Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobroczynność
Autor Wiadomość
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 16:34   

probowalam tu nie napisac - ale napisze - niestety- watek jest kontynuowany i ... nie byłam w stanie opanowac siebie...
:bezsilny:

Sto lat temu- w stanie wojennym- moj ojciec byl jakos tam gdzies wysoko w solidarnosci- wybaczcie to "gdzies" - ale to nie miejsce by chwalic, a ja nie mmam pojecia kim byl :bag: - i byla akcja paczki dla rodzin dotknietych bieda -
naprawde bylam z ojcem jako - nastolatka- i uczestniczylam- rozdzielalam iles mandarynek na paczke, szukalam jakie piekne buty mamy z Anglii czy Hameryki - na ten wiek dziecka- a faktycznie listy rodzin z tych weeelkich 3 zakladow pracy byłyolbrzmie:(
I przydzielalismy: iles kartonow otwartych, napisalismy nazwiska i jakie osoby- nalepilismy kartki- i jak losowanie- bo nas bylo wtedy sporo z roznych osiedli (zakladow pracy)


I jak ten elf od sw. M. wozilam z tatą prezenty...
w wigilie...
A te kobiety - samotnie wychowujace, same z dziecmi- po prostu nas nie chcialy wypuscic....
Piękna wigilia :)
Mama sie wdećko wnerwila, ze nas tyle czasu nie bylo.... bala sie ze nas jakies ZOMO czy cos z tymi paczkami wyczai.

A my z ojcem wrocilismy z takimi wieeelkimi oczami- ze nawet ja osłabilismy-...

Dlaczego o tym pisze?

bo wlasnie teraz juz od co najmniej 3 lat- nastapil w narodzie taki kryzys- ze nie chca darowizny!
Wola kupic od lumpexu niz dostac za darmo!

Naprawde - uwierzcie mi - w koncu jestem specem od tych tam stosunkow kulturowych w spoleczenstwie i na to jestem wyczulona.
Jesli chcesz kogos obrazic- daj mu uzywana rzcze- chocby najlepszej firmy!!!
Ta osoba woli te kurtke na zime dla dziecka kupic w lumpexie za 20 zl!
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nefra 2011-01-11, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2011-01-11, 16:47   

Tifa Lockhart napisał/a:

Każdy wolontariusz ma obowiązek wypełnienia ankiety zwrotnej, w której pisze jak zareagowała rodzina itp. Następnie opiekunowie wysyłają to mejlem do darczyńcy. Dostałeś mejla?
tak jak pisała Mysza, dostaliśmy mejla z bardzo lakonicznym opisem sytuacji ale ankiety ani śladu... :/

Nefra napisał/a:
bo wlasnie teraz juz od co najmniej 3 lat- nastapil w narodzie taki kryzys- ze nie chca darowizny!
Wola kupic od lumpexu niz dostac za darmo!

Naprawde - uwierzcie mi - w koncu jestem specem od tych tam stosunkow kulturowych w spoleczenstwie i na to jestem wyczulona.
Jesli chcesz kogos obrazic- daj mu uzywana rze- chocby najlepszej firmy!!!
Ta osoba woli te kurtke na zime dla dziecka kupic w lumpexie za 20 zl!
albo źle Cię zrozumiałem albo stwierdzam, że nie w tych obszarach stosunków kulturowych, których jesteś specjalistą, działa akcja Szlachetej Paczki i jej podobne akcje.... ot takie tylko wrażenie mam.... :bezemocji:
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 17:12   

Robinku- :tuli: naprawde- niekiedy zaufaj mi na moja mame sie nadelo iles tam znajomych- jak probowala im dac kurki po moim dziecku (kompletnie nie posiadajace oznak zniszczenia}, najbardziej oryginalne- hamerykanskie- ktore ja sama dostalam w paczce od tzw "ciotki, ktora zapierdziela przy hamerykanskich dzieciach" - a moje male mialo to moze ze dwa raza na plecach - ale ja sie cieszylam- bo dar bezinteresowny - a dziecko rosnie - zaleznie od pogody- pochodzi w tym 3 miesiace albo 3dni - no taki u nas niestety klimat, ze nie ma co dziecko ladowac w nieprzemakalna puchowa kurtke gappa...
A na mnie, po tej akcji - sie nadasalo iles osob- ktore na zasilkach sa- ze im chce dac uzywane ciuchy po wlasnym dziecku... bo przeciez u nich az tak duzej biedy nie ma by zebrac!!!

