Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wino
Autor Wiadomość
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-03-20, 14:08   Wino

Do założenia zmotywował mnie podobny temat na ZB.

Pijecie? Lubicie? Jakie? Wasze ulubione? Do jedzenia, czy na deser lub wieczorowy chillout przy książce i muzyczce?

Ja teraz chcę wrócić do próbowania różnych win i zastąpić nimi w mojej diecie piwo, które (uwaga bluźnię!) trochę się mi znudziło. Dawniej piłem w zasadzie tylko wina słodkie, lub półsłodkie, ale z czasem przekonywałem się do półwytrawnych. Wczoraj kupiłem na próbę mołdawskie merlot. Sporo się nasłuchałem pozytywnych opinii o winach z tego kraju, więc z rozłożonych na ladzie chyba z 10 wziąłem je bez zastanowienia i po tej jednej próbie potwierdzam w 100%. Coś pysznego! Winko do kupienia w Alkoholach Świata, ale nie sądzę, żeby był problem z dostępnością w jakimś dobrze zaopatrzonym stoisku z alkoholami w marketach. Nazywa się to Orhei Merlot i pochodzi z mołdawskiej winiarni Garling, kosztuje niecałe 30 Zł, a wygląda tak:

_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2010-03-20, 18:24   

uwielbiam wina, również w dużej części zastąpiłam nimi piwo, zresztą już z 10 lat temu na imprezach stwierdziliśmy, że wino to jest to - zwłaszcza z gwinta na łonie natury :bag:
no i tak - piję najchętniej białe, najchętniej półwytrawne, słodkich nie lubię bardzo. Piję we wszystkich wymienionych powyżej wypadkach czyli do jedzenia, na deser i dla przyjemności z wieczora :)

Bardzo smaczne są wina ontaryjskie, genialne jest wino z winiarni Dana Aykroyda, tak, tego Aykroyda - aktora :)

A moje ulubione to od zawsze bardzo tania Sofia :bag: .
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2010-03-20, 18:25   

Bardzo mnie cieszy ten topic :D moi drodzy potrzebuję pomocy w wyborze wina lekkiego półwytrawnego na wesele na którym będzie m.in. drób, karkówka, zrazy. Wino zapewne czerwone i białe.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-03-20, 19:12   

madziaro napisał/a:
słodkich nie lubię bardzo

Bo jeszcze dobrego nie próbowałaś ;-) Rozejrzyj się kiedyś w sklepie (ale to musi być dobry sklep) za winem Eiswein. Dostałem butelkę na święta w prezencie i to jest chyba najlepsze słodkie wino, jakie piłem. Produkują je w Austrii i chyba też w Niemczech, a nazwę (wino lodowe) zawdzięcza temu, że zbiory winogron z którego powstaje są w zimie :) Winko sprzedawane w półlitrowych butelkach w Polsce normalnie kosztuje ok 60 Zł, ale ostatnio podobno w Lidlu mają jakieś za 30 Zł. Pychota :) W ogóle w Lidlu mają od groma parszywego alkoholu typu łyskacze robione na zasadzie mieszania aromatów z barwnikami i alkoholem, ale z win można wybrać naprawdę niezłe rzeczy za nieduże pieniądze.

Ania napisał/a:
potrzebuję pomocy w wyborze wina lekkiego półwytrawnego na wesele na którym będzie m.in. drób, karkówka, zrazy. Wino zapewne czerwone i białe.

