Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
O istocie recenzji
Autor Wiadomość
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 19:58   

To może wywalić cały ten dział?
Som fachowcy - napiszą co jedynie słuszne to się włoży w jakiś nowy dział bez prawa komentarza, tych co nie dorośli lub nie majom odpowiednich studiów i licencji co by pisać tzw. recki
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2008-09-25, 20:01   

andy nie zaczynaj ;) ustalilismy ze sa to recenzje i opinie po prostu i juz :)
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2008-09-25, 22:45   

ja tylko chcialam powiedziec by mi nie imputowano ze napisalam kiepska i krotka recke, podczas gdy wyrazilam swoje luzne zdanie only :P
_________________
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2008-09-25, 23:03   

Wiecie co... Zawsze można by było w ostateczności zrobić jak na ZB - że jest wątek na temat danego autora ( jak u nas 'się zrobiło' z tematem o Prattchetcie) i wtedy byłyby same opinie w nim, a to co do tej pory uważaliśmy za recki, tak jak jest, osobno. Tyle że u czytamy straszliwie zróżnicowaną literaturę i nie wiem, na ile dyskusje w takich wątkach byłyby popularne :mysli:
_________________

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-26, 08:48   

Zadam podchwytliwe pytanie - a czy gdzieś w regulaminie jest napisane, ze nie można komentować recenzji/biografii?
Po prostu jest założenie, że temat o autorze powinien zaczynać się jakimś "bio" i bibliografią... Tak samo jeśli chodzi recki - przecież nikt nie zabrania polemizowania z nimi. "Opinie" lądują w "jaką książkę ostatnio przeczytałeś", takie bardziej "recenzjopodobne" w "recenzjach" i już. Przynajmniej ja tak to widzę.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-26, 20:19   

Kamila napisał/a:
Zawsze można by było w ostateczności zrobić jak na ZB - że jest wątek na temat danego autora

Nie wiem jak teraz jesta ZB bo zrezygnowałem z tego forum ze 3 michy temu. Ale mając na uwadze, że większość to byli śFiRoewcy to raczej nie przypuszczam co by się w strukturze zmieniło. Pewne osoby są raczej ciężko reformowalne
Hadrianka napisał/a:
Zadam podchwytliwe pytanie - a czy gdzieś w regulaminie jest napisane, ze nie można komentować recenzji/biografii?

Czy jest w regulaminie? Nie pamiętam, ale moim zdaniem recka to wstęp do dyskusji.\ - i oby się rozwijała, na plus dla pierwszego recenzenta lu minus. Natomiast jeżeli cchodzi o bibliografię to nie raczej bym wolal co by dopisywać to co umklo temu, kto to robil, lub autor coś dopisał.
No ale to i tak pewnie bredzenie starego wylenialego czarnego kotzura. Niech ci co rządzom myślą i wydalom jednoznacznom opinie tudziż inne zalecenie
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-26, 20:26   

Jeśli dyskusja nie pod bibliografią to gdzie? Jak dla mnie to jest odpowiednie miejsce, a schemat pierwszego posta po prostu zapewnia jakaś tam wartość dla tych, którzy nie wiedzą kto zacz, a chcieliby poznać nie tylko w opiniach, ale też mieć jakieś wiadomości z którymi mogą iść do biblioteki/antykwariatu/księgarni.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-26, 20:28   

No niewiem, ale patrząc na strukturę TEGO forum to są oddzielne topicki - nicht war zielona :*
 
 
Nieznany 
Dalekopis


Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 912
Skąd: Nieznany Świat
Wysłany: 2008-09-27, 20:15   

Kamila napisał/a:
Wiecie co... Zawsze można by było w ostateczności zrobić jak na ZB - że jest wątek na temat danego autora ( jak u nas 'się zrobiło' z tematem o Prattchetcie) i wtedy byłyby same opinie w nim, a to co do tej pory uważaliśmy za recki, tak jak jest, osobno. Tyle że u czytamy straszliwie zróżnicowaną literaturę i nie wiem, na ile dyskusje w takich wątkach byłyby popularne
Mała poprawka - Oni (znaczy się... my :) ) dyskutują w osobny wątkach o twórczości poszczególnych autrów (również o różnych gatunkach literackich, co im się podoba a co nie itp.), ale na dogłębne recenzje różnych książek mają JEDEN osobny temat "Recenzje", mający już pewnie (nie sprawdzałem) kilkadziesiąt stron. Ostatnio chyba nawet zrobili spis tych recek. Taka to ich metoda na forum dyskusyjne, nieco odmienna od naszej. ;)
_________________
"- Jesteś szczęśliwy z wygranej? - zapytałem. [...]
- To nie to zwycięstwo, co dawniej, panie. Dawniej, to się zwyciężało. Sto lat temu zwycięzcy pozwalano ściąć głowę pokonanego. Wtedy sztuka cieszyła się prawdziwym szacunkiem."
 
