Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kres Feliks W.
Autor Wiadomość
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2011-08-15, 13:16   Kres Feliks W.

Kres Feliks W.


Debiutował w roku 1983 opowiadaniem Mag nadesłanym na konkurs miesięcznika "Fantastyka".

Znany głownie jako autor dwóch cykli fantasy. "Cykl szererski" opowiada o świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią oprócz ludzi inteligencją obdarzyła również koty i sępy. Natomiast cykl Piekło i szpada to mroczna opowieści o świecie w realiach XVII wieku, gdzie spotkać można zarówno demony, jak i istoty starsze od samego Szatana.

Jego utwory przetłumaczone zostały na język czeski, rosyjski oraz hiszpański. Za wydaną w roku 1992 powieść Król bezmiarów otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Od kilku lat prowadzi kącik porad dla młodych pisarzy w czasopismach poświęconych fantastyce - najpierw pod tytułem Kącik złamanych piór w miesięczniku "Fenix", potem w "Magii i Mieczu", zaś obecnie jako Galeria osobliwości w miesięczniku "Science Fiction". W lutym 2005 porady Kresa dla początkujących pisarzy zostały wydane w formie książkowej pod tytułem Galeria złamanych piór.


Cykle


Księga całości

01. Północna granica
02. Król Bezmiarów
03. Grombelardzka legenda
04. Pani Dobrego Znaku
05. Porzucone królestwo
06. Tarcza Szerni cz. 1 i 2
07. Wieczne Cesarstwo (w przygotowaniu )
- Tom I - Wojna
- Tom II - Pokój
- Tom III - Miłość

Inne utwory dziejące się w Szererze

Jeźdźcy Równin (w przygotowaniu; fragmenty drukowane w magazynie „Magia i miecz”)
Gówno (opowiadanie)
Miód dla Emiry (opowiadanie)


Piekło i szpada

01. Strażniczka istnień
02. Piekło i szpada
03. Klejnot i wachlarz



Opowiadania

Akasa. Fatanh. Amare (1998)
Bez słońca (Sen o miłości i śniegu) (1994)
Czarne miecze (1994)
Demon Walki (1987)
Deszcze (1991)
Egaheer part I,II,III (2000)
Gaareogorde hork kerek (1991)
Gówno
Jeźdźcy równin part I,II (2001)
Korona Shergardów (1994)
Król gór (1991)
Królowa Grombelardu (1994)
Księga Epizodów:" Kręgi", "Tylko deszcz dla Ayany" (1985)
Mag (1983)
Miód dla Emiry (1992)
Prawa Całości (1996)
Prawo sępów (1985)
Przełęcz mgieł (1994)
Puste niebo (1993)
Pustynna baśń (1991)
Senea (1993)
Sherń K’hakahar (1992)
SĂśrgethergeft (1993)
Srebrne wstęgi Aleru (1995)
Vanadey (1986)
Wiatr i deszcz (1995)
Władcy śniegu (1998)
Zabity (1999)


Zbiory opowiadań (Wczesne książki o Szererze)

Prawo sępów (1991)
Serce gór (1994)

Inne

Galeria złamanych piór (2005)
Galeria dla dorosłych (2010)


Nagrody

1983 r. - nagroda miesięcznika „Fantastyka” za opowiadanie „Mag” dla Najlepszego Debiutu - 2. miejsce
1987 r. - nagroda czytelników miesięcznika „Fantastyka” za „Demon Walki” dla Najlepszego Opowiadania - 1. miejsce
1991 r. - nagroda czytelników w plebiscycie „Voyager” za „Prawo gór” dla Najlepszego Opowiadania - 1. miejsce
1992 r. - nagroda czytelników w plebiscycie „Voyager” za „Szern K'hakahar” (2. miejsce) oraz za „Miód dla Emiry” (3. miejsce) dla Najlepszych Opowiadań
1992 r. - Nagroda im. Janusza A. Zajdla dla Najlepszej Powieści Roku za „Króla Bezmiarów”
1994 r. - Nagroda Śląkfa 1993 w kategorii Najlepszy Twórca Roku za wskazaniem na powieść „Strażniczka Istnień”
2001 r. - Nagroda Sfinks 2000 w kategorii Najlepsza Powieść Roku za powieść „Grombelardzka legenda”
2002 r. - Nagroda Śląkfa 2001 w kategorii Najlepszy Twórca Roku ze wskazaniem na powieść „Pani Dobrego Znaku”
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-15, 17:54   

To rzeknij mi jeszcze kochana od czego zacząć :) Słyszałam dobre rzeczy o "Pani dobrego znaku", ale widzę, że to jakiś tom ze środka.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2011-08-15, 18:21   

Tak jak masz w kolejności ustawione :) Co prawda można zacząć od srodka bo tomy są luźno powiązane, ale zgubisz wczesniejsze losy niektórych bohaterów, wyjaśnienia niektórych sytuacji czy pojęć ;)
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-15, 18:26   

To zaraz sobie wyporęczę :)
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2011-08-17, 22:12   

Nie chcac Cie zrazac kolezanko, ale przy ksiedze calosci osiagnalem kres swoich mozliwosci przyswajalnosci Kresowej tworczosci ....
 
