napisał/a:
A a propos Sapka... podobno afera plagiatorska się szykuje bo zrzynał z Howarda (tak, tego od Conana) lol


O_o Teraz to mnie zwaliłaś z krzesła O_o
Marsz szukać artykułu! :P
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-28, 13:26   

żebyś wiedział, że szukam!
_________________
Silva hevsum
 
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-28, 18:00   

Sharin napisał/a:
O_o Teraz to mnie zwaliłaś z krzesła O_o
Marsz szukać artykułu!

Czy ja wiem? czytałem i to i to. Ale jak się kto bardzo się chce przyczepić i ma dobre papugi to sprawę w jakim sądzie wygra. Tylko o Conanie to nie tylko Howard pisał. A z resztą może malo spostrzegawczy jestem ale jedyna zbieżność pomiędzy oboma bohaterami to to że miecza używali. No Conana był zdecydowanie dłuższy i cięższy :-P
 
 
InterSix
Dalekopis
i to grafoman


Wiek: 51
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 795
Skąd: stąd dotąd
Wysłany: 2009-01-28, 19:30   

mmm... nawet oczy i włosy mieli inne :P róznica jak miedzy Wiśniewskim i Rubikiem :P
A Onan zdecydowanie magii nie trawił...
_________________
2008
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-28, 20:11   

Ale to nie o zrzynanie z Conana idzie! najwyraźniej nieprecyzyjnie się wypowiedziałam ;) Chodzi o jakiś inny, mało znany cykl. Nadal szukam tego artykułu.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
InterSix
Dalekopis
i to grafoman


Wiek: 51
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 795
Skąd: stąd dotąd
Wysłany: 2009-01-28, 21:04   

cykl ?
Hmmm
Bran Mak Morn - odpada, Cormac - odpada Kull - odpada... ciekawe... kto sie przy...czepia i jaki cel ? Aaaa łapie... Ostatnio Sapek gdzisik był nominowany do jakijsik zagramanicznej nagrody ? I juz trza polaczka udupic by przypadkiem nie wyszedł na piedestał...
Hadrianka napisał/a:
Nadal szukam tego artykułu.
Szukaj słońce bom na Howardzie i Sapku wychowan i podobieństw ni huhuha zima zła - nie widze. To i moze od JFK RR Bilbo Tolkiena zerżnał bo elfy są i karasnoludy ? I ćmok nawet jakiesik.
_________________
2008
 
 
Meotka 
Bajarz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Sty 2009
Posty: 1657
Wysłany: 2009-01-28, 21:35   

zdecydowanie opowiadania pierwsze :D Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia

a sagę później... jak się spodobają opowiadania
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group