Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaki interpunkcyjne
Autor Wiadomość
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 23:33   

Nef, na forumach czy innych nieformalnych można jeszcze przymknąć oko (choć mnie jednak nieco razi, podobnie jak kilkanaście kropek itp.), ale jednak "oficjalnie" to nie wypada ;) .
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-02, 23:36   

oj...siem czepiasz- nie kilkanascie ale najwyzej 4 albo i 2 ( jesli palce nie kontaktuja co pomysli glowa :-P )
_________________
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 23:38   

4 kropki, to jak dla mnie stanowczo za dużo. Skoro są zasady, to dlaczego się ich nie trzymać?
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-02-02, 23:42   

Nefra napisał/a:
oj...siem czepiasz

A czy twierdziłam kiedyś, że nie? :D Toć ma-ruda jestem :bag: . Akurat jeśli chodzi o pisownię to dosyć ortodoksyjna ma-ruda ;) .
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-02, 23:44   

sirion napisał/a:
4 kropki, to jak dla mnie stanowczo za dużo. Skoro są zasady, to dlaczego się ich nie trzymać?


ja siem przeciez trzymam - to palec sie lepi rotfl

i sie tym ze tak lekko powiem: specjanie nie przejmuje...nie bede przeciez edytowac posta przez jedna kropke czy wykrzyknik. jak zrobie literowke ktora czyni wypowiedz niezrozumiala- to insza bajka.
_________________
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-02, 23:53   

Jasne, nie czepiam się literówek zrobionych niechcący, ale jak ktoś kończy każde zdanie wielokropkiem, bądź masą wykrzykników to jest coś nie tak - i mówię tu o ogóle pisowni spotykanych w internecie. Odbiegając od znaków interpunkcyjnych i przechodząc do ortografii - spotyka się często tak napisane zdania, że chciałoby się po prostu kogoś zamordować. Jestem zdania, że jak ktoś chce pisać coś w internecie (o blogach teraz głównie piszę) to powinien przestrzegać podstawowych zasad ortografii.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-02-03, 00:12   

sirion napisał/a:
ak ktoś kończy każde zdanie wielokropkiem, bądź masą wykrzykników to jest coś nie tak


powiedz to mojemu ojcu - w smsach kazde zdanie tak kończy :/ grrrrr :P

nienawidzę jak ktoś nagminnie używa "..." :P
a sama jak używam wielokropka to przewaznie stawiam dwie kropki ;) ciekawe czy jest ktos komu taka praktyka przeszkadza? :)
_________________
...
Ostatnio zmieniony przez ene 2010-02-03, 00:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-03, 00:16   

ene napisał/a:

a sama jak używam wielokropka to przewaznie stawiam dwie kropki ciekawe czy jest ktos komu taka praktyka przeszkadza?


A masz jakieś powody, dlaczego są to dwie kropki, a nie trzy, tak jak powinno być?
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-03, 00:18   

sie tak zastanawiam... nauczyles sie ortografii? :think:
Pare lat temu mialam ochote Ciebie mordowac.
Teraz moje mlode jest w podobnym wieku i tez tak pisze- nawet myslalam czy by nie weszlo na forum.
Nie pisze tego zlosliwie, ale kilka lat temu miales z ortografia wielki problem- a teraz ganisz.
Wydawalo mi sie ze jak ktos ma problem- to moze niekoniecznie to jest zaniedbanie ... moze po prostu taki typ i koniec? To sie nawet jakos naukowo nazywa.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nefra 2010-02-03, 00:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-02-03, 00:21   

chyba mam uraz do zbyt dużej ilości kropek ;)

i raczej 2 kropki traktuję to jako "delikatniejsze" urwanie zdania.. a poza tym tak łatwiej, zawsze to dwa kliki a nie trzy :>

ale zdarza sie ze i trzy padaja ;-)

ogólnie nie zastanawiałam sie nad tym nigdy i raczej u mnie to odruch niz premedytacja ;-)


