Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: batou
2010-12-06, 22:09
Głuchowski Dymitr - "Metro 2033"
Autor Wiadomość
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-21, 10:09   Głuchowski Dymitr - "Metro 2033"



Dymitr Głuchowski Metro 2033

Kiedyś, włócząc się po empiku w oczekiwaniu na seans w pobliskim multipleksie, weszłam pomiędzy półki z fantastyką. Po Metro 2033 sięgnęłam z powodu koszmarnej fuszerki odwalonej przez wydawnictwo – no bo jak inaczej nazwać tego potworka transkrypcyjnego, którym uraczono nas zamiast nazwiska autora? W środku jest już lepiej, chociaż, dla nieznających rosyjskiego mała informacja – główny bohater ma na imię Artiom nie Artem… Szczęściem reszta okładki i dołączona mapka (z której nie wiem co, nie wiem gdzie i nie wiem kiedy, ale zażarło kilka nazw…) sprawiają dość zachęcające wrażenie. Kupić wtedy nie kupiłam, ale w pamięci pozostało. Potem sprawa wypłynęła na forum. Pozytywne opinie płynęły od osób o dość różnych gustach, więc rzecz wskoczyła na „listę”. A skoro księgarnia zaczęła grozić końcem promocji „Metro 2033” zakupiłam. I nie żałuję.
Artiom, mieszkaniec stacji WOGN, w wyniku zbiegu okoliczności zostaje obarczony Dziejową Misją. Musi zanieść wiadomość do tajemniczego Polis, a po drodze przyjdzie mu spotkać faszystów, komunistów, anarchistów, handlarzy, media, duchy, świadków jehowy oraz zwykłych dresiarzy.
Historia Artioma to taka postapokaliptyczna baśń o poznawaniu świata i życia, czy może raczej o absurdach codzienności. Nie jest to opowieść o dorastaniu, bo bohater się nie zmienia. Cały czas patrzy na świat z dziecinna naiwnością mimo, że przekroczył już dwudziestkę.
Fabuła „Metra…” jest wręcz podręcznikowa, co niestety widać. Łatwo się domyślić, że Artiom spotka na swojej drodze każdą z frakcji wspomnianych na pierwszych stronach. Tą „fabularność” akcji zauważa zresztą i sam autor. Byś może taka liniowa metoda budowania intrygi wywodzi się z doświadczeń autora z pracy w telewizji – w filmie to wszystko nie rzucałoby się tak bardzo w oczy (no może poza bibliotekarzami w bibliotece…). Nie oznacza to oczywiście, że fabuła jest zła. Ona jest wręcz zbyt dobra.
Poza przewidywalnością dużą wadą „Metra…” są sny Artioma. Jeden czy dwa dałoby się znieść, ale nabranie się na to zagranie jest trudne nawet przy dużej dozie dobrej woli, za to poziom irytacji wzrasta wykładniczo, kiedy natykamy się na to co i rusz.
Dość marudzenia – są w tej książce przecież jakieś zalety. Przede wszystkim jedna: to jest rosyjska książka. Pełna dowcipów zrozumiałych tylko w naszej części świata. Pełna zdrowego rozsądku, alkoholu („prawie przezroczysty samogon!”) i muzyki. I wolna od freudowskich bzdur. Bohaterowie zachowują się jak ludzie, a nie jak pojemniki na traumy z przeszłości. Naiwność Artioma i uparte trwanie w „normalności” sprawiają, że „Metro…” błyskotliwie demaskuje absurdy codzienności i odpowiada na pytanie „co ja zrobił(a)bym w takiej sytuacji?” Dokładnie to samo. Jak mawia Młynarz „nic się nie zmienia”. A więc Rosja wciąż jest Rosją. Co z tego, że pod ziemią, dwadzieścia lat po apokalipsie odpiera ataki mutantów?
Rozsądna ocena tej książki to pewnie 3+/4-. Jednak dobrą zabawę którą zapewnił mi pan Głuchowski też trzeba uhonorować. 6/6 i wypiję za was, Dymitrze Aleksiejewiczu!


- A powiedzcie, towarzyszu komisarzu, co marksizm-leninizm mówi o bezgłowych mutantach? Mnie to już od dawna niepokoi. Chciałbym być mocny ideologicznie, a w tej kwestii ciągle mam lukę – jego olśniewająco białe zęby błysnęły w uśmiechu wrażającym poczucie winy.
- Widzisz, towarzyszu Maximie – nie od razu odpowiedział komisarz – to jest, bracie, trudna sprawa – i głęboko się zadumał.
Dymitr Głuchowski, Metro 2033, Kraków, Insignis Media 2010, s. 262.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group