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2008-09-28, 20:26   

Cytat:
Zadam podchwytliwe pytanie - a czy gdzieś w regulaminie jest napisane, ze nie można komentować recenzji/biografii?


Niby nie ma ... Czyli powinniśmy tam zacząć więcej pisać? :>
To w takim razie ten temat np z opiniami o Pachnidle który trafił do recenzji, powinien wylądować doklejony do biografii Suskinda?

Cytat:
Mała poprawka - Oni (znaczy się... my :) ) dyskutują w osobny wątkach o twórczości poszczególnych autrów (również o różnych gatunkach literackich, co im się podoba a co nie itp.), ale na dogłębne recenzje różnych książek mają JEDEN osobny temat "Recenzje", mający już pewnie (nie sprawdzałem) kilkadziesiąt stron. Ostatnio chyba nawet zrobili spis tych recek. Taka to ich metoda na forum dyskusyjne, nieco odmienna od naszej. ;)


Wiem jak wygląda ten dział w Zaginionej Bibliotece, Nieznany. Nie chodziło mi o skopiowanie całego ich ustawienia, tylko wykorzystaniu tego konkretnego pomysłu, o którym pisałam wcześniej.
_________________

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2008-09-29, 09:50   

Jak pamiętam to taka, a nie inna organizacja działów wynikała z dwóch rzeczy. Trochę odgapiliśmy z innych forów, a trochę w tym odgapianiu pomogły sugestie Andy'ego.
Ja mogę dodać jedno. Organizacja recenzji taka jak na ZB nie podoba mi się, bo jednak zamyka dyskusje. Ten temat to taka bardziej przechowalnia tekstów niż miejsce do dyskutowania. Wiem, że jest u nich na to miejsce gdzie indziej, ale i tak twierdzę, że nasz system jest lepszy ;-) Nie wiem jak inni piszący recki, ale ja mam tak, że książka musi mnie jakoś pozytywnie, albo negatywnie kopnąć, żebym usiadł i coś więcej napisał. Ciężko recenzować teksty jakoś tam mi obojętne. Chciałbym, żeby zostało tak jak jest i żeby można było tu prowadzić rozmowy o konkretnych książkach. W niczym nie przeszkadza tu dział "Autorzy", bo nie widzę przeciwwskazań, żeby w wątkach autorskich były właśnie krótsze opinie o książkach, a jeśli tematu z danym autorem nie ma to zawsze łatwiej go chyba założyć przeklejając bibliografię z Wiki niż napisać reckę. Z tym, że żeby te tematy autorskie wyglądały dobrze...
Hadrianka napisał/a:
schemat pierwszego posta po prostu zapewnia jakaś tam wartość dla tych, którzy nie wiedzą kto zacz, a chcieliby poznać nie tylko w opiniach, ale też mieć jakieś wiadomości z którymi mogą iść do biblioteki/antykwariatu/księgarni.


Nie robiłbym rewolucji i nie zmieniałbym układu działów, a tylko chciałbym, żeby tematy bardziej odpowiadały tym działom, które już mamy. Zresztą zrobiliśmy z Aśką ostatnio małe porządki w "Autorach" dodając bibliografie dla ponad 10 pisarzy. Ja to widzę tak: poruszyła Cię jakaś książka i sporo myśli wylewa Ci się na papier - napisz recenzję/rozbudowaną opinię i wrzuć w "Recenzje", chcesz w kilku zdaniach opisać wrażenia z jakiejś lektury - napisz posta w "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?", albo ku chwale forum i dla wygody go przeglądających załóż temat w odpowiednim schemacie w "Autorach" ;-)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-29, 11:31   

Kamila napisał/a:
Czyli powinniśmy tam zacząć więcej pisać? :>

No a nie? :>
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group