A ile możesz maksymalnie wydać na butelkę? :D

A poważnie to dobrym kompromisem między jakością i ceną będzie Carlo Rossi. W sklepie kosztuje jakieś 16 Zł chyba, ale w hurtowni pewnie kupiłabyś jeszcze taniej. Piłem tylko czerwone i mogę śmiało polecić. W ubiegłym roku byłem na weselu, na którym właśnie je podawali i smakowało :) Kupcie sobie po butelce każdego na próbę ;-) Wyglądają tak


_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2010-03-20, 19:19   

generalnie kiedyś piłam Carlo Rossi i było ok. A ostanio? masakra - kwach totalny.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-03-20, 20:25   

Nieee no, nie jest takie złe ;-) Może trafiłaś na jakieś... wybrakowane? Wiadomo, że cud to nie jest, ale to czerwone to IMO nie jest złe wino. Do jedzenia spokojnie może być.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-03-20, 20:48   

może po prostu macie inne gusta? ;)
_________________
...
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2010-03-20, 21:49   

ene różowe carlo rossi było kiedyś jednym z moich ulubionych a ostatnio jak piłam to była masakra...
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2010-03-20, 22:14   

batou napisał/a:
madziaro napisał/a:
słodkich nie lubię bardzo

Bo jeszcze dobrego nie próbowałaś ;-) Rozejrzyj się kiedyś w sklepie (ale to musi być dobry sklep) za winem Eiswein.


a dziękuję bardzo za polecenie ;) , mam jedną wersję "kieszonkową" i jedną pół litrową - tą półlitrową dostałam na urodziny 2 lata temu i nadal nie są nawet ruszone bo się ich boję :hehe: . I to nie dlatego, że nie piłam, ale właśnie dlatego, że piłam - niestety ikonki obrazującej mój wyraz twarzy po spróbowaniu tego wina tutaj nie ma ;)
Bardzo, bardzo, bardzo nie lubię słodkiego wina
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
blue 
Bajarz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 1168
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-03-20, 22:17   

madziaro napisał/a:
Bardzo, bardzo, bardzo nie lubię słodkiego wina

Popieram ;) .
Właśnie sobie sączę mołdawskie, wytrawne. Ale gościom na weselu raczej bym go nie podała, zbyt duże ryzyko, że większości nie posmakuje. Choć dzięki temu możnaby zaoszczędzić :bag: .
_________________
Uwaga na niewypały literackie. Ich autorzy niebezpieczni są jeszcze po latach. [S. J. Lec]
 
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2010-03-20, 22:34   

Swoją drogą ostatnio piłam mołdawskie półwytrawne:

Całkiem niezłe tylko nie wiem czy to na wesele bedzie ok
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-03-20, 23:48   

Madziarka, bierz tego Eisweina na zlot, ja już go przygarnę :D

Nie no, poważnie, nie lubię bardzo słodkiego wina, którego smak to w zasadzie sama słodycz i nic innego przez ten cukier nie czuć. Eiswein to inna bajka, to wino po prostu smakuje, a nie zamula. To nie jest dla mnie coś co się nazywa winem deserowym. Dla mnie zdecydowany nr 1 jeśli chodzi o słodsze winka :)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
madziaro 
Znikopis
fiefiórka


Pomogła: 8 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 29 Sty 2007
Posty: 9908
Skąd: Jaworzno/Petawawa, ON
Wysłany: 2010-03-20, 23:51   

niestety nie zabiorę tego wina, bo już mam zamówienie na whisky :D , tzn. nie że na zlot whisky, tylko do domu :)
_________________
Nie wszystko złoto, co się świeci,
Nie każdy chłop z widłami to Posejdon.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-03-21, 00:05   

Aniu-polecam mołdawskie wino - naprawde dobre, niedrogie i juz kilka imprez rodzinnych- m.in symboliczny toast na komunii mlodego- nim oblecielismy- wystepuje w wersji bialej i czerwonej, wytrawnej i chyba polwytrawna tez kiedys mielismy (nie pomne).
O slodkich nie wiem- bo nie uzywam :bezsilny:

http://www.bdsklep.pl/pro...elka-0-75l.html
_________________
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-03-21, 00:07   

:D :D :D

Nefi, w piątek to wino kupiłem :) To jest półsłodkie i faktycznie można kupić czerwone i białe. Jak tylko otworzę to napiszę co i jak ;-)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group