Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Carroll Jonathan
Autor Wiadomość
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2007-12-02, 19:53   Carroll Jonathan

Wykładowca literatury amerykańskiej, autor Dziecka na niebie, Zaślubin patyków i wielu innych powieści oraz zbiorów opowiadań i scenariuszy filmowych. Jest jednym z najpopularniejszych i najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. Jego twórczość określa się czasem mianem europejskiej wersji realizmu magicznego.

Elementem charakterystycznym w jego twórczości jest także to, że wiele ze stworzonych przez niego postaci występuje w kilku książkach. Najczęściej bohater epizodyczny w innej powieści staje się bohaterem pierwszoplanowym i na odwrót. Szczególny przypadek stanowi tu trylogia Crane's View obejmująca Całując ul, Zaślubiny patyków i Drewniane morze.

Pierwszą swoja powieść Carroll stworzył w wieku dwudziestu lat. Nigdy nie została jednak opublikowana. Swoje pierwsze "dorosłe" powieści napisał dopiero wtedy, gdy pracował jako nauczyciel. Nikt jednak nie był zainteresowany ich wydaniem, gdyż były jakby pomieszaniem gatunkowym. Styl Carrolla porównują niektórzy ze stylem przedstawicieli realizmu magicznego. Świat przedstawiony w jego książkach pozornie jest światem realistycznym, bliskim każdemu czytelnikowi. W miarę rozwoju fabuły pojawiają się osoby z zaświatów, elementy magii, zwierzęta mówiące ludzkim głosem itp. To właśnie nie podobało się wówczas wydawcom. Jego pierwsza powieść, Kraina Chichów ukazała się dopiero po rekomendacji Stanisława Lema w 1980 r. Carroll uczył wtedy języka angielskiego syna polskiego pisarza, Tomasza. W 1974 ukazało się jego opowiadanie pt. Hand-Me-Downs. Następnie ukazały się kolejne: Impreza u Brendy i Pokój Jane Fondy.

Do tej pory napisał 13 powieści (wszystkie opublikowano w Polsce). Wydał dodatkowo 3 zbiory opowiadań (Upiorna dłoń, Czarny koktajl i inne opowiadania, Cylinder Heidelberga) oraz scenariusz filmowy Durne serce. Ponadto publikował swoje opowiadania m.in. w Cosmopolitan i Playboyu. W roku 2006 ukazał się przetłumaczony ze strony internetowej blog autora, wydany tylko w Polsce Oko dnia.


Wybrana bibliografia

Seria powieści "Answered Prayers"

* Kraina Chichów (The Land of Laughs, 1980)
* Głos naszego cienia (Voice of Our Shadow, 1983)
* Kości księżyca {Bones of the Moon, 1987)
* Śpiąc w płomieniu (Sleeping in Flame, 1988)
* Dziecko na niebie (A Child Across the Sky, 1989)
* Muzeum Psów (Outside the Dog Museum, 1991)
* Poza ciszą (After Silence, 1992)
* Na pastwę aniołów (From the Teeth of Angels, 1993)
* Zakochany duch (Ghost in love, 2007)

Trylogia Crane's View

* Całując ul (Kissing the Beehive, 1997)
* Zaślubiny patyków (The Marriage of Sticks, 2000)
* Drewniane morze (The Wooden Sea, 2001)

Zbiory opowiadań

* Upiorna dłoń (The Panic Hand, 1989)
* Czarny koktajl (Black Cocktail, 1990)
* Cylinder Heidelberga (The Heidelberg Cylinder, 2000)

Inne

* Durne serce (The Idiot Heart, Shoes at War, 1999) - scenariusze filmowe
* Oko dnia (tylko polskie wydanie, 2006) - zapis blogu pisarza
* Białe jabłka (White Apples, 2002)
* Szklana zupa (Glass Soup, 2005)
_________________

 
 
weronik 
Bajarz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 12 Wrz 2007
Posty: 1125
Skąd: Bollywood
Wysłany: 2008-01-09, 18:53   

Kiedyś, jeszcze w liceum przeczytałam Krainę Chichów, która mnie wręcz zauroczyła. Jednak jakoś zapomniałam o Carrollu, do czasu gdy od koleżanki dostałam na gwiazdkę Zakochanego ducha :mrgreen: i na nowo poczułam potrzebę obcowania z bohaterami Carrolla. :mrgreen:
Kamila napisał/a:
Styl Carrolla porównują niektórzy ze stylem przedstawicieli realizmu magicznego. Świat przedstawiony w jego książkach pozornie jest światem realistycznym, bliskim każdemu czytelnikowi. W miarę rozwoju fabuły pojawiają się osoby z zaświatów, elementy magii, zwierzęta mówiące ludzkim głosem itp.

Wydaję mi się, że Carroll jest doskonałym obserwatorem i lubi wgłębiać się w zagmatwaną psychikę człowieka :mrgreen: Bo czymże są taka naprawdę te osoby z zaświatów itp ...? :mrgreen:
_________________
bin tere kya hai jeena, mere dil ki raani tum, meri khushiyon ka mausam.....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group