Robinku- mow co chcesz- ja wtedy dostalam zimne wiadro na leb!!!
Narod lubi miec- ale po cichu a nie od ciebie!!! (mnie w tym wypadku)
A najlepiej by nosili na sobie drogie etykietki- za zlotowke- ale nie jako jałmużne... bo swoj honor maja...!

no i to jest ten problem z darowizna!
_________________
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 17:30   

Niestety- robinka zdenerwuje ale mam dalszy ciag tego co chcialam powiedziec- a nienawidze dlugich postow :P


Iles czasu dawalam ciuchy dla takiej tam- biednej , wielodzietnej, alkoholicznej rodziny w okolicy- co to nieraz jak zla zima byla- to mamusia przychodzila do mnie z dziecmi bo juz co jesc ( i ona pic :> ) nie mieli - karmilam, dawalam pelne torby... coraz ich wiecej - dorastaja - wiele wyszlo na ludzi i swoj honor maja i sa wdzieczni- a czesc to po prostu "chwasty" -nawet w tej chwili nie probuje im paczek z ciuchami dostarczyc- bo by tym w piecu palili... (naprawde)

Od kilku lat oddawalismy ciuchy w dobrym stanie do domu opieki spolecznej- niestety teraz jest ustawa, ze nie moga przyjmowac- powiedzieli nam o tym jak podjechalismy z torba :(

Co zrobilam z ciuchami? Podjechalam do naszego wiejskiego lumpexa - wlascicielka powiedziala, ze sa takie dwie dziewczyny co maja mezow alkoholikow i po 3 dzieci - i ona im daje darmo wybierac. A akurat babka jest w porzadku- bo we wsi wypytalam- i od tej pory jej daje wszystko co jest ok, a nam juz nie pasi... nawet za 2 zl - ale niech sobie to ktos kupi- i bedzie dumny, ze wyrwal taki fajny ciuch, a nie, ze wyzebral....


przepraszam za epatowanie slowem "wyzebrac" - ale o to mi akurat chodzilo- jak sie ci ludzie czuja jak dostaa za darmo.... :bag:
_________________
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2011-01-11, 18:16   

Ok, Nefra są takie osoby, które tak się zachowują jak opisujesz, ale to nie jest reguła.

Tak naprawdę w rodzinach nie patologicznych (bez alkoholu, narkotyków, przemocy itp) a biednych często jest dokładnie odwrotnie. Sama znam małżeństwo które ma ośmioro dzieci (9 w drodze) żyją na wsi za 650 zł/mc (nie biorą zasiłków bo nie chcą być "darmozjadami"- to ich słowa) i zawsze wszystkie ciuchy po mnie/bracie/kuzynach brali + jeszcze moja babcia organizowała przy kościele zbiórkę ciuchów i zabawek. Rodzina brała zawsze i wszystko. A co stwierdzili że nie wykorzystają dawali innym rodzinom potrzebującym.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2011-01-11, 18:43   

OT -
Nefra napisał/a:
robinka zdenerwuje ale mam dalszy ciag tego co chcialam powiedziec- a nienawidze dlugich postow
cieszę się że wiesz o kogo mi chodziło ;]
koniec OT
Ania napisał/a:
to nie jest reguła.
mniej wiecej do tego właśnie zmierzam. Ludzie o których mówi nefra to niewielki procent potrzebujących. Przykładem jest choćby, jeśli nie Szlachetna Paczka, to Caritas, gdzie jednak odbiorców jest wielu, bardzo wielu. W naszej diecezji rodzin podobnych do tych z opisu nefry jest klikadziesiąt. Wiemy o tym od siostry, która bierze od nas ubrania.
Poza tym jak ktoś nie weźmie "bo używane" to nie zgłosi się do akcji takiej jak ta w temacie lub do organizacji pomocowej, gdzie takie prezenty są dopuszczane.
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 19:26   

Ania napisał/a:

Tak naprawdę w rodzinach nie patologicznych (bez alkoholu, narkotyków, przemocy itp) a biednych często jest dokładnie odwrotnie. Sama znam małżeństwo które ma ośmioro dzieci (9 w drodze) żyją na wsi za 650 zł/mc (nie biorą zasiłków bo nie chcą być "darmozjadami"- to ich słowa) .


