Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nothomb Amélie
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-12-02, 19:35   Nothomb Amélie

Amélie Nothomb (ur. 13 sierpnia 1967 w Kobe w Japonii) – belgijska pisarka tworząca w języku francuskim.

Dzięki swojemu ojcu, który był długoletnim ambasadorem Belgii, spędziła wiele lat swojego życia poza granicami rodzinnego kraju, m.in. w Japonii, Chinach, USA, Laosie, Myanmarze i Bangladeszu. Od 1992 r. regularnie każdego roku wydawane są jej powieści.

Amélie Nothomb mówi o sobie, że chciałaby być gąbką, by mogła wszystko wchłaniać bez zmęczenia, że ze swoimi powieściami jest w ciąży, że lubi przejrzałe owoce, które sprawiają, że może "zwymiotować swoje dzieła". Przytoczone wypowiedzi wskazują na jedno: Amélie Nothomb dobrze wie, co to znaczy ekstrawagancja, wie też co to znaczy skuteczna reklama. Dodaje przy tym, że to "wszystko prawda", swoim szczególnym głosem, który podobnie jak cała jej osobowość, może zarówno uwodzić, jak i drażnić...

Cała jej rodzina wędrowała za ojcem ambasadorem po różnych krajach świata, głównie azjatyckich. Autorka często przeprowadzała się, przekonując się na własne oczy, co to znaczy wojna i bieda. Jej największą przyjaciółką przez te wszystkie lata była starsza siostra. W wieku 17 lat odkryła Europę, a dokładniej Brukselę, gdzie czuje się chyba o wiele bardziej obco niż w krajach, gdzie ojciec przebywał na placówkach dyplomatycznych.

Rozpoczęła studia na filologii romańskiej na Université Libre de Bruxelles. Miała jednak duże kłopoty z zaaklimatyzowaniem się, czemu nie sprzyjało kojarzenie jej nazwiska z pradziadkiem – politykiem skrajnej prawicy. Zrażona atmosferą wróciła do Tokio, gdzie rozpoczęła pracę w jednym z wielkich japońskich przedsiębiorstw. Przykre doświadczenia z tej pracy przedstawiła później w książce "Z pokorą i uniżeniem". Do Belgii powróciła znów w 1992 r., wtedy też wydała swoją pierwszą książkę "Higiena mordercy". Debiutancka powieść stała się szybko bestsellerem. Odtąd Amélie Nothomb może utrzymywać się dzięki swojej pasji – pisaniu książek, które wydaje regularnie co rok. Każdego dnia poświęca cztery godziny pisaniu i twierdzi, że tworzy znacznie więcej niż publikuje.

Jej styl pisarski jest pedantyczny, przy czym akcja powieści jest jednocześnie bardzo żywiołowa. Pisarka zafascynowana jest brzydotą, której to fascynacji daje upust w opisach postaci. Jej historie są aż do bólu realistyczne, ale Nothomb nie oszczędza także siebie, często kpiąc z samej siebie na łamach powieści.

Twórczość

(tytuły polskie tylko książek, które pojawiły się w Polsce, kursywą – tytuły oryginalne, rok wydania odnosi się do oryginału)

* Higiena mordercy (Hygiene de l'assassin, 1992)
* Sabotaż miłosny, (Le sabotage amoureux, 1993)
* Les combustibles, 1994
* Krasomówca (Les catilinaires, 1995)
* Peplum (Péplum, 1996)
* Attentat, 1997
* Rtęć (Mercure, 1998)
* Z pokorą i uniżeniem (Stupeur et tremblements, 1999 )
* Metafizyka rur (Métaphysique des tubes, 2000)
* Kosmetyka wroga (Cosmétique de l'ennemi, 2001)
* Słownik imion własnych (Robert des noms propres, 2002)
* Antychrysta (Antéchrista, 2003)
* Biografia głodu (Biographie de la faim, 2004)
* Kwas siarkowy (Acide sulfurique, 2005)
* Dziennik jaskółki (Journal d'Hirondelle, 2006)
* Ni d’Ève ni d’Adam, 2007

(za wiki)

Twórczość Amélie Nothomb stanowi zjawisko unikatowe także w Polsce. W latach 2000–2003 ukazało się siedem jej powieści[3]. Wszystkim towarzyszyły bardzo pochlebne recenzje krytyki zarówno na łamach prasy codziennej i pism kobiecych, ale też tygodników społeczno-kulturalnych.

Od siebie dodam, że to moje ostatnie literackie odkrycie i na chwilę obecną- mój numer jeden, jeśli chodzi o pisarzy bardziej obyczajowych.
_________________

 
 
kamka 
Skryba


Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 402
Skąd: Casablanca
Wysłany: 2007-12-04, 18:12   

Jak na razie przeczytałam tylko Metafizykę rur, ale wywarła na mnie ogromne wrażenie i mam zamiar przeczytać więcej jej książek.
_________________

 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-12-04, 18:59   

Ja przeczytałam do tej pory tylko 2 (recenzje na forum są) ale do końca roku zamierzam przeczytać większość.
_________________

 
 
kamka 
Skryba


Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 402
Skąd: Casablanca
Wysłany: 2007-12-04, 19:04   

Recenzje czytałam, zachęcające. Chyba większość, jeśli nie wszystkie to nieduże, niewiele ponad 100 stronicowe książeczki, więc pewnie zdążysz ;)
_________________

 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-12-04, 19:12   

Szybko czytam, pewnie zdążę, o ile mi przesyłki nie nawalą i wszystkie dojdą jeszcze w tym roku :)

Tak, większość ma niewiele ponad 100 stron. Ale ważna jest jakość a nie ilość ...
A "Metafizykę..." mam zamiar przeczytać jako następną, podobno to jedna z lepszych jej książek.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group