Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pilipiuk Andrzej ''Wampir z M-3
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 
Dalekopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 30
Dołączyła: 16 Lip 2009
Posty: 666
Skąd: Augustowskie pola
Wysłany: 2011-06-08, 04:53   Pilipiuk Andrzej ''Wampir z M-3

Zazwyczaj ludzie myślą, że po śmierci następuje życie wieczne w ogrodzie Pana albo kompletna nicość. Jednakże okazuje się istnieć jeszcze trzecia droga, mianowicie bycie wampirem. Dopiero po zgonie zaczyna się prawdziwa przygoda.

Za książkę ''Wampir z M-3'' Pilipiuka zabrałam się z pewną nieufnością. Wcześniejsze niezbyt miłe doświadczenia z ''Norweskim dziennikiem'' oraz z ''Homo Bimbrownikusem'' nauczyły mnie, aby nie nastawiać się na wspaniałą literaturę, coby się nie rozczarować. Muszę przyznać, że akurat ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła.

Fabuła jest prosta jak drut, czyli bohaterowie starają się zdobyć tajemniczą księgę Necronomicon, a w trakcie poszukiwań spotykają ich różne, niespodziewane sytuacje. Przykładem jest moment, gdy główną bohaterkę ściga oddział złożony z emerytów, którymi dowodzi jej babcia. Niezbyt to oryginalne. Ale moim zdaniem płytkość splotu wydarzeń równoważą m.in. poboczne wątki. Dobrym przykładem będzie tu wprowadzenie postaci starożytnego, egipskiego kapłana Hetiego.

Bohaterowie przypadli mi do gustu, chociaż nie mają skomplikowanych charakterów. Główna postać to Gosia Brona, a raczej hrabina Małgorzata Bronawska - córka działacza partyjnego. Jak wiadomo wampiry nie odczuwają ludzkich pragnień. Natomiast panna Gosia chciałby dalej aby, np. podczas pocałunków latały jej motyle w brzuchu. Poszukuje, więc usilnie rozwiązania tego problemu. Dosyć interesującą osobą jest też Profesor - również wampir. Warto wspomnieć, że jest też naukowcem wariatem. Hodował zmutowane pijawki, żeby za niego wysysały krew z ludzi, a on potem by je tylko doił.

Według zapowiedzi ta książka Pilipiuka miała ośmieszać Zmierzch i całą tę wampirzą manię. I tak jest. Uważam, że w całkiem zgrabny sposób naśmiewa się z spopularyzowanego wizerunku wampira
Niestety ''Wampir z M-3'' nie jest książką doskonałą. Zabrakło mi w niej tego czegoś, co zachwyciło mnie w pierwszych pięciu tomach przygód Wędrowycza czy też w zbiorze opowiadań ''2586 kroków''. Moim zdaniem książka jest aż nazbyt prosta, praktycznie nie zmuszała mnie do żadnych przemyśleń. A nie wiem czy to jest takie dobre. Polecam, jako lekturę na odreagowanie ciężkiego tygodnia. 4/6.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2011-06-11, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2011-06-08, 10:50   

A wg mnie ta książka jest zbyt prosta, jak na Pilipiuka. Nawet jak na parodię.
Btw, poszukiwanie księgi to tylko jedno z opowiadań, mi się osobiście bardziej podobało o mumii i o czarnej wołdze (nawet Kubusia W. tam wcisnął :mrgreen: )
_________________

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-06-08, 17:12   

Necromicon? A nie Necronomicon przypadkiem?
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Tifa Lockhart 
Dalekopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 30
Dołączyła: 16 Lip 2009
Posty: 666
Skąd: Augustowskie pola
Wysłany: 2011-06-11, 08:23   

Hadrianko, dzięki. Nie zauważyłam, że źle napisałam. :)
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-06-11, 16:07   

Spoko ;) Od czegoś jest się tym die hard fanem Lovecrafta :D
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group