 
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2011-08-18, 09:21   

Xysiu - de gustibus non es disputandum czy jakoś tak szło :P
Może akurat sie Asi spodoba (no chyba że tylko ja takie bezguście totalne i tylko mi sie podobało :P )
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-08-18, 09:25   

Ja po tej rozmowie też wciągam Kresa na listę oczekujących, bo mnie zainteresowałaś :) Zobaczymy co toto.
_________________
:dora:
 
 
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2011-08-18, 09:45   

Najlepszy moim skromnym zdaniem jest Król Bezmiarów. A to co mi się w tej książce podoba, to ciemny gotycki nastrój. Nie ma elfów, cwoków.......ee znaczy smoków i innych normalnie pojawiających sie w fantasy postaci.
Jest wszechpotężna szerń, która dała trzem rasom inteligencje - ludziom, kotom i sępom :)
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2011-08-18, 11:48   

Serena napisał/a:
de gustibus non es disputandum
kto jeszcze uzywa tego starego matrwego i bezuzytecznego jezyka? (nie licze pseudo naukowcow, zwichrowanych prawnikow (lex retro non agit etc.) etc.) Ja bez zagooglowania na pewno bym tego prawidlowo nie napisal :-) Ale zgadzam sie: there's no accounting for taste :-)

Co do samego kresa to wysilajac ostatni ostaly zwoj mozgowy przedstawie moje skromnie i niekompetne spostrzerzenia:
1. to nie jest jego prawdziwe nazwisko :-)
2. zaciekawily mnie pozytywne recki
zaczalem od piekla i szpady i potwornie mnie ta kniga zawiodla, jakas nudnawa, kompletnie bez ikry, pioro lekkie niczym ził ciagnacy armate
pozniej lyknalem bodaj trzy pierwsze tomy ksiegi calosci i mialem dosc - totalne przecietniactwo, ksiazki jakich mnostwo.
3. aczkolwiek obiektywnie rzecz biorac ksiega calosci ma dosc dobre recenzje - wiec zgodnie z regulami - np. prawem wielkich liczb - raczej Serenko nie tak jest cos ze mna a nie z Toba.
4. dla zamierzajacych siegnac po jego tworczosc - bialego kruka to raczej nie uswiadczycie, z drugiej strony do krola toaletowej polskiej literatury pilipiuka -mistrza plodnosci- rowniez mu daleko :-)
5. OT a propos pkt4 ostatnio na wakacjach lyknalem kilka ksiazek i wzialem na plaze od kolegi przygody jakuba jakiegostam piora mistrza pana samochodzika XX/XXIw. staralem sie jak moglem nastawic pozytywnie i zdystansem :-) jestem podbudowany moja determinacja i nieustepliwoscia, gdyz przeczytalem az cale 100str! pozniej zajalem sie ciekawsza literatura: a mianiowicie zaczalem studiowac skladniki poszczegolnych piw jakie kupilem w drodze na plaze :-)
 
 
Serena 
Dziejopis


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 02 Wrz 2010
Posty: 2684
Skąd: poznańska pyra
Wysłany: 2011-08-18, 12:47   

Xys napisał/a:
nie licze pseudo naukowcow, zwichrowanych prawnikow


Ani do jednych ani do drugich sie jakoś nie zaliczam :P

Xys napisał/a:
bez zagooglowania na pewno bym tego prawidlowo nie napisal


Taa jak widać ja też, bo nie googlowałam głupia więc byka walnełam lol

Xys napisał/a:
zaczalem od piekla i szpady i potwornie mnie ta kniga zawiodla, jakas nudnawa, kompletnie bez ikry, pioro lekkie niczym ził ciagnacy armate


I tutaj sie z Tobą zgadzam - o dziwo :szook: - w 100% ;) szczerze mówiąc nie przebrnęłam nawet przez pierwszy tom.
Co do recek w sieci - bardzo rzadko się na nich opieram, bo często ksiażka, nad która wszyscy pieją z zachwytu mi się nie podoba i na odwrót :)

IMHO Ksiega Całości to niezła seria. A reszta musi sobie sama wyrobić opinię ;)
_________________
Oba, kot i pies są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic
http://u-sereniastej.blogspot.com/
http://koraliki-sereniastej.blogspot.com/
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-18, 13:55   

Poza Sereną jeszcze Kruffachi polecala, wiec dam Kresowi szansę ;) bo jakkolwiek czasami róźnimy się w opiniach tak jeszcze się nie zdarzyło żeby jedna z nas zachwycała się nad czymś co druga uznała za nienadajace sie do czytania.

a to, ze to nie jest jego prawdziwe nazwisko to jakaś zbrodnia? lol

Co do Pilipiuka to ma on jakis swoj temat ;) a poza tym szanuje go za jedną rzecz: on wie, że jest grafomanem i tego nie ukrywa. Natomiast irytujace jest to, że sądzi wszystkich po sobie i do pewnego stopnia grafomaństwo promuje.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2011-08-18, 14:06   

Kupiłem 2, albo 3 lata temu na Polconie Króla bezmiarów i leży. W międzyczasie faza na wszelkie fantasy u mnie zanikała i chyba już nie sięgnę. Chce ktoś?
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-08-18, 14:09   

Daj :> Tzn niekoniecznie chcę Ci to zabrać, ale pożyczyć... ;)
_________________
:dora:
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2011-08-18, 14:15   

Hadrianka napisał/a:

a to, ze to nie jest jego prawdziwe nazwisko to jakaś zbrodnia? lol


oczywiscie ze nie, ale warto imo gwoli scislosci umiescic ten skromny fakt w info o autorze, stad o tym wspomnialem
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-18, 16:42   

A, o to chodziło. Bo znalazło się między zarzutami i trochę zmieniło znaczenie w tym kontekście ;)
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group