Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kozak Magdalena - Cykl Nocarski
Autor Wiadomość
Sharin 
Wierszokleta
Kosmogonik


Wiek: 40
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 450
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-11-17, 09:51   Kozak Magdalena - Cykl Nocarski

Magdalena Kozak - Cykl Nocarski

"Nocarza" oraz "Renegata" mam już za sobą. Ostatnią część cyklu nocarskiego powoli kończę, więc chyba wypadałoby powiedzieć coś o odczuciach względem dokonań naszej kozackiej pani Magdaleny.
Dobre, porządne czytadło. Te słowa moim zdaniem najlepiej określają przygody wampira Vespera. Przyzwoicie skomponowane ubran fantasy:
- lekki, przyjemny dla czytelnika styl;
- przejrzysta fabuła;
- postacie zbudowane w sposób niezbyt zagmatwany.

Uważam, że język powieści można śmiało nazywać po prostu - potocznym. Jest on pozbawiony jakichś specjalnie rozbudowanych składni, bez filozoficznych dialogów, brak w nim także jakoś szczegółowego zobrazowania świata, w którym funkcjonują nasi bohaterowie. Na uznanie zasługuje fakt, że gdzie niegdzie pojawiają się myśli eschatologiczno-filozoficzne głównego bohatera. Nie są one jednak, że tak powiem "zagmatwane" ani wypełnione jakimiś odkrywczymi spostrzeżeniami. Odnoszę wrażenie, iż pani Kozak za bardzo chciała upodobnić Vespera do Louisa z książki "Wywiad z wampirem" Anny Rice. W sumie szkoda, że jej tak średnio to wyszło.

Fabuła tak jak wspomniałem jest przejrzysta, żeby nie powiedzieć banalnie prosta. Autorka prezentuje nam trzy wcielenia (przyjmijmy niniejsze określenie z braku lepszego, przynajmniej według mojej oceny) Vespera, wampira, który powiedzmy wbrew sobie zostaje wplątany w serie wydarzeń, których nie do końca rozumie. Przez cały czas próbuje jakoś sobie radzić w otaczającym go świecie i jak to mu wychodzi to... musicie sobie już sami doczytać
Jak już tego dokonacie to przekonacie się, że fabuła jest schematyczna. Tak samo jak zakończenie.

O postaciach dopowiem tylko tyle, że są. Nie za bardzo mi się podobają, gdyż są za mało oryginalni uczuciowo. Można powiedzieć, że jacyś tacy płytcy a ja mają przed oczyma Vespera z wampirzymi dylematami oczekiwałbym czegoś więcej o autorki.

Podsumowując: książka dobra.
Takie solidne czytadło dla poprawienia nastroju.
A co wy sądzicie o całym cyklu?

Pozdrawiam!
Sharin
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group