Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Piekara Jacek "Alicja"
Autor Wiadomość
derbullaw 
Bajarz


Wiek: 111
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 1463
Skąd: Pępek Wszechświata
Wysłany: 2008-05-06, 22:51   Piekara Jacek "Alicja"

Po „Alicję” Jacka Piekary sięgnąłem w czasie wychodzenia z dosyć głębokiego kryzysu czytelniczego. Właściwie jedynym powodem, który skłonił mnie do zaznajomienia się z tym utworem, był jego autor. Jeden z moich ulubionych, jeżeli chodzi o pisarzy krajowych.
Ponadto muszę przyznać, że notka na okładce, była dosyć intrygująca. Jednakże nie do końca w moim spaczonym przez fantastykę guście. Przynajmniej tak mi się wydawało...

Głównym bohaterem „Alicji” jest niejaki Aleks. Niespełniony scenarzysta, który poświęcił karierę dziennikarską, by spełnić swoje marzenie.
Krótko mówiąc stoczył się na skraj nędzy, a do rozpaczy też wiele mu nie brakuje. Pewnego dnia spotyka nastolatkę, tytułową Alicję (w tym momencie następuje dobry moment na banał). Wydarzenie to odmienia jego życie...

Pytanie w jaki sposób?

Tego niestety nie wiem i nikt po pierwszym tomie raczej się nie dowie. Można co najwyżej podejrzewać, snuć domysły, albo się zirytować na Piekarę. Otóż stworzył on niewątpliwie książkę bardzo dobrą, tajemniczą. Niejasny związek pomiędzy postaciami. Z jednej strony z niewinnym podtekstem nie powiem erotycznym, bardziej sercowym. Z drugiej być może nie do końca taki nieskazitelny.
Z resztą któż to wie?

Myślę, ze ocena „Alicji” mogła by być nawet wyższa, gdyby fabuła zmieściła się w jednej książce, a tak... Dostaliśmy deser, wyśmienite danie, wykwintne.
Takie wiktuały charakteryzują się tym, ze na ogół czuje się niedosyt. Trzeba mieć świadomość, ze niedosyt jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym. Dlatego boję się tylko jednego. Dostać „schaboszczaka z ziemniakami i zasmażką”. Dostać „siermiężne fantastyczne” wytłumaczenie, bez finezji charakteryzującej pierwszy tom.

Panie Jacku proszę Pana tylko o jedno. Niech pan gotuje z wyczuciem.
 
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2008-09-16, 13:47   

O czym jest ta książka?... O dziwo, mało typowo jak na tego autora, bo obyczajowa.
Los zetknął ze sobą trzydziestoletniego, niespełnionego scenarzystę i czternastoletnią dziewczynkę. Zetknął najzupełniej przypadkowo- Alicja, bawiąc się z koleżankami na podwórku, wybiła piłka szybę w mieszkaniu mężczyzny. Ta znajomość, choć w swoim rodzaju trudna do zdefiniowania, całkowicie odmienia życie Aleksa…W jego życiu zaczynają się dziać się dziwne rzeczy, a on coraz bardziej zaczyna zastanawiać się, na ile są one przypadkowe i jaka jest w tym rola niezwykłej dziewczynki…

Jak niespecjalnie lubię Piekarę, tak ta książka nawet mi się spodobała.

Styl pisania- z punktu widzenia Aleksa, liczne niedomówienia i skakanie w czasie, co powoduje że czytelnik prawie na początku ksiązki już wie, co zdarzy się później (czego w książkach bardzo nie lubię), w tej powieści wydawał się całkiem na miejscu. Nie najważniejsze było to, jak cala historia się „skończyła” ( tak na dobrą sprawę, to zakończenie zostało otwarte, więc mówienie o końcu jest względne), ale to, jak do tego wszystkiego doszło.
_________________

 
 
derbullaw 
Bajarz


Wiek: 111
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 1463
Skąd: Pępek Wszechświata
Wysłany: 2008-11-22, 23:29   Alicja i ciemny las

Prosiłem, błagałem i nic. Zakalec powstał. Zawiodłem się.
Mieliśmy realistyczną współczesną powieść obyczajową z ledwo widocznym wątkiem fantastycznym, który jednak nadawał "Alicji", takiej nuty niepokoju, zaciekawienia.

Człowiek chciał więcej.

I dostał! Tylko nie koniecznie tej samej jakości. "Alicja i ciemny las" to opowieść fantastyczna z odniesieniami do świata realnego.
Bardzo ciekawie pomyślane. Jedna część prawdziwa, a druga fantasy. Jak odbicia w lustrze, takie same, a odwrócone. Problem tylko w tym, że kontynuacja odbija się trochę krzywo a sam jej obraz jest zamazany

Nie może tak być, że serwuje nam się na początek czekoladę, a potem wyrób czekoladopodobny. No ludzie, przecież już dwa tysiące lat temu jeden gość doszedł do wniosku, że lepiej podać wino gorszej jakości, a jak człowiek z braku laku wypije. Jak go trochę "zakręci" i się poczuje dobrze, to mu dać lepszego gatunku.
Kto się nie zna, nic nie powie, a prawdziwy koneser pochwali.


P.S.

Duże brawa za okładkę. Jedna z najlepszych jakie widziałem w życiu, ale ja nie oceniam książki po obwolucie...
_________________
Kiedy w życiu jest źle
Gdy wszystko wk... Cię
Jeśli ochoty wciąż brak
Przebrzydły osrał Cię ptak

Na jedno przyszła pora
Wezwij Inkwizytora!
 
 
 
angel 
Znikopis
Devilka


Pomogła: 5 razy
Wiek: 105
Dołączyła: 23 Cze 2007
Posty: 5593
Skąd: z co piątej kinderniespodzianki
Wysłany: 2009-08-12, 21:14   

no to jesli ''alicja i ciemny las'' jest gorsza to nie moge sie doczekac zeby dorawać od kogoś ''alicję'' bo jak sie zaczyna czytanie od konca to całkiem nieżle ten Ciemny las wypada ;)
_________________
.. kobieta jest tym bardziej anielska im ma więcej diabła w sobie .....

http://przepisyzestaregozeszytu.blogspot.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group