Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Seriale czemu nagle się kończą
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2010-12-15, 12:11   Seriale czemu nagle się kończą

Wiem że podobny temat pisałem w kwestii książek ale niestety problem ten dotyczy także seriali.

Otóż nie do końca rozumiem czemu niektóre seriale kończą sie tak szybko (pare odcinków, sezony urwane w połowie) a niektóre ciągną się w nieskończoność np. Moda na sukces, Klan itp :P

Wymienie przykłady

Defying Gravity 13 odcinków (seria dopiero się rozkręcała i koniec)

Flashforward (2 sezony koniec paskudny clifthanger)

Jericho (2 sezony niby zakończenie jest lepsze niż po 1 sezonie ale mimo wszystko niedosyt pozostał)

Seaquest

Space Above and Beyond

ciekawa sprawa była np. ze Sliders gdzie serial stracił na oglądalności po kłótni a następnie wymianie jednego z głównych bohaterów

i pare innych seriali.

Ok z jednej strony rozumiem że może była niska oglądalność albo zyski zbyt małe nie zmienia to faktu że mam nieodparte wrażenie iż w ostatnich latach seriale dużo szybciej są zdejmowane z anteny a ich produkcji przerywana. Czasem mam wrażenie że jak serial szybko nie zdobędzie fanów to od razu go kasują. Co moim zdaniem jest złym zjawiskiem bo każda historia potrzebuję trochę czasu na wciągnięcie widzów przekonanie ich do siebie.
Właśnie jakie są waszym zdaniem przyczyny szybkiego zdejmowania seriali z produkcji?
Ostatnio zmieniony przez Tanatos 2010-12-15, 12:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-12-15, 12:54   

Ja az tak nie przyglądam sie temu co sie dzieje w TV wiec może dlatego nie zauwazylam zeby mi sie serial skonczyl "w trakcie" ;-) więc sądzę że kazdy serial jest przewidziany na okreslona ilośc odcinków - moze te sa akurat krótkie? W ostatnim czasie widzę ze na tvp jest nadawane kilka nowych wlasnie takich do 9-15 odcinków (np. Blondynka, Doręczyciel, Muszkieterka). Ranczo też miało jedynie dwa sezony po 15 odcinków (a może 20?) - a przeciez jest popularne :)

To że zdejmują coś co nie przynosi profitów jest zupełnie naturalne..

tych co wymieniles to nie znam, ale wyglada na to ze sie po prostu skończyły w ramach przewidzianej liczby odcinków :) a czemu nie sa kontyuowane? pewnie te powody co wymieniles albo ekipie robiącej serial sie coś odwidzi ;)
_________________
...
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2010-12-15, 13:05   

Hmm bardziej chodzi mi o seriale tak jakby urwane w połowie z niedokończoną historią. Np w Defying Gravity miano odwiedzić wszystkie planety układu a zakończono serial po 3...
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-12-15, 13:20   

czyli te 13 odcinków to nie byla pierwsza seria tylko nagle przestali nadawac?
no to pewnie coś im nie gralo - nie bede zgadywac bo nawet nie wiem o czym mowa i jaki kanał ;-)
_________________
...
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2010-12-16, 00:20   

jesooo... nie mam sil robic większego wykladu na temat, ale tak w pierwszych punktach ujmujac:

1. Oglądalnosc
2. Godziny w ktorych jest to puszczane
3. Konkurencja w innych programach w tych samych godzinach...
4. % ogladalnosci przez osoby ktore nie pracuja, siedza w tym czasie w domu i wola sieraiale o milosci na innych programach...
5. Zatrudnienie znanych z innych seriali o mnilosci twarzy...


to w sumie robi za ogladalnosc- juz naprawde w tych punktach nie wspomnialam o wyksztalceniu czy braku onego tych co ogladaja... bo jak ktos kiedys napisal "nas pieknych jest malo" i aby robic seriale dla ludzi inteligentnych- to trza miec niezla kase, zartudnic madrych ludzi- i samemu miec wyobraznie- a potem to trza jeszcze komus sprzedac... a polskie TV na pewno tego nie kupia i tyle! Bo % ludzi, którzy (inteligentni i wyksztalceni i na tyle niezmęczeni by sie gapic w TV) w zasadzie nie istnieje w stosunku do tych co sa "wyksztalceni inaczej" i maja w doopie prace i chetnie sie gapia w tv.. tyle ze te inteligentniejsze seriale ich wkurzaja... rotfl
_________________
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2010-12-16, 08:18   

jest jeszcze spora grupa takich jak ja ktorzy ogladaja tylko w necie cosik czasami a tv olewaja ;)
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2010-12-16, 08:40   

