Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gibson, Sterling - Maszyna Różnicowa
Autor Wiadomość
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-07-13, 13:57   Gibson, Sterling - Maszyna Różnicowa



Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Okładka: Twarda
Wymiary: 135 x 205 mm
W sprzedaży od: 29.10.2010 r.

Cytat:
Gibson i Sterling pisali „Maszynę różnicową” na fali zainteresowania XIX wiekiem i Charlesem Babbage’em. Wszystko zaczęło się od postawienia prostego pytania: co by było, gdyby to właśnie Babbage dokonał rewolucji technologicznej w XIX wieku? Tytułowa Maszyna różnicowa to pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu tego słowa, zostało obmyślone w 1822 przez angielskiego matematyka i wynalazcę, Charlesa Babbage'a.
Z czasem Lord Babbage porzucił budowę maszyny różnicowej gdy tylko wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej,którą nazwał maszyną analityczną. Po ponad 150 latach od narodzin tej koncepcji zespół naukowców z Londyńskiego Muzeum Nauki w końcu zbudował według oryginalnych planów jedną z pierwszych maszyn różnicowych Babbage'a. Urządzenie to wykonało pierwszą serię obliczeń na początku lat 1990 i dało wyniki z dokładnością do 31 cyfr, co daleko wykracza poza dokładność zwykłego, kieszonkowego kalkulatora.
„Maszyna różnicowa” Gibsona i Sterlinga to klasyczny przykład nowego nurtu SF, któremu nadano termin steampunk. Nurtu, który wykorzystuje alternatywne scenariusze rozwoju historii, zabawa historią.i jej innym rozwojem.Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji.

"Termin steampunk wymyślili autorzy SF, szukający określenia na nową literacką modę, jaka pojawiła się w latach 70. i 80. w anglosaskiej fantastyce. Na fali zainteresowania epoką wiktoriańską powstał nowy nurt literatury SF, która zamiast fascynacji połączeń człowieka i maszyny, zaczęli umieszczać swoje powieści w klimacie właściwym dla wiktoriańskiej Anglii, wieku pary i nowych zdobyczy techniki umożliwiającym Skok cywilizacyjny. Steampunk szczególnie upodobali sobie pisarza amerykańscyto fenomen amerykański, osadzony najczęściej w angielskim Londynie, który z kolei , którzy swoje powieści najchętniej osadzali w klimacie wiktoriańskiego Londynu. Londyn stał się jednym z tych punktów zwrotnych w historii człowieka, gdzie wszystko może się zdarzyć, punktem zwrotnym także dla samej fantastyki naukowej. Było to miasto nauki, przemysłu i technologii, w którym współczesny świat dopiero się rodził, a zarazem – klaustrofobiczna metropolia koszmarów, z brudem i nędzą jako ceną za postęp”[za "Encyklopedia of Science Fiction”]

Źródło: katedra.nast.pl

Mam stare wydanie, ale kupię sobie to nowe. Polecam. Rewelacyjna powieść.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

Ostatnio zmieniony przez batou 2010-09-14, 11:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-07-13, 18:08   

A teraz powtarzaj: Jestem człowiekiem małej wiary, jestem człowiekiem małej wiary... :D
_________________
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-07-13, 20:12   

A tam. Ja i tak już nie patrze na to co Miszkurka pisze. Zresztą już barokowy zacząłem czytać dopiero jak całość wydali. Wcale bym się nie zdziwił gdyby to była pusta zapowiedź, chociaż tutaj akurat faktycznie wydadzą. Wystawię stare wydanie na allegro to powinienem zarobić na to nowe. Żeby jeszcze Crypto wreszcie wznowili.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-07-13, 20:32   

Ja też nie patrze co on pisze, bo czasu na przeglądanie netu. Zapowiedzi UW, które niedawno były zamieszczone jednak wyglądają znakomicie.
_________________
 
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-07-14, 16:37   

A wiadomo ile oni sobie za to zażyczą?
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-07-14, 20:22   

Pewnie 35 Zł.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-07-14, 20:24   

Aż taka optymistką to nie jestem... no chyba że euro spadnie
_________________
Silva hevsum
 
 
 
necro 
Administrator
Mistrz Straszenia


Pomógł: 18 razy
Wiek: 109
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 2699
Skąd: f451
Wysłany: 2010-07-14, 20:28   

batou, weź pod uwagę Rzekę Bogów -> 45zł ... stawiam na tyle właśnie (na dobraksiazka bylo po niecale 34 :cwaniak: )
_________________
"- Nie wiedziałem, że wszyscy przeszliście na buddyzm i mówicie językiem ciasteczek szczęścia."

Hamilton Peter F

 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2010-07-14, 21:06   

Aktualnie jedynie dostępne, wyplute, 13-letnie wydanie kosztuje na allegro ze 2 razy więcej. Generalnie raczej nie ma na co narzekać, biorąc pod uwagę, że kupi to max 2 tys ludzi.

EDIT:

A sorry, było jeszcze wznowienie w 2001 roku. A co do ceny to np. zapowiadana, nowa Valente ma właśnie 35 Zł kosztować. Maszyna to nie jest duża objętościowo książka. Mniejsza niż "Rzeka bogów". Więcej niż 39 Zł raczej nie będą chcieli.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-07-14, 21:32   

Ja tam nie narzekam, tylko się zastanawiam :P I tak kupię na dobraksiazka.net ;) Ciekawa jestem po prostu.

Jak usłyszałam dzisiaj ile ma kosztować "Smoczy tron" (nie, nie mam zamiaru tego kupować), to jestem zdeczka podejrzliwa lol
_________________
Silva hevsum
 
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2010-09-12, 16:52   

I jednak będzie w październiku. Tzn ma być ;)
_________________
 
 
 
moore 
Grafoman


Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 54
Wysłany: 2011-04-11, 00:51   

Teraz czytam "Lewiatana" Scotta Westerfelda (też w tym temacie), ale jak skończę to wezmę się jeszcze raz za "Maszynę różnicową"
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-04-11, 17:47   

I jak ten Lewiatan? I to wyszło po polsku?
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group