Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Paprika
Autor Wiadomość
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-12-11, 21:12   Paprika

Szukałem tego długo, ale kiedy w końcu znalazłem równie długo zwlekałem z obejrzeniem. Ale co się odwlecze…
Pojęcie o tym jakie to będzie anime można mieć słysząc jedno nazwisko. Reżyserem filmu jest Satoshi Kon – twórca raczej nieznany zachodniej publiczności, ale dla osób śledzących nowości i szukających czegoś świeżego i łamiącego schematy nie powinien być obcy. Najbardziej „popularnym” anime spod jego ręki była seria „Paranoja Agent”, którą swego czasu można było nawet oglądać w Polsce na kanale Hyper. Serial jest tak odjechany, że nawet nie podejmuję się opisywania o co w nim chodzi. Trzeba samemu to zobaczyć.

Sama Paprika też psychodelią stoi. O fabule można powiedzieć w zasadzie niewiele. Naukowcy pracujący dla dużej korporacji tworzą urządzenie pozwalające na projekcję snów. W zamyśle ma to być narzędzie w rękach psychiatrów pomagające w leczeniu chorych przez badanie ich snów i (terapeutyczną) ingerencję w ich treść. Idea szczytna, ale życie jak zwykle ją degraduje…
A potem to już jeden wielki, kolorowy sen. Wizualnie uczta dla oka. Bajeczne przeskoki między różnymi rzeczywistościami, nakładanie się na siebie snów bohaterów, przeplatanie się tych snów z światem realnym i żąglowanie na wiele sposobów powtarzającymi się motywami. Można to obejrzeć jak kryminał i zastanawiać się nad logiką następujących po sobie wydarzeń, a można zostawić to sobie na drugi seans. Polecam właśnie tak to oglądać. Olać logikę, olać fabułę, olać doszukiwanie się sensu w całości i oglądać z „otwartym umysłem”. Na analizę przyjdzie czas później…
Idealny film dla fanów Davida Lyncha i tych którzy lubią niejednoznaczność opowieści i łamanie zasad.

Polecam.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Artemis Entreri 
Wierszokleta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 577
Wysłany: 2007-12-13, 22:00   

Paranoja Agent ma jeden z najfajniejszych wełóg mnie openingów, paprika też ma fajną ścieżkę i tyle jak na razie wiem o tym anime :)
Paranoja agent: http://uk.youtube.com/watch?v=wW4bgVjcF-c
_________________
Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Napoleon
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-12-14, 22:01   

Artemis Entreri napisał/a:
Paranoja Agent ma jeden z najfajniejszych wełóg mnie openingów

A moim zdaniem to jeden z najgorszych :D Sypać tytułami z lepszą oprawą muzyczną mogę jak z rękawa. Hellsing, Bebop, że o GITS nie wspomnę ;)

Artemis Entreri napisał/a:
paprika też ma fajną ścieżkę

Nie powaliła mnie na kolana :D Muza z pierwszego "Ghost In The Shell" to mój nr 1 :)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Artemis Entreri 
Wierszokleta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 577
Wysłany: 2007-12-15, 01:24   

No wreszcie podałeś tytuły które znam dobrze, ale co się dziwi anime interesuje się dopiero od końca marca początku kwietnia gdzieś.(no może poza 2 serio GITS ponieważ nie mogę znaleźć napisów do odcinków 3-16 a "mój angielski nie być dobry" :) . No w GITS jest ok ale w Helsingu jest średni już lepszy jest w Berserku, czy GTO :D . Cowboy Bebob miał jeszcze lepszy eding niż opening.
_________________
Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Napoleon
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group