Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Roth Philip "Amerykańska sielanka"
Autor Wiadomość
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2008-10-29, 11:10   Roth Philip "Amerykańska sielanka"

Wczoraj późnym wieczorem (a właściwie to już dzisiaj :> ) skończyłam Amerykańską sielankę Rotha i stwierdzam, że trzeba naprawdę być mistrzem, żeby umieć na 200 stronach opisać jedną kolację (około 1/3 książki) i nie znużyć czytelnika. Jestem pod wielkim wrażeniem konstrukcji powieści, choć zdaję sobie sprawę, że dygresyjność może odstraszyć niektórych czytelników - scen (ujęć?) jest w sumie niewiele, a mnóstwa rzeczy dowiadujemy się nie z bezpośredniej obserwacji, tylko opowiadań bohaterów.

Co do samej treści to na początku bohaterem jest nowojorski pisarz pochodzenia żydowskiego, snujący opowieść o swoim dzieciństwie. Ale szybko przeradza się ona w opowieść o Seymourze "Szwedzie" Levowie, lokalnym sportowym bohaterze, człowieku idealnym. Szkolny idol, wzorowy syn i obywatel, mąż Miss New Jersey i dobrze prosperujący przedsiębiorca, który zawsze zachowuje się odpowiednio, nie wybucha, nie traci cierpliwości, nie ponosi porażek… Czy ktoś taki naprawdę może istnieć? A jeśli to tylko złudzenie? A co, jeśli ta nieskomplikowana twarz to maska, za którą kryje się dramat? Bo może w środku już nikogo nie ma…

Książkę najlepiej chyba podsumowuje takie zdanie:
Cytat:
Życie polega na rozumieniu ludzi opacznie, nie raz, i nie dwa, i nie sto, aż w końcu, po głębokim namyśle, znów zrozumiemy ich opacznie.

To tylko moje spisane na gorąco wrażenia. Chętnie poznam Waszą opinię na temat tej pozycji.
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group