PS
jeszcze jedna tendencja - często zamiast kropki zakańczającej zdanie wsadzam emotke ;-) (widac to w tym poście :P ) niektórzy uwazaja ze wstawiam za dużo buziek.. ale lubie i juz ;)


PS2
ogólnie rzecz biorąc, nacisk stawiam na nierobienie błędów ortograficznych, a interpunkcją w internecie sie nie przejmuję. Tylko w tekstach pisanych ręcznie /drukowanych :)
Sądze że moje posty są w miarę czytelne - przynajmniej mam taką nadzieję :)
_________________
...
Ostatnio zmieniony przez ene 2010-02-03, 00:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-03, 00:23   

a ta ilosc kropek to jest tak bardzo wazna jesli se tak popitalamy luzno na forum a nie jest to praca naukowa? :> chyba mniej razi jak "ktury" ? :>
_________________
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-03, 00:24   

Tak, wiem Nef, że robiłem okropne błędy. Teraz też mi się to zdarza, szczególnie jak się naszpikuję sierżantem i saperem, ale do cholery, jak koś się nazywa pisarzem (najczęściej autorki blogów), to może wypadałoby znać jakieś podstawowe zasady ortografii?
Moje zdanie dot. nauki ortografii jest takie, że im więcej czytasz, tym więcej umiesz, a że są jakieś dysfunkcje? Ja tego po prostu nie potrafię zrozumieć, naprawdę.

I jeszcze raz napiszę: mam świadomość jakie robiłem błędy, ale myślę, że to nie dzięki forum nauczyłem się ich unikać (w jakimś stopniu), bo tu raczej często mnie nie poprawialiście.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-02-03, 00:27   

Nefra napisał/a:
a ta ilosc kropek to jest tak bardzo wazna jesli se tak popitalamy luzno na forum a nie jest to praca naukowa? :> chyba mniej razi jak "ktury" ? :>


patrz mój dopisek "ps2" wyżej ;-) zanim zobaczylam twego posta to przyszlo mi na mysl sie o tym wypowiadac ;-)
_________________
...
 
 
sirion 
Administrator

Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 2736
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-03, 00:30   

Cytat:

a ta ilosc kropek to jest tak bardzo wazna jesli se tak popitalamy luzno na forum a nie jest to praca naukowa? chyba mniej razi jak "ktury" ?


Jak tak pomyśleć, to i w życiu codziennym, w pismach urzędowych też to nie robi różnicy, w końcu i tak się da zrozumieć. Chociaż uważam tak jak ty, że błędy ortograficzne o wiele bardziej się rzucają w oczy i są o wiele bardziej denerwujące.
_________________
mateuszdomanski at hotmail.com
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-02-03, 00:48   

Sirionku, kiedys dawno temu jak byles bardzo mlody- napisalam Ci ze bede tepic za bledy- ale owczesna jednoosobowa administracja mnie ofukala :-P (znaczy wyrazila swoje zdanie)

rotfl

wiec uszanowalam
rotfl

a co do dysfunkcji- tez nie wierzylam kiedys- ale uwierz- sa.
Nauczycielki placza nad pracami mojego mlodego i prosza by zapisywal to wszystko co pisze w zeszytach i na sprawdzianach gdzies- bo ma talent.
Ale dysortografia go zabija-wszystkie poradnie i nauczyciele powiedzieli, ze nie ma sensu zabierac mu czasu na jakies kursy dla dysortografow- bo te kursy to pic na wode dla dziec. ktore po prostu sa niedouczone- on zna zasady- potrafi je wyrecytowac i zastosowac - jesli ma tyle czasu by wrocic do tego co juz napisal i przemyslec kazda litere.
Jak to jest na sprawdzianie z tym czasem to sam wiesz... niby im daja na tych waznych testach gimnazjalnych pol godziny na sprawdzenie- ale na sprawdzianach nie- i jego nauczycielki naprawde mi prawie placza... bo to jedyna sensowna praca w klasie etc... 40 bledow ortograficznych... wiec jesli nie wierzyles, to uwierz ze cos takiego jest - a ja sie ciesze- bo myslalam ze ty tez .
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group