Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Weber Dawid Schronienie Tom 1 Rafa Armagedonu
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2010-12-03, 12:32   Weber Dawid Schronienie Tom 1 Rafa Armagedonu

opis z okładki

Flota Federacji Terrańskiej walczyła nieustępliwie, ale obca rasa bezwzględnie unicestwiała pozaziemskie kolonie ludzkości. Federacja podjęła ostatnią próbę ratunku - operację Arka. Zadanie kolonistów to zbudowanie na odległej planecie no¬wej cywilizacji i pozbawienie jej wszelkich zaawansowanych technologii, które mogłyby zdradzić wrogom jej lokalizację. Komandor porucznik Nimue Alban budzi się po ośmiuset latach na planecie zwanej Schronieniem. Została przywrócona do życia, by dać cywilizacji możliwość rozwoju technologicznego, wolności sumienia i myśli, niszczonych od stuleci przez represyjną religię stworzoną przez fanatycznego administratora Arki. Nimue Alban odkrywa, że śmierć w obronie ludzkości była najłatwiejszą częścią jej zadania.

„Opisując z równą swobodą bitwy kosmicznych flot i na¬pędzanych wiosłami galer, Weber łączy polityczne intrygi, technologie z zamierzchłej przeszłości i odłegłej przyszłości z postaciami silnych bohaterów, tworząc spójną, wciagającą opowieść".


Hmm nie mam dużego doświadczenia w pisaniu recenzji więc bardziej opiszę swoje wrażenia z lektury :P .

Lubie wszelkie połączenia przeszłości z przyszłością więc opis "Opisując z równą swobodą bitwy kosmicznych flot i napędzanych wiosłami galer, Weber łączy polityczne intrygi, technologie z zamierzchłej przeszłości i odległej przyszłości z postaciami silnych bohaterów, tworząc spójną, wciagającą opowieść" mnie zaintrygował.

Ile z niego prawdy?
Książka zaczyna się od 1 spotkania z nową obcą rasą. Wróg dzięki przewadze liczebnej niestety nieustępliwie pokonuje flotę Federacji Terrańskiej. Same bitwy w kosmosie nie były szczególnie rozbudowane. Autor bardziej się skupiał na opisie walki z przeważającymi siłami wroga i świadomości nieuchronności klęski.

Dlatego opracowano plan mający gwarantować ludzkości przetrwanie. Plan ukrycia pozostałych przy życiu tak by wróg ich nie odnalazł a po latach i zebraniu sił przygotowaniu się na kolejne starcie. (założenie jest takie że obca rasa z jakiegoś powodu ma bardzo wolny postęp technologiczny i ludzkość jak będzie miało kilkaset lat to ją prześcignie).

Niestety plan nie wypalił na dowódce misji wybrano człowieka i megalomanią i kompleksem boskości. Uznał on że tylko odcięcie od techniki może zagwarantować ludzkości że obcy nigdy już ich nie odnajdą. Stworzył on po praniu mózgów kolonistów wręcz całą religie opartą na zakazie rozwoju technologii poza pewnie poziom. Dopuszczono wszystko co działa z energia wiatru, wody lub siły mięśni.

Mija kilkaset lat.
Mamy więc świat zwany Schronieniem w którym władzę absolutną ma kościół nie tylko mający wręcz wszechwładzę ale też wierzący że założyciel kolonii był Archaniołem i blokujący cały postęp.

Na szczęście jest ona Nimue Alban cyborg, który ma jeden cel uwolnić ludzkość od władzy zakłamanej religii i przygotować ją na starcie z wrogiem z jakim już raz poniosła klęskę.

Czasem akcji jest mniej więcej nasz XVI wiek czyli mamy, galery, muszkiety (wprowadzane) armaty itd. Z drugiej strony mamy Nimue Albę mającą dostęp do najnowszych zdobyczy techniki jak nano zwiadowcy, komputer bojowy i kilka rożnych innych zdobyczy przyszłej techniki. Na szczęscie udaje jej się znaleźć sprzymierzeńca w postaci młodego króla królestwa które ma na pieńku z wszechwładnym kościołem i jego inkwizycją.

Książka jest pełna intryg politycznych, w 1 tomie jest kilka bitw morskich, tym co wciągnęło mnie najbardziej jest chyba wątek walki z przeważającymi siłami ale także ze skorumpowaną hierarchią kościoła. Mamy nawet odniesienia do schizmy bo kościół się dzieli i walczy się nie tylko bronią ale też o serca i dusze mieszkańców Schronienia. Tylko jak wygrać gdy przeciwko tobie staje cała potęga kościoła ogłaszającego świetą wojne z herezją wsparta przez królestwa mu podległe (ok 80% planety)? Na dodatek Nimue Alban nie moze uzyc wszystkich swoich mozliwosci bo w kosmosie nad planeta czuwaja wyrzutnie balistyczne pozostawione przez ogarnietego rzadza wladzy 1 administratora koloni...
A w głębiach kosmosu czai się kolejny dużo gorszy wróg.
Ostatnio zmieniony przez Tanatos 2012-04-12, 10:41, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Newcomer 
Skryba


Wiek: 41
Dołączył: 03 Maj 2008
Posty: 319
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-03, 15:44   

Ja właśnie zaczynam czytać. Na razie mi się podoba. Zobaczymy co będzie dalej...
_________________

 
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2010-12-03, 17:28   

ja przeczytalam bo sobie kupilam ;) i tez mi sie podoba
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-12-03, 17:34   

Mnie osłabiła objętość ;) Ale! Podpowiadałam przy wyborze folii na okładkę ;)
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2010-12-03, 18:16   

Dodatkowo ja już czytam 3 tom (po angielsku) i seria będzie rozwlekła a nawet może się skonczyć w połowie.
:
Bo w 3 tomie nadal nie jest dużo bliżej do pokonania kościoła że nie wspomnę o zagrożeniu z kosmosu :P
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2014-08-26, 23:35   

Niby fajne, ale z tym wodolejstwem naprawdę Weber przegina...
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-27, 07:44   

To nie tylko Weber, Szmid dokłada sporo od siebie --.-
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group