I tych ostatnich jest chyba coraz większa grupa. Bo już nawet moi rodzice przekonali się, że w telewizji i tak nic nigdy nie ma, a jak już coś jest to o nieludzkiej porze, więc oglądają z neta.
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2010-12-16, 08:50   

i ogladalnosc sie zmniejsza ;)
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-12-16, 11:40   

Nefra napisał/a:
. Oglądalnosc
2. Godziny w ktorych jest to puszczane


pamietam jaki krzyk sie podniósł gdy zmienili godziny mody na sukces ;)

i jeszcze widzialam ciekawy program o 2 w nocy... na pewno nie bede czekac do pozna by obejrzec :mlot:
_________________
...
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-12-16, 21:05   

To, że w Polsce ludzie oglądają zagraniczne seriale w necie nie ma absolutnie żadnego wpływu na oglądalność w krajach gdzie są one emitowane, czyli głównie w USA. Tam oglądacze netowi to pewnie niewielki procent. Zresztą sami pomyślcie, czy fanatyk House'a w Polsce oglądałby odcinek ściągnięty z netu dzień po emisji, czy siedziałby przed TV i oglądał go tam?
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2010-12-16, 21:20   

w sumie zależy o czym mowa - chodzi o oplacalność emisji serialu w polskiej telewizji i co powoduje ze nie ma dalszego ciągu w ramówce ( w polsce), czy tez mowa o ogólnie pojetej produkcji serialu i emisji w kraju w którym powstał oraz o tłumaczeniu na pl / emisje w pl i nie tylko? ;)
_________________
...
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-12-16, 21:26   

Przykłady, które podał Tanatos to z tego co się orientuję seriale ubite w USA.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
salat 
Dziejopis


Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 2817
Wysłany: 2010-12-16, 21:40   

Myszor napisał/a:
I tych ostatnich jest chyba coraz większa grupa. Bo już nawet moi rodzice przekonali się, że w telewizji i tak nic nigdy nie ma, a jak już coś jest to o nieludzkiej porze, więc oglądają z neta.


no bo nie ma. Moi rodzice na to ciągle narzekają. Ja odkąd poszedłem na studia tv nie oglądam wcale. Czasem jak do domu wrócę to przy okazji się coś zobaczy jak się siedzi z rodzicami a czasem jakiegoś Kubicę, czy inny sport ;) A tak to tylko z neta
_________________
Marzenia, które nigdy się nie spełniły… I nigdy się nie spełnią. Obraz powoli blednie lecz nie znika. Oczy powoli zaczynają dostrzegać świat. Ociężały umysł budzi się. Światełko w tunelu… Śmierć?
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-12-17, 16:57   

Ja też w tv oglądam wyłącznie sport (biathlon, tour de france, ręczna, czasem kosz, jak są jakieś ważne rozgrywki)... no i "Obrońców" ostatnio na AXN ^^

Ale faktycznie - seriale o których mowa w pierwszym poście to seriale amerykańskie i ich losy zależą wyłącznie od tamtejszych warunków.

SF nie jest tak popularne i uniwersalne jak seriale kryminalne (które od lat na rynku amerykańskim święcą triumfy) czy... Taniec z Gwiazdami (którego popularności nie pojmuję...). Do tego jest sf i sf a i publika amerykańska ambitnych seriali nie lubi (polska zresztą też nie, ani żadna inna...), nie masowo. DOBRE seriale, które się utrzymują przez kilka sezonów to seriale... kryminalne, sensacyjne, uwentualnie coś historycznego z HBO. SF? Niebardzo.

Poza tym czasami serial leci w diabły, bo trzeba zrobić miejsce dla czegoś innego, czemu trzeba zmiennić dzień emisji bo akurat na tą godzinę dali Taniec z Gwiazdami... i serial, dobry, ląduje w pasie śmierci i znika po trzech odcinkach kolejnego sezonu bo oglądalność mała...
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group