Czym wg ciebie jest patologia? Jesli ludzie mnoża sie jak koty - majac 650 zl - to jest wlasnie patologia spoleczna , niestety.
Narazaja nas wszystkich na to, ze musimy pracowac na ich dzieci- to oznaka, ze z ich umyslem jest cos niestety nie tak- jesli to nie jest spowodowane alkoholem, narkotykami- to chyba jeszcze gorzej- bo przekazuja tym wszystkich dzieciom jakis niewlasciwy gen.
Przepraszam za cynizm- ale zawsze pomagam - naprawde- osobom, ktore znalazly sie w bardzo trudnej sytuacji finansowej albo na zakrecie zycia- ale takiej rodziny bym tak nie wsparla- wolalabym wziac pania za reke i zasponsorowac jej ginekologa i zabieg podwiazania jajnikow- bo to przynajmniej jest jakis efekt- wiecej dzieci nie bedzie i wtedy probujmy pomoc tym co sa.
_________________
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2011-01-11, 20:04   

Nefra napisał/a:
Czym wg ciebie jest patologia? Jesli ludzie mnoża sie jak koty - majac 650 zl - to jest wlasnie patologia spoleczna , niestety.
Narazaja nas wszystkich na to, ze musimy pracowac na ich dzieci- to oznaka, ze z ich umyslem jest cos niestety nie tak- jesli to nie jest spowodowane alkoholem, narkotykami- to chyba jeszcze gorzej- bo przekazuja tym wszystkich dzieciom jakis niewlasciwy gen.


Nie ubliżaj ludziom których nie znasz i o których tak mało wiesz. Nie przyjmują oni od państwa żadnej pomocy finansowej więc nie musisz na ich dzieci/na nich pracować. Jak dla mnie koniec tematu.
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 20:31   

RobinOfSherwood napisał/a:
Ludzie o których mówi nefra to niewielki procent potrzebujących. Przykładem jest choćby, jeśli nie Szlachetna Paczka, to Caritas, gdzie jednak odbiorców jest wielu, bardzo wielu. W naszej diecezji rodzin podobnych do tych z opisu nefry jest klikadziesiąt. Wiemy o tym od siostry, która bierze od nas ubrania.
Poza tym jak ktoś nie weźmie "bo używane" to nie zgłosi się do akcji takiej jak ta w temacie lub do organizacji pomocowej, gdzie takie prezenty są dopuszczane.


Robin- przepraszam, znowu walne post pod postem- ale tak juz jakos mam ze jak odczytam kolejna wypowiedz- a niekiedy to jest znaczna roznica w czasie z ta pierwsza - to mam cos do powiedzenia - jesli to jest dla mnie wazne - a to jest dla mnie akurat wazny temat.
Jak mam poszukac te rodziny i wyselekcjonowac- ze to nie alkoholizm? Zreszta pomagalam przez te lata alkoholikom i ich dzieciom- uczylam ich jak pisac na kompie i czym jest net... teraz wiedza, ze zawsze moga do mnie uderzyc jak jest zle- i juz tak pare razy bylo w ciagu ostatnich 2 lat - zawsze wspieram jak czlek chce isc w gore a nie w doł.
Za pomoc? :>
_________________
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2011-01-11, 22:12   

ale moment czy ja tu gdziekolwiek napisalem że masz szukac? selekcjonowac?alkoholikom, narkomanom, ludziom którzy nie używają kondomów (bo to też dla Ciebie patologia) masz nie dawać? nie pomagać?

I jak dla mnie nie ważne jest czy ktoś chce iść w góre czy w dół. Jeśli moge staram się wspierac wszystkich...

czy ktoś to moze wydzielić?? :bag: miał to być temat o organizowanej konkretnej akcji, a nie dywagacje na temat "stosunków kulturowych"... :roll:
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-11, 22:16   

ale akcja sie juz zakonczyla- bo nie ma rodzin czekajacych na paczki- wczoraj sprawdzalam


To sobie chyba mozemy tu porozmawiac , bez wydzielania i mnozenia watkow?
_________________
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2011-01-11, 23:00   

myślę, że jednak takie dywagacje to nie w dziale Pomocna dłoń :-?
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2011-01-12, 00:22   

Też proponuję rozdzielić temat na dobroczynność szeroko rozumianą i wcześniejsze posty o idei szlachetnej paczki.


ja nie rozumiem o co się kłócicie. Ale chyba nie można mieć za złe, że niektórzy nie chcą pomocy? Mogą mieć różne powody, może im być głupio chodzić po okolicy w czyichś starych ciuchach, tak żeby darczyńca widział, albo uważają że jeszcze nie jest z nimi tak źle żeby musieli się prosić o coś od kogoś. Wstyd, upokorzenie jest silnym motorem ludzkich działań...

