Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Martel Yann
Autor Wiadomość
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-07-02, 19:19   Martel Yann

wiki napisał/a:
Yann Martel (ur. 25 czerwca 1963 w Salamance) – kanadyjski pisarz i podróżnik.

Urodzony w Hiszpanii, syn kanadyjskich dyplomatów. Dorastał na Alasce, Kolumbii Brytyjskiej, Kostaryce, Paryżu, Ontario i Meksyku. W młodości już samodzielnie podróżował po całym świecie (odwiedził między innymi Indie, Turcję i Iran). Ukończył studia filozoficzne na Trent University w Peterborough. Imał się rozmaitych zajęć: pracował w knajpach zmywając naczynia, jako ochroniarz, czy na plantacjach roślin. Już wtedy pisał, jednak prawdziwą karierę literacką rozpoczął w wieku 27 lat i od tamtej pory utrzymuje się z pisarstwa. Na co dzień ćwiczy jogę oraz pomaga jako wolontariusz w hospicjach. Na stałe mieszka w Montrealu, a od 2005 r. do listopada 2007 r. przebywał na stypendium na Uniwersytecie w Saskatoon.
Twórczość:
* Historia rodziny Roccamatio (The Facts Behind the Helsinki Roccamatios) (1993)
* Ja (Self) (1996)
* Życie Pi (Life of Pi) (2001)
* We Ate the Children Last (2004)


Najpierw przeczytałam "Życie Pi" niewątpliwie książka ma w sobie coś i jest inna niż wszystkie. I tak naprawdę te dwie cechy opisują wszystkie książki napisane przez autora.
Następnie przeczytałam zbiór opowiadań Historia rodziny Roccamatio - w moim odczuciu najsłabsza z książek Martela, ale również ma przebłyski. Zaryzykowałabym stwierdzenie że książka dziś skończona, "Ja" jest najlepszą (w moim odczuciu) książką Martela.
Martela cechuje zaskakująca przenikliwość i umiejętność wejścia w postać. Lubię tego autora.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-07-02, 19:40   

Życie Pi bardzo mnie się podobało, a po tym...
Ania napisał/a:
"Ja" jest najlepszą (w moim odczuciu) książką Martela.

mam ochotę na więcej :)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-07-02, 19:43   

batou jeśli chcesz to wyślę Ci ją razem z Historią rodziny... tylko ostrzegam że obie książki są zupełnie inne niż Życie Pi
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-07-02, 19:51   

Dzięki :) Poczekam aż się spotkamy i wtedy przy okazji :)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-07-02, 20:12   

Jak uważasz ;) ale jak spotkamy się w grudniu to będziesz miał baaardzo ciężką torbę.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-10-07, 18:54   

Skończyłem przed chwilą Ja i w sumie nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony ta transformacja - tak opisana - jakoś nie bardzo do mnie trafia, a z drugiej książka jest pełna celnych spostrzeżeń, nieźle napisana (dużo lepiej niż Życie Pi) i sporo w niej humoru. Trzeba się będzie nad tym wszystkim dłużej zastanowić, a może przeczytać jeszcze raz za jakiś czas. Generalnie z pewnością warto po nią sięgnąć, ale na tę chwilę Życie Pi podobało mnie się chyba jednak bardziej.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-10-07, 20:36   

batou napisał/a:
Z jednej strony ta transformacja - tak opisana

:

Momentami po prostu nie opisana ;) mi się osobiście podobała zabawa ze zmianą (czasem dość gwałtowną - ze zdania na zdanie) gdzie łapałam się (z rozpędu czytając) po pół strony że mi forma czasownikowa się nie zgadza. Swoją drogą ciekawie musi się to czytać w języku angielskim gdzie rodzaje nie mają znaczenia w pierwszej osobie. Wtedy to przejście pewnie staje się jeszcze bardziej płynne. Jeśli będę tą książkę czytać drugi raz to w języku angielskim

batou napisał/a:
pełna celnych spostrzeżeń(...)i sporo w niej humoru

zgadzam się.
batou napisał/a:
nieźle napisana (dużo lepiej niż Życie Pi)

Też tak sądzę. Wydaje mi się że Martel chyba bardziej przemyślał tą książkę (wydana była wcześniej niż życie Pi więc o pracy nad warsztatem "z książki na książkę" raczej nie ma mowy ;) ).
batou napisał/a:
ale na tę chwilę Życie Pi podobało mnie się chyba jednak bardziej.

U mnie dokładnie odwrotnie :)
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-10-07, 20:44   

Sorry, że tak, ale nie da się pisać o tym bez zdradzania ważnych elementów fabuły. Więc reszta musi książkę przeczytać ;-)

:
Ja łapałem zmiany od razu. Problemem było raczej zrozumienie przyczyny tych zmian i dopiero teraz sobie tak wykombinowałem, że następowały zawsze po tragicznych wydarzeniach w jego życiu - najpierw śmierć rodziców, a potem gwałt. Dodałem do tego problemy z seksualnością w dzieciństwie i wyszło w miarę logicznie, ale i tak myślę, że to trochę kiepsko opisane transformacje.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-10-07, 22:37   

Ok ja rozumiem, ale jak dla mnie gdyby transformacje były opisane... hmm szczegółowo to książka w moim odczuciu by mogła sporo stracić.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-10-08, 08:13   

:
Trochę źle się wyraziłem. Nie chodziło mi o opis samych transformacji, które właśnie są takie "nieostre" i trzeba to po prostu złapać w tekście. Tu masz rację, że jest to atut. Mnie bardziej chodzi o przesłanki, które te transformacje powodowały. Po prostu jakoś mało realne się to dla mnie wydaje, i wpadłem na trop dopiero po tej scenie gwałtu. Ale nie jestem specjalistą od zaburzeń seksualności. To bardzo subiektywna ocena i w zasadzie jedyna rzecz, która mi zgrzytała w tej książce. W Życiu Pi na coś takiego się nie natknąłem i dlatego oceniam je lepiej. W ogóle fabuła bardziej mnie tam zainteresowała.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2009-10-08, 19:44   

Adam co człowiek to gust i opinia ;) A do życia Pi myślę że jeszcze wrócę bo wydaje mi się że trochę młoda byłam jak to czytałam (bo terz to już próchno się sypie lol ) i że teraz inaczej bym ją odebrała.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2009-10-21, 12:22   

hm...mam przed soba Pi i Ja - od ktorej zacząć?
_________________
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2009-10-21, 13:25   

Jak dla mnie wszystko jedno. Jednym się bardziej podoba Pi, a innym Ja. Obie książki warte przeczytania.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-10-21, 15:40   

Albo żadna ;) . Mnie nie zachwyciły...
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2009-10-21, 19:25   

sprawdze, pi mam swoje a to drugie z bebloteki- choc Twoja Blusiu opinia mnie doluje decko... podobna miala pani z bebloteki...
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group