Zresztą co innego dostać coś od anonimowego dobroczyńcy a co innego dostać wręczone z pompą z jakimś obowiązkowym podziękowaniem...
Bo chyba nie chodzi też o to, żeby coś dać tak by cała wieś i 3 sąsiednie wiedziała, że ja taki dobry, hojny i cacy ( wsie bo mi się tak z zaściankowym myśleniem jakimś skojarzyło).


Jeśli ktoś chce zrobić coś dobrego i pomóc tym, którzy przyjmą tą pomoc, to nie ma w tym nic złego. Obojętnie czy to będzie rodzina z kilkunastorgiem dzieci czy z 2. I bym się powstrzymała od wrzucania wszystkich do jednego wora z patrologią Nefi ;-)


a co do szlachetnej paczki - strasznie ciekawa byłam kryteriów doboru rodzin. Bo poza takimi po których widać było, że rzeczywiście są w potrzebie ( np rodziny z malutkimi dzieciakami, gdzie tylko jedna osoba pracowała, zwykle proszące o niewiele, kilka ciuszków czy niepsujące się jedzenie) były jeszcze typu - matka - pracująca plus dorosłe (20 lat) córki, proszące o ciuchy- cała lista, konkretnych i modnych.
_________________

 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2011-01-12, 23:46   

caly czas mam takie wrazenie- ze to jest sposob pomagania na sile- tzn wciskania prezentow.
Znam sporo takich rodzin- nieraz dostaja paczki z opieki- unijne- a w nich- maka, kasza, ryz, i puszki konserwowe pt "krupnik" - 10 takich litrowych puszek na miesiac.
I ta obdarowana osoba mowi: nie wiem- glupio mi, ale moje dzieci nie chca tego jesc! A nie wywale - bo to jest jedzenie. Nie odmowie- bo wiecej mi nie dadza. Może twoj pies by to zjadl?
Faktycznie - dorzucam mieso i ryz i pies je- nawet jak to jest sos pieczarkowy z miesem a nie krupnik :/
Choc psu pieczarek sie nie daje... tja moja ma po nich sraczke! :bag:

I o tym mowie- jesli maja status biednych- to nie odmowia- bo moga sie spodziewac ze inna pomc do nich nie dotrze jesli odmowia. Ze im cos zabiora.

Trudno sie wczuc w osoby ktore maja biedę, jesli samemu sie nie zaznalo. Ale kazdy czlowiek ma swoj honor - w kazdym razie kazdy- kto nie upadl zupelnie.
_________________
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2011-01-13, 10:43   

Kamila napisał/a:
a co do szlachetnej paczki - strasznie ciekawa byłam kryteriów doboru rodzin. Bo poza takimi po których widać było, że rzeczywiście są w potrzebie ( np rodziny z malutkimi dzieciakami, gdzie tylko jedna osoba pracowała, zwykle proszące o niewiele, kilka ciuszków czy niepsujące się jedzenie) były jeszcze typu - matka - pracująca plus dorosłe (20 lat) córki, proszące o ciuchy- cała lista, konkretnych i modnych.

To też mnie interesowało, bo jak widziałam, że rodzinie trzeba laptopa... :/ Ale grunt to znaleźć w tym wieeeelkim spisie kogoś, dla kogo coś, po co ja w sklepie sięgam odruchowo - jest artykułem nieosiągalnym i - jakby nie było - niezbędnym. Ot choćby pasta do zębów czy kilogram cukru.

Nefra napisał/a:
caly czas mam takie wrazenie- ze to jest sposob pomagania na sile- tzn wciskania prezentow.

Osobiście nikomu nie wciskałam na siłę. Nie uwierzę, że jeśli ktoś mówi, że potrzebuje ryżu, szamponu czy butów dla dziecka bierze to co mu dam tylko dlatego, że mu to daję. Tak na